Ana Sayfa / Dijital Pazarlama / Hashtag’leri Sosyal Medya Pazarlamanızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Hashtag’leri Sosyal Medya Pazarlamanızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Hashtag’leri Sosyal Medya Pazarlamanızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Sosyal Medya pazarlamanızda hashtag‘leri kullanıyor musunuz?

Ya bir başkası aynı hashtag’i tamamen başka bir konuyla ilgili kullanıyorsa?

Ya da daha kötüsü ya bir rakibiniz aynı hashtag’i aynı konuda kullanıyorsa?

Herhangi bir kelime ya da ifadeyi hashtag olarak kullanmadan önce, hashtag’ten alacağınız verimi azami hale getirmek için dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var.

Hashtag Nedir?

Hashtag, # ile sembolize edilir ve Twitter üzerinde mesajları kategorize etmek için kullanılır. Twitter‘in kendi tanımına göre:

Hashtag olarak adlandırılan, (#) sembolü bir Tweet’teki anahtar kelimeleri ya da konuları işaretlemek için kullanılır. Twitter kullanıcıları tarafından mesajları kategorize etmek için yaratılmıştır.

2007 yılının Ağustos ayında ilk defa bir Twitter kullanıcısının hashtag kullanmasından sonra, hashtag Twitter’da en yaygın olarak kullanılan sembollerden biri haline geldi. Fakat başarılı bir tanıtım için, doğru hashtag’i seçmeyi başarabilmek önem taşıyor.

Aşağıda doğru hashtag seçimi için 4 ipucu sunuyoruz;

Kendine has bir şey seçin

Pazarlamanızı etkin bir şekilde yapabilmek için hashtag’leri kullanarak izler kitlenize ulaşabilmeniz gerekli. Fakat, eğer izler kitleniz ile etkileşime geçip, onların da birbirleriyle iletişim halinde olmalarını istiyorsanız spesifik hashtag’ler kullanmak durumundasınız.

Mesela bilinen bir marka ile ilgili bir tweet atmak isterseniz, bu markanın adı ile atılmış yüzlerce tweet olduğunun farkına varacaksınız. Fakat eğer özellikle başlatmak istediğiniz bir hareket varsa, marka isimlerini biraz değiştirmeniz, önüne ya da arkasına bazı yeni eklemlemeler yapmanız gerekecektir.

Amerika’lı telekomünikasyon devi Verizon hakkında #verizon hashtag’i ile binlerce tweet var. İnsanlar aynı zamanda #VZW hashtag’ini de çok kullanıyorlar. Fakat Verizon, kendi pazarlama ihtiyaçları doğrultusunda yeni duyurmak istediği kampanyası için #VZWINNOVATE’i kullanıyor ki, binlerce tweet arasında görünür hale gelebilecek yeni bir tweet ve retweet dalgası başlasın, farklı bir konumlandırma oluşturulabilsin.

Hatırlaması kolay şeyler kullanın

Hashtag seçerken, kullanıcılar tarafından hatırlanması kolay bir şey seçmenin önemi gözden kaçırılmamalı. Sosyal medya okyanusunda bulunan binlerce hashtag düşünülürse yapmak isteyeceğiniz son şey söylenmesi ya da yazımı zor olan bir hashtag kullanmak olacaktır. Kullanıcılar hashtag’inizi yanlış yazabilir ya da aralarında konuşurken yanlış söyleyebilir, bu da hashtag’in kullanım amacından uzaklaşıldığı anlamına gelir. Sonuçta hashtag’i izler kitlenizin dikkatini bir yere toplamak için kullanıyorsunuz, herhangi aksi bir sebeple değil.

Hashtag’ler kısa olmalı, kolay söylenmeli, yazılmalı ve konu hakkında izler kitlenize açık bir fikir vermeli.
Mesela uzun ya da bir kaç kelimeden oluşan bir marka ya da ürün ile ilgili tweet atarken anlaşılır, kolay bir kısaltma ya da birden fazla kelimenin oludğu durumlarda kelimelerden birinin kullanılması ya da kelimelerin baş harflerini alarak hashtag oluşturma yoluna gidilebilir. Sonuçta, twitter ortamında 140 karakter ile sınırlı olduğunuzu da her zaman akılda bulundurmak gerekiyor. Hem izler kitlenin üzerinde bırakacağı etki açısından, hem de Twitter ortamını etkili kullanmak için kısa ve kolay hashtag’ler büyük önem taşıyor.

Hashtag’inizi birden fazla Sosyal Medya platformunda kullanın

Hashtag’inizi kullanıcılarınızda alışkanlık haline getirmeye çalışırken, birden fazla platformda kullanarak kullanımı yaygınlaştırmaya çalışın.

Hashtag kullanımı Twitter’da başlamış olmasına karşın şu anda Facebook, Google+, LinkedIn ve Pinterest gibi birçok sosyal medya platformunda da yaygınlaştı.

Hashtag’ler kullanıcıların içerik ve sayfalarını düzenlemelerini sağlarken aynı zamanda da  izler kitlelerinin akıllarında yer etmelerinde fayda sağlıyorlar.

Gerçekten çok yerinde bir hashtag kullanımı izler kitlenin aklında bir kerede yer edebilir, fakat günümüzdeki uyaran fazlasını ve kullanıcıların her platformda azalan tahammüllerini göz önünde bulundurunca hashtag’leri birden fazla yerde kullanmak son derece akıllıca. Tweet’inizde görülen hashtag Pinterest’te, Facebook’ta görülünce, LinkedIn’inizde bulununca bakan insanın gözüne birden fazla gere gözükünce hashtag’inizin dikkat çekme olasılığı çok daha yüksek.

Hashtag’i kullanmadan önce mutlaka aratın

İstemeyeceğiniz şeylerden bir tanesi kullanacağınız (ya da geç kalmışsanız kullanmış olduğunuz) hashtag’in tamamen farklı bir konu için kullanılmış olmasıdır.

Kullanmayı düşündüğünüz hashtag’i aratmamanız sizin için can sıkıcı durumlara yol açabilir. Ya kullanmayı düşündüğünüz hashtag hiç bir şekilde yakınından geçmek istemediğiniz bir konu ile ilgili kullanılmışsa, ya da kesinlikle beraber anılmak istemedğiniz bir konu ya da kişiyle ilgili güçlü göndermeleri varsa?

Sosyal Medya Stratejiniz için etkili hashtag’ler kullanın

Sosyal medya stratejinizin bir parçası olarak hashtag’leri kullanırken, doğru hashtag’leri doğru zamanda izler kitlenize yönlendirmeye, bu kitle üzerinde olumlu etki bırakmaya dikkat etmeniz gerekli.

Bu dört adımı takip ederek akılda kalıcı ve kendine has bir hashtag seçebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi başlamadan önce insanların bu hashtag ile ilgili ne konuştuğunu bilmeniz çok önemli.

Genel, herkes tarafından kullanılan, binlerce tweet’te bulunan hashtag’leri tabii ki kullanmayı seçebilirsiniz fakat unutmamak gerek ki bu tür hashtag’ler ile yeni bir konu başlatmak ya da hashtag’in önceki kullanımlarından arınmış yeni yönlere ilerlemek zor olacaktır.

Eğer gerekliyse birden fazla hashtag kullanabilirsiniz, fakat aramalarda daha çok çıkmak için gereğinden fazla hashtag kullanımı izler kitleniz üzerinde itici bir etki yapacaktır.

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir