Ana Sayfa / Derbiler / Moskova Derbisi : Spartak Moskova – CSKA Moskova

Moskova Derbisi : Spartak Moskova – CSKA Moskova

Moskova Derbisi : Spartak Moskova – CSKA Moskova

Bir kulüp Sovyet Kızıl Ordusu’nu temsil eden bir kulüp, diğeri ise halkın takımı olarak adlandırıldı. Şimdi Moskova’daki CSKA Moskova ve Spartak Moskova derbisi, Rus futbolundaki en sert rekabetlerden biri oldu.
Stantlarda, rakip taraftarların tezahüratları, takımların ve toplumun farklı kesimleri için beklediği Sovyet dönemine kadar uzanan sıradan bir düşmanlığın en son bölümü olacak: Sıradan insanlar ve ordu.

1922 yılında dört futbol seven kardeşin en büyüğü olan Nikolai Starostin tarafından kurulan Spartak Moskova, Rusya’nın 34 lig ve kupa şampiyonluğu ile en başarılı ve popüler takımıdır.
Adını Roma’ya karşı bir köle ayaklanmasına yol açan gladyatör Spartacus’tan alan kulüp, fabrika işçilerinden destek aldı.

Bu arada CSKA Moskova, silahlı kuvvetlerin arkasında bulunduğu bir kulüptü ve fizikli askerlerin oynadığı bir kulüp oldu. Deyimi yerindeyse Sovyetler Birliği’nin spor gücü için bir vitrin oldu.

1970’lerde ve 80’lerde iki taraf için de oynayan savunma oyuncusu Vagiz Khidiyatullin, basına verdiği demeçte, Spartak’ın halk takımı olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra CSKA takımında oynarken ise bir askeri subay geldiğinde kalkıp esas duruşa geçtiklerini söyledi.

CSKA Moskova, rakiplerine göre avantajlı bir avantaj sağladı: Orduda zorunlu hizmet yapmalarını sağlayarak oyuncuları avlayabilirlerdi.

CSKA’ya, 1981’den 1983’e kadar dört takımdan sonra, Spartak’la birlikte AFP’ye verdiği demeçte, “CSKA takımı en iyilerinden biri oldu.

“Oyuncuları orduya alarak işe alma olasılıkları vardı.”

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Sovyet futbolunda uzman olan Robert Edelman, Sovyet dönemindeki pek çok kişi için Spartak’ı desteklemenin, aktif bir şekilde karşı çıkmasalar bile, sisteme ayak uydurmanın ince bir biçimi olarak görüldüğünü söyledi.

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir