Ana Sayfa / Gündem / Bartın’da (Amasra) maden ocağında grizu patlaması: 41 can kaybı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bartın’da (Amasra) maden ocağında grizu patlaması: 41 can kaybı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bartın‘bile meydana gelen grizu maden patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne tâbi maden ocağında 14 Ekim Cuma günü saat 18.15 sıralarında eksi 300 kotunda patlama meydana geldi. 

Patlama sırasında mesaide olan 110 işçiden 58’i kendi imkanlarıyla kurtuldu.

11 yaralıdan 5’inin tedavisi Bartın’bile sürüyor. 5’i entübe edilen 6 yaralının ise İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARALILARA ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamada yaralanan ve ambulans uçakla İstanbul’a getirilerek Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi altına kırılan maden işçilerini ziyaret etti.

Madencileri tedavi gördükleri serviste ziyaret fail, sağlık durumlarına ilişkin malûmat saha ve yakınlarıyla bile görüşen Erdoğan, ziyaretinin akabinde gazete mensuplarına açıklamada bulundu.

Hastanede bağcıklı 6 hastanın ambulans uçakla buraya getirildiğini hatırlatan Erdoğan, “Bunların içerisinde 5 tanesinin akıllandırma biraz ağır ama 1 tanesi şu anda şuuru bile açık. Kendisiyle dahi biraz sohbet ettik. Diğerlerinin yanına girmedik. Sadece haricen gördük, izledik ve sağ olsun doktorlarımız bile bize gerekli bilgileri etraflıca verdiler” niteleyerek konuştu.

”UMUTSUZ DEĞİLİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda yapılması gerekli olan tüm müdahaleleri sağ olsun doktorlarımız eksiksiz ilgili birimler hangileriyse onları bile devreye sokmak suretiyle yapıyorlar. Umutsuz değiliz. Ameliyatı yapılmış olanların hepsi şu anda henüz iyi tek konumdalar. Tabii entübe vaziyette olanı var ama 1 tanesi ki İbrahim kardeşimiz, onun akıllandırma henüz iyi. Onunla biraz sohbet dahi ettik. Dua edelim, inşallah. Doktorlarımız her zihin, 24 saat yanlarındalar. 24 saat yapılması gereken neyse onların hepsini yapıyorlar. Gördüğünüz gibi Çam Sakura Hastanemiz materyalizm gerçekten fiziki imkanlar olarak zaten tüm imkanlara sahip. Bunun yanında muhakeme gücü olarak doktorlarımız zaten yerde noktada sayı sayı güçlü ekipler ve işin yani yanık cerrahiden tutun başka uyuşturma, enfeksiyon vesaire eksiksiz bunlara varıncaya kadar hepsi şu anda yerde hastanemizde mevcut. Bütün yakınları, eksiksiz akrabaları, hepsine burada adeta tek ev sahipliğini en güzel şekilde yapmanın gayreti içindeler. Yani yeme, içme, yatırma, her şey, A’dan Z’ye şu anda hastanemizde yapılıyor. Amasra’daki defin konularını, onları bile şu anda Bakan arkadaşlarım orada zaten sürdürüyorlar. Belki zaman hepsi orada münteha olacak. Dualarımızla bile şu anda buradaki 6 kardeşimizi inşallah hayırlısıyla sağlığına kavuşup, onları bile Amasra’ya geri çevirmek.”

“PATLAMANIN SORUMLULARI SORUŞTURMAYLA ORTAYA ÇIKACAK”

İncelemelerde bulunmak üzere geçmiş bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıllandırma gayrimuayyen işçiye ulaşıldığını ve yaşama kaybının 41’açınık yükseldiğini söyledi.

Erdoğan, “Patlamanın hemen akabinde tüm kurumlar seferber oldu. Yeraltındaki son işçiye dahi ulaştık. Can kaybı sayısı 41’açınık yükseldi. Patlamanın sorumluları soruşturmayla ortaya eski. Amasra en ileri maden teknolojilerine sahip. Biz kader planına inanmış insanlarız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faciada hayatını kaybeden madencilerin ailelerine 1 milyon 350 1000 lira yardım yapılacağını söyledi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

MADENDEKİ YANGIN SÜRÜYOR

Öte yandan madendeki yangın hala sürme ediyor.

BAKAN DÖNMEZ: AMASRA MÜESSESEMİZDE KÖMÜR ÜRETİMİNE ARA VERİYORUZ

Bölgede bağcıklı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son duruma ilişkin makale yaptı.

Bakan Dönmez, geçmiş itibarıyla 41 işçinin cenazesinin çıkarıldığını anımsattı.

Bugün dahi teknik güvenlik ve emniyet ekiplerinin ocakta kısmi sürme fail yangınla mücadeleyi sürdürdüğünü tamlayan Dönmez, “Şu anda gölcük yapma işlemleri sürme ediyor. Arkasından bile rengi ve gerekirse su ve üstün kimyevi maddeleri ocağa tabetmek suretiyle orayı tamamen kontrol altına alacağız. Sonrasında tabi tesisin yeniden üretime hazırlanabilmesi için oluşan hasarların tespiti, bunların tekrar tesis edilmesi ve nitelik teknik işlemler sürme edecek. Tabii ki yerde işlemler bitinceye kadar Amasra Müessesemizde kömür üretimine sıra veriyoruz” dedi.

BAKAN BOZDAĞ: SORUŞTURMAYI 5 SAVCI SÜRDÜRÜYOR

Yaralıların önemli tek kısmının taburcu edildiğini ifade fail Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şöyle sürme etti:

“Çam ve Sakura’bile (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi) yatan ve Bartın hastanesinde olan bazen işçilerimiz sayılmazsa hastanede olan bile kalmadı. Tabii yerde kazaların olmaması en yetişkin dileğimizdir. Hükümetlerimiz bugüne kadar yerde kazaların olmaması için ciddi tedbirler öncü, Enerji Bakanlığımız ve başka yetkililer. Bu tedbirler bu sonra bile geliştirilerek uygulamaya sürme edilecektir. Kazanın olduğu andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Enerji Bakanımız Fatih Bey başdu olmak üzere İçişleri Bakanımız, Çalışma Bakanımız sürekli olay yerinde oldular. Kazanın akabinde içeride olan işçilerimizi sağ salim kurtarmak, onlara ulaşmak ve onları ailelerine kavuşturmak için uğraştılar. Bu arada AFAD’ımıza, Kızılay’ımıza, gönüllü çalışanlarımıza ve taharri kurtarma faaliyetinde bağcıklı herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bugün sağ kurtulan işçilerimiz varsa elbette onların yerde gayretleriyle oldu. Onlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Bozdağ, yerde kazanın etkin tek şekilde soruşturulmasının sayı önemli olduğunu vurgulayarak, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli tahkikatı başlattığını hatırlattı.

“BU OLAY BÜTÜN YÖNLERİYLE SORUŞTURULACAK VE AYDINLATILACAKTIR”

Bozdağ, yerde tahkikatın Amasra Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütüldüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“İlk önce 3 milletin savcısı görevlendirildi yalnız olayda hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine sayı 5’açınık çıkarıldı. Şu anda 5 milletin savcımız tahkikatı sürdürmektedir. Buradan kamuoyunun şunu açık ifade etmek isterim; yerde olay eksiksiz yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa onların hepsinin cevabı yerde tahkikat sonucunda ortaya çıkacaktır. Amaç; maddi hakikati eksiksiz gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa yerde kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereğini yapacaktır. Bundan hiç kimsenin endişesi ve tereddüdü olmasın. Olayın ilk duyulduğu andan itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız harekete geçmiştir. Hem adli tahkikat başlatmış hem adli tıptan görevlendirilen takviye uzmanlarla buradaki icraat koordine edilmiştir. Onun için savcılığımıza ve ayrıca adli tıptan gelen arkadaşlarımıza bile burada huzurlarınızda teşekkür ederim. Bundan sonra bile yerde tahkikatı tığ dahi eksiksiz Türkiye gibi yakından takip edeceğiz.”

“MADDİ HAKİKAT BÜTÜN GERÇEKLİĞİYLE ORTAYA ÇIKARILACAK”

Adalet Bakanı Bozdağ, bölgede yürütülen çalışmalara değinerek, “Şu anda soğutma çalışmaları henüz bitmediği için içeride tek kanıt tespiti yapma imkanı henüz yok yalnız bu sonraki süreçte soruşturmanın gerekleri neyse bunların hepsi titizlikle yerine getirilecek ve maddi hakikat ifade ettiğim gibi eksiksiz gerçekliğiyle ortaya çıkarılacak. Herhangi tek ihmal, kusur veya başka bile öngöremediğimiz sebep varsa bunlar tespit edilecek, ilgililer hakkında bile gerekli hukuki işlemler yapılacaktır. Bu konuda kimsenin endişesi olmamasını buradan özellikle ifade etmek isterim. Bakanlık olarak yerde süreci eksiksiz Türkiye kamuoyu gibi yakından takip edeceğiz” niteleyerek konuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra’daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı.

SAVCI SAYISI 5’E YÜKSELDİ

İlk etapta 3 savcının görevlendirildiği soruşturmada, 2 savcı henüz devreye girdi. 5 milletin savcısı, olayı aydınlatmak için çalışıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bile patlamayla ilgili 4 iş müfettişi görevlendirdi.

Facianın meydana geldiği madenin krokisi

BAKAN YANIK: PSİKOSOSYAL DESTEK EKİPLERİ BÖLGEDE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Amasra’daki maden kazasında psikososyal dayanak ekiplerinin birden bölgeye intikal ettiğini bildirdi.

Bakan Yanık, sosyal medya hesabından Amasra’bile maden ocağındaki patlamaya ilişkin, “Psikososyal dayanak ekiplerimiz birden bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Sorumlu Bakanlıklardan akraba olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli her türlü çalışmayı yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

BAHÇELİ’DEN TAZİYE MESAJI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dahi patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara birden şifa diledi. Bahçeli, “Maden ocağında emek ve galeri teriyle ekmeğini kazanmanın mücadelesini verirken hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, hastanelere nakledilip tedavileri sürme fail işçi kardeşlerimize dahi şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU BARTIN’DAKİ FACİA BÖLGESİNDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bartın’daki maden faciasının yaşandığı bölgeye gitti. Kılıçdaroğlu, “41 kardeşimiz hayatını kaybetti. Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına. Neden yerde kitle ölümleri sadece Türkiye’dahi oluyor” dedi.

CHP dahi Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Bartın’a tek heyet gönderdi. Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve toprak milletvekilleri bölgede incelemelerde bulundu.

AKŞENER’DEN AÇIKLAMA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’ne ilgili maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin, “Arama kurtarma çalışmalarına katılan herkese, madencilerimize, gönüllülerimize ve eksiksiz ekiplere teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah, tek henüz yerde acıları yaşatmasın” dedi.

Beraberindeki heyetle maden ocağına gelerek incelemelerde bağcıklı Akşener, yetkililerden malûmat öncü. Akşener, patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına göz sağlığı dileyerek “Allah, şehitlerimizi inşallah Peygamber Efendimize komşu kılsın. Allah onların şefaatlerinden ailelerini faydalandırsın” ifadesini kullandı.

VİDEO: FACİA ÖNLENEBİLİR MİYDİ?


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Hakkında:

Kontrol Ediliyor

SON DAKİKA: Dünya Kupası | Hollanda 1-1 Ekvador (Maç Sonucu) – Son Dakika Spor Haberleri

Son an haberi! Katar’ın ev sahipliğini yaptığı 2022 FIFA Dünya Kupası’nda A Grubu’nda yer saha Hollanda ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Ediyoruz:portföy aracılığı hizmeti Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
eduburs.com bakırköy escort
ümraniye escort kurtköy escort gebze escort şişli escort casinoslot ankara escort şişli escort ankara escort istanbul escort adana escort izmir eskort bursa eskort konya escort gaziantep escort malatya eskort antalya eskort mersin escort escort izmir escort bayan ankara escort escort ankara ankara escort Megan Rain HD Porn Hardcore turkish sister Anal Sex Teens