Ana Sayfa / Bilgi Deposu / İnternet Teknolojileri ve Donanımları Nedir ?

İnternet Teknolojileri ve Donanımları Nedir ?

İnternet Teknolojilerinin Başlangıcı Nasıl Oldu ?

Küçük bir örnekle başlayalım, bir şirket ABC’de bir pazarlama müdürü olarak çalışıyorsunuz, çeşitli yerlerde şubeleri olan ve firmanızın satışlarının detaylarını çeşitli dallar üzerinden bilmek istediğinizi düşünün. Farklı şubelerden gezerek ve satışlarla ilgili bilgi toplayarak ikinci çözüm, şubelerinizdeki bilgisayarları bir ağ üzerinden birleştirerek. Bu, atamanızı koltuğunuzdan tamamlamanıza olanak tanır. Bilgisayar ağları, kaynakların kendi aralarında paylaşılmasını sağlar. İletişim kurabilmeleri için iki bilgisayarı bağladığınızda, bir ağ oluşturursunuz. İnternet ağı veya İnternet oluşturmak için iki veya daha fazla ağı da bağlayabilirsiniz. İnternet, dünya çapındaki devasa bilgisayarlar ağını tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. ―Internet‖ kelimesi, “Ağlar ağı” anlamına gelir. İnternet, milyonlarca bağlantılı bilgisayar ve milyonlarca kullanıcının süper ağıdır. nternetin oluşumunun ardındaki tarih İnternet, binlerce ağın birbirine bağlanmasıdır. ARPANET, 1969 yılında ABD Hükümeti’nin bir denemesi olarak başladı. Savunma Bakanlığı (DOD) ileri araştırma projesi ajansı olan ARPA, başlangıçta araştırmacıları uzak bilgisayar merkezleri ile ilişkilendirerek bilgisayar disk alanı, veri tabanı gibi donanım ve yazılım kaynaklarını paylaşmalarını sağladı. Daha sonra, bu ―Internet‖ olarak kısaltıldı.

Ağ, paket anahtarlama olarak adlandırılan bir teknikle çalıştırıldı; buradaki dijital veriler, paketler olarak adlandırılan küçük paketler halinde iletildi.

İnternet Teknolojileri ve Donanımları Nedir ?

Bu paketler adres, hata kontrolü ve paketlerin gönderileceği sırayı içeren bilgileri içerir. Adres bilgisi, paketlerin rotayı hedeflerine kadar izleyebilmelerini sağlar. Sıralama bilgisi, paketlerin hedefte orijinal sıralarına yeniden birleştirilmesine izin verir. Farklı göndericilerden gelen paketler aynı hat üzerinde karıştırıldı. Bu teknik, özel iletişim hattı ile karşılaştırıldığında maliyetleri büyük ölçüde azaltmıştır. Ağ merkezi kontrol olmaksızın çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ağın bir kısmı başarısız olursa, kalan çalışma bölümleri yine de paketleri alternatif yollardan alıcılara gönderir. ARPANET, iletişim için TCP olarak bilinen İletim Denetimi protokolünü kullandı. TCP, iletilerin gönderenden alıcıya doğru şekilde yönlendirildiğinden emin olur. TCP protokolleri hakkında daha fazla bilgi daha sonra tartışılacaktır. İnternet evrimleştikçe, organizasyonlar hem İnternet içi organizasyon (örneğin organizasyon içinde) hem de organizasyonlar (yani çeşitli kuruluşlar arasında) için World Wide Web’i uyguladılar. Farklı ağlarla iletişim kurmak için bir meydan okuma gündeme geldi.

ARPA, internet ağını, mevcut ağ mimarisini gerçekten yaratan İnternet Protokolü’nü (IP) geliştirerek sorunu çözdü. IP ve TCP kombinasyonu genellikle TCP / IP protokolü olarak adlandırılır.

Başlangıçta, internet kullanımı üniversiteler, askeri kuruluşlar ve araştırma kurumları ile sınırlıydı. Sonunda hükümet, ticari amaçlarla internete erişim izni vermeye karar verdi. 1.3 İnternete bağlanma İnterneti keşfetmeden önce, ağın parçası olan bir bilgisayara erişiminiz olması gerekir. Bir telefon aldığınızda, kutudan çıkar çıkmaz. İlk aramayı yapmadan önce, telefon şirketi tarafından hat bağlamanız ve çevir sesini duymanız için ödeme yapmanız gerekir. Benzer şekilde, modemin bir bilgisayarla, yani İnternet’in bir parçasıyla bağlanabilmesi için İnternet hizmetlerini çeviremezsiniz. ―Internet arama tonuna sahip olduğunuzda, İnternet’in kaynaklarına erişebileceksiniz. Bireyler ve küçük işletme şirketleri, çevirmeli bağlantı kullanarak internete erişebilir. Çevirmeli bağlantı, Internet’e erişmek istediğinizde, modeminizin ana bilgisayarı çevirdiği ve işinize girebileceğiniz anlamına gelir. Çevirmeli erişim, İnternet’i kullanırken telefon hattınızın yalnızca bağlı olduğu anlamına gelir. Aynı anda bağlantıya ihtiyaç duyan büyük bir gruba bağlanmaya çalışıyorsanız, İnternet’e son derece hızlı bağlantılar, çevirmeli erişim en iyi seçim değildir. Aynı anda ve sürekli İnternet bağlantısı gerektiren 20’den fazla kişiye bağlanıyorsanız, bu kiralık hatta, terminal sunucusuna, yönlendiriciye ve diğer ekipmanlara ihtiyacınız olabilir.

Basit çevirmeli erişime ihtiyaç duyanlarımız sadece bir bilgisayara, modeme, telefon hattına, servis sağlayıcısına sahip bir hesaba ve uygun yazılıma ihtiyaç duyar. Aşağıdaki bölüm İnternet erişimini sağlayan gereksinimleri açıklar.  Öncelikle bilgisayarınızda bir Modem olmalıdır. Modem (modulatordemodulator), verileri telefon hatları üzerinden iletilebilen bir analog sinyale dönüştüren bir cihazdır. Bilgisayarın dijital bilgileri analog sinyal olarak iletilir.

İnternet Teknolojileri ve Donanımları Nedir ?

Alıcı uçta analog sinyal okunabilir bir biçimde dijital bilgiye dönüştürülür. Modemler çeşitli şekillerde mevcuttur. Harici modemlerin bilgisayara bağlanması için standart arayüze RS-232 arayüzü denir. Sonuç olarak, herhangi bir dış modem hemen hemen tüm bilgisayarların sahip olduğu RS-232 bağlantı noktasına sahip herhangi bir bilgisayara bağlanabilir. Bazı modemler boş bir yuvaya yerleştirebileceğiniz bir genişletme kartı olarak gelir. Bu tip ayrıca yerleşik veya iç modemler olarak da adlandırılır. Ağ Arabirim Kartı Ağ kartınıza sık sık Ağ Arabirim Kartı (NIC) denir. Şu anda, evlerde ve ofislerde kullanılan en yaygın NIC türleri Ethernet ve kablosuz Ethernet kartlarıdır. NIC, bilgisayarınızın bir ağ üzerinden veya Yerel Alan Ağı (LAN), kablolu modem veya Dijital Abone Hattı (DSL) gibi yüksek hızlı bir İnternet Bağlantısı üzerinden bağlanmasını sağlayan bir donanımdır. İnternet Hizmetleri İnternet Servisleri, çevirmeli ağ, DSL, ISDN ve Wi-Fi gibi çeşitli teknolojiler aracılığıyla bize sağlanabilir. Aşağıdaki bölüm, bugün kullanılan çeşitli teknolojiler hakkında size bir fikir verecektir.  Dijital Abone Hattı (DSL) DSL, yerel bir telefon şebekesinin telleri üzerinden dijital veri iletimi sağlayan bir teknolojidir. DSL, dijital abonelik döngüsüne öncelik verdi, ancak son yıllarda pek çok kişi, dijital abone hattını, tüketiciye hazır DSL’nin en popüler versiyonu için daha çok pazarlama dostu bir terim olarak benimsedi.

Bunlar bazen son mil teknolojileri olarak anılırlar, çünkü bunlar sadece bir telefon santrallerinden gelen bağlantılar için kullanılır. DSL, her ikisi de mevcut bakır telefon hatları üzerinde çalıştığı kadar ISDN’ye benzer ve her ikisi de merkezi bir telefon ofisine (genellikle 20,00 feet’den az) kısa mesafeler gerektirir. Ancak DSL, akış yönündeki trafik için (İstemciden sunucuya) 32 Mbps’ye ve aşağı akış trafiği için 32 Kbps’den 1Mbps’ye (sunucudan istemciye) kadar daha yüksek hızlar sunar.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Korunan Bilginin İmha Edilmesi ve Gizlenmesi – / Bilgi Güvenliği Makalesi

Korunan Bilginin İmha Edilmesi ve Gizlenmesi korunan bilgilerin İmha Edilmesi Artık gerekli olmayan tüm Korumalı bilgiler, mümkün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir