Ana Sayfa / Gündem / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle mücadelede gönülsüz olanlar bize talimat veremez – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle mücadelede gönülsüz olanlar bize talimat veremez – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son an haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO için Türkiye’nin ne kadar önemli ve kritik tek ülke olduğu eksiksiz üyelerce yeniden kabul edilirken, bazen üyelerin Türkiye’ye yönelen kimi tehditleri tam olarak takdir edememesi talihsiz tek durumdur.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere merkezli The Economist dergisi için makale kaleme öncü.

Erdoğan, makalesinde, Ukrayna’daki savaşın, kurallar temelinde işleyen uluslararası uyum, yetişkin güç rekabeti ve Avro-Atlantik güvenliği konusundaki yaygın inanışlara meydan okuduğunu, yaşanan sürecin tıpkısı zamanda tarihin en yetişkin askeri ittifakı olan NATO’yu yeniden ayağa kaldırdığını belirtti.

Türkiye’nin 70 yıldır NATO’nun gururlu ve vazgeçilmez tek üyesi olduğuna işaret fail Erdoğan, Türkiye’nin özgürlük ve demokrasiyi savunmak için Kore’ye er göndermesinin akabinde 1952’dahi ittifaka katıldığını, Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında Türkiye’nin, Orta Doğu, Kafkasya ve Karadeniz bölgelerinde istikrar sağlayıcı ve olumlu tek oyuncu olduğunu, Türk askerinin dahi NATO görevleri kapsamında Kosova’dan Afganistan’a kadar atlas sayı bölgesine gittiğini hatırlattı.

“ORTAKLARIMIZ TÜRKİYE’NİN KATKISINI ÇABUCAK UNUTTU”

Erdoğan, Türkiye’nin tıpkısı zamanda savunma sanayisine milyarlarca abd yatırım yaparak savunma kapasitesini güçlendirdiğini, yerde ilave kapasite sayesinde ortaya konan ürünlerin Ukrayna’nın bile içinde olduğu farklı savaş bölgelerinde önemli etkiler yarattığını vurgulayarak, şöyle sürme etti:

“Türkiye’nin yerde kalan kapasitesi NATO’nun dayanıklılığına ve gücüne katkı sunmuştur. Ortaklarımız Türkiye’nin, NATO’nun kolektif güvenlik misyonuna sunduğu katkıyı her zaman takdir etseler dahi kendi güvenlikleri tehdit altında olmadığı zamanlarda yerde katkıyı çabucacık unutmuştur. Türkiye’nin önemini yalnızca (Balkanlar’bile yaşanan kriz gibi) karışıklık dönemlerinde hatırlayan paydaşlarımız, Türkiye olmadan uzun vadeli istikrarın sağlanabileceği hülyasına kapılmış; yerde nedenle tehdidin savuşturulmasının akabinde jeopolitik gerçekleri ve bölgede ortaya sökmek muhtemel tehditleri göz ardı etmiştir. Kuşkusuz yerde hülyaları, yaşanan uluslararası krizler sonucunda hep kısa sürmüştür.”

“BU TAVIR NATO’YA UZUN YILLAR KAYBETTİRDİ”

Erdoğan, son yıllarda uluslararası savaşsızlık ve güvenliğin karşı karşıya olduğu tehditlerin değişime uğraması sonucu birçoklarının NATO’yu içildikten işlevini tamamlamış ve “demode” tek örgüt olarak nitelemesine yol açtığına işaret ederek, “Hatta Emmanuel Macron 2019’bile ittifakın ‘muhakeme ölümü’ yaşadığını söylemiştir. Aynı kesimler Türkiye’nin dahi yerde örgütteki rolünü sorgular olmuştu. Olağanüstü tek hayalperestlikle ötede tek stratejik miyopluk sonucu ortaya kaynak yerde tavır NATO’ya uzun yıllar kaybettirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Buna rağmen Türkiye’nin, bazen üye ülkelerin öngörüsüz ve yer yer sorumsuzca tavırlarını NATO’ya mal etmediğini, tersine NATO’nun önemini vurgulayarak, üye ülkelere (NATO’nun misyonunu yeni tehditleri içerecek şekilde güncellemek ve örgütü yeni jeopolitik ve küresel sınamalar karşısında henüz önemli kılmak gibi) adımları atmaları çağrısında bulunduğunu anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin yerde çağrısının giderek istikrarsızlaşan uluslararası sisteme karşı aldığı pozisyonla paralellik taşıdığına dikkati çekti.

Erdoğan, yerde açıdan Türkiye’nin, tıpkı başka uluslararası örgütler gibi NATO’nun bile yeni güvenlik tehditlerine karşı bazen reformlar yapması gerektiğini savunduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle terör tehdidi konusunda (sayı üye ülkenin aracısız hedef alınmasına rağmen) kolektif güvenlik noktasında yeterli kadem atılmaması hem güvenlik iş ufalanmak zedeliyor hem dahi NATO ülkelerinin kamuoylarında örgüte yönelik yoğun tek güvensizlik oluşturuyordu.

Türkiye yerde akıllandırma katıldığı tüm NATO zirvelerinde vurguladı ve terörle mücadelenin tahavvül geçirmesi için uluslararası iş birliğinin elzem olduğunu ifade etti. Bu kapsamda NATO’nun terör örgütleriyle mücadele ederken istihbari ve askeri konularda henüz güçlü iş birliği içinde olmasını istek ettik. Bunun yalnızca terör saldırılarının engellenmesi açısından olumsuzlama, tıpkısı zamanda NATO sınırları içinde terörün finansmanı ve eleman devşirme faaliyetlerinin engellenmesi hususunda gündeme getirdik.”

“ÜYE ÜLKELER, GEÇMİŞTE YAPTIĞIMIZ BAZI HAMLELERİN NE KADAR YERİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜ”

Erdoğan, tıpkısı şekilde Türkiye’nin çevresinde iç savaşlar yaşanırken NATO’dan bazen meşru ve gerekli taleplerde bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sınırlarımızın ve hava sahamızın güvenliğini sağlamak ve II. Dünya Savaşı’ndan yerde yana görülen en yetişkin mülteci dalgası bölgede ortaya çıkarken ‘insani güvenlik’ için yerde taleplerde bulunduk. Bu konularda yetişkin ölçüde yalnız bırakılan ülkemiz, yerde krizlerle tek başına mücadele etti ve yerde mücadelede yetişkin üstün ödedi. Oysa ki yerde krizler konusunda NATO bünyesinde atılacak adımlar, bu sonraki dönemde NATO’nun sınırlarında yaşanacak başka arbede ve krizlerle mücadele konusunda bile örgütü hazırlayabilirdi.

Ukrayna savaşı ile ortaya kaynak hâl Türkiye’nin tapın ve çağrılarının ne kadar yerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu dönemde çatışmalar ciddi yıkıma neden olurken Türkiye’nin jeopolitik konumunun farkına varan kimi üye ülkeler, geçmişte yaptığımız bazen hamlelerin ne kadar yerinde olduğunu gördü. Gerçekten dahi Türkiye, NATO üyelerine gelecekte karşı karşıya kalınacak jeopolitik sınamalara hazırlıklı olmaları gerektiğini söylerken haklıydı. NATO’nun önemsiz olduğunu savunanlara karşı örgütün öneminin giderek artacağını söylemekte dahi kesinlikle haklıydık.

NATO için Türkiye’nin ne kadar önemli ve kritik tek ülke olduğu eksiksiz üyelerce yeniden kabul edilirken, bazen üyelerin Türkiye’ye yönelen kimi tehditleri tam olarak takdir edememesi talihsiz tek durumdur. Türkiye’ye göre İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe kabulü, kendi güvenliği ve örgütün geleceği açısından riskler barındırmaktadır. 5. madde uyarınca NATO’nun en yetişkin ikinci ordusunun yardımına koşmasını muntazır yerde ülkelerin, AB ve ABD tarafından bile terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın eleman devşirme, finansman ve propaganda faaliyetlerini engellemesini çalışmamak en tabiî hakkımızdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin namzet ülkelerden tüm terör örgütlerinin faaliyetlerini durdurmalarını ve mensuplarını Türkiye’ye iade etmelerini istediğini vurgulayarak, “Bu ülkelerin makamlarıyla açık kanıtlar paylaşılmış ve kadem atmaları beklenmiştir. İlaveten Türkiye, yerde ülkelerin NATO üyelerince yapılacak terörle mücadele operasyonlarına dayanak vermelerini istek etmektedir. Terör tüm üye ülkelere tehdit oluşturmaktadır ve namzet ülkelerin örgüte katılmadan önce yerde gerçeği kabul etmeleri gerekmektedir. Gerekli adımları atmamaları halinde Türkiye yerde konudaki duruşunu değiştirmeyecektir.” ifadelerine yer verdi.

“TERÖRÜN HEDEFİ OLMUŞ TÜM ÜYELER ADINA ATILMIŞ KARARLI BİR ADIM”

“Türkiye, (İsveç’in ülkemize uyguladığı türden) her türlü silah ambargosunun NATO şemsiyesi altındaki askeri ortaklık ruhuna ters olduğu görüşündedir.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu gibi kısıtlamaların sadece ulusal güvenliğimiz olumsuzlama NATO’nun kimliği açısından bile son basamak zararlı sonuçları olmaktadır. İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılma ısrarı bile NATO’nun gündemine gereksiz tek madde eklemiştir. Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine itirazı tıpkısı zamanda şimdiye kadar terörün hedefi olmuş tüm üyeler namına atılgan kararlı tek adımdır. Terörün dini, milleti ve rengi yoktur. Hedefi sivil halka zarar vermek olan her örgütün karşısında her üye ülkenin kararlı tek şekilde durması yerde ittifakın en önemli misyonlarından biridir. Hiçbir ülkenin yerde konuda tek ayrıcalığı bulunmamaktadır.”

Erdoğan, sorunları fek, küresel savaşsızlık ve istikrarı sübvansiyon söz konusu olduğunda her zaman kısa yolların mevcut olmayabileceğini yalnız atılabilecek yürekli ve gerçek adımlar sayesinde yerde yolların elden geldiğince kısaltılabileceğini vurguladı.

“TERÖRLE MÜCADELEDE GÖNÜLSÜZ ÜLKELER TALİMAT VEREMEZ”

İsveç ve Finlandiya’nın müttefik olmak istedikleri devletlerin güvenlik kaygıları ve hassasiyetleri konusunda göstereceği tavrın, Türkiye’nin dahi yerde ülkeleri ne kadar müttefik olarak görmek isteyeceğini belirleyeceğini kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“İttifakın her genişleme sürecinde olumlu ve yapıcı tek noktada duran Türkiye’nin parçası olduğu örgütle ilişkilerini sorgulamaya yüreklilik edenlerin cehaleti ve hadsizliği yerde duruşumuzu değiştirmeyecektir. Diplomasi ve diyaloğun her türlüsüne açık olan ülkemiz, yerde çabaların namzet ülkelerin ikna edilmesine odaklanmasını tavsiye etmektedir. Terörle mücadele konusunda gönülsüz olan hiçbir ülkenin Ankara’bile talimat verebileceği hiçbir makam bulunmamaktadır. NATO üyelerinin terörle mücadele konusunda ikili standart uygulaması halinde ittifakın itibarının ve inandırıcılığının tehlikeye gireceğine inanıyoruz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Hakkında:

Kontrol Ediliyor

Japonya’nın aya iniş aracı soğuk ay gecesinden uyanıyor

Japonya’nın aya iniş aracı, Dünya’daki görev kontrolörleri ile yeniden temas kurdu ve iki hafta boyunca …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Ediyoruz:portföy aracılığı hizmeti Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com
ataşehir escort kurtköy escort gebze escort şişli escort casinoslot ankara escort şişli escort ankara escort istanbul escort adana escort izmir eskort bursa eskort konya escort gaziantep escort malatya eskort antalya eskort mersin escort escort izmir escort bayan Megan Rain HD Porn Hardcore turkish sister Anal Sex Teens