Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Dijital Pazarlama / Utility Marketing Nedir?

Utility Marketing Nedir?

Utility Marketing Nedir?

Uygulama Pazarlama“sı denen şey fikir olarak aslında ticaretin başladığı ilk günden itibaren hep var olmuş ama ismen bir kategoriye oturması herhalde akıllı telefonlar içilen üretilen programların kategorik isimlerinin “Uygulama – Application” olması ile daha çok anlam bulmuştur.

Firmaların pazarlama iletişim stratejileri ile paralel olarak bizlere sağladıkları ana hizmetlerinin dışındaki ürün ve hizmetleri bu bağlamda  düşünebiliriz. Yine de bütün bu pazarlama gereçleri bundan 5 yıl öncesine kadar fiziki ve elle tutulur şeylerdi.  Örn: Michelin Guide, Pirelli Takvimi, Yol Haritaları, Bronzlaşma Rehberleri v.b. Bütün  bunların isimleri de basılı tanıtım materyalleriydi.  Markaların insanlarla uzun vadeli iletişim kurabilmek için oluşturduğu esas alanlarının dışında farklı bir ihtiyacı karşılayan ürünler; yani uygulamalar.

 Yeni Pazarlama İletişimi

Firmaların insanlara faydalı araçlar sunarak markalarına karşı sempatilerini arttırma ve iletişimi farklı bir fayda düzleminde yürütmeleri aslında bir çeşit endirek pazarlama stratejisidir ve oldukça etkilidir. Doğrudan pazarlama ile kısıtlı alan ve zaman içerisinde ürün/markanızı ne kadar farklı anlatırsanız anlatın, nihayetinde “Bu iyidir, bunu alın!” demek zorunda kalırsınız. Mesajınızı alan kişi “İyi de banane!” dese bile siz reklam veren olarak  bunu asla duyamazsınız.

Günümüzde sosyal medya kavramı  ile birlikte bu kısıtlı ve arızalı iletişim (çünkü iletişim tek taraflı olamaz) ortadan kalkmaktadır. Teknoloji  biz pazarlamacıları İnternet çağının 2. devriminden (Web 2.0)  sonra yeni bir noktaya getirmiştir: Gerçeküstü İnteraktif İletişim (Abstract Interactive Communication)

Bu iletişimin sağlığı üzerine elbette tartışılır ama şu bir gerçektir; Her geçen gün artan dünya nüfusu içerisinde insanlar teknolojinin nimetleri içerisinde bilgi ve iletişimle olağanüstü bir halde yoğrulup sonunda kendi benliklerine zaman ayırmak istemektedirler. Hazmedebilmek için…

 Uygulama Pazarlama Nedir?

Doğrusu sosyal medya ve sonrasında “Utility Marketing – Uygulama Pazarlama” endirek pazarlama iletişiminin araçları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki yeni tanımı ile Uygulama Pazarlama nedir?

Markaların kendi pazarlama iletişim stratejileri ile paralalel olacak şekilde, gerçek ürün ve hizmetleri hakkında doğrudan mesaj vermeden farklı servisleri insanlara fayda sağlar halde sunmasıdır.

Konuyu biraz daha güncele ve  yeryüzüne indirirsek bu işin içine teknolojiyi de katarak; pragmatik olarak akıllı telefonların yükselişi ile birlikte kurumların ücretli ya da ücretsiz olarak oluşturdukları uygulamalar-aplikasyonlardır diyebiliriz.

Yapılan araştırmalara göre 2012′nin ilk çeyreğinde mobilde Android yazılım talebinin %35, iPhone ve iPad yazılım talebinin %27, Blackberry %14 ve Windows Mobile’ın %9 oranında arttığı izlenmektedir.  Dolayısı ile bu duruma uyanan kurumların sadece kendi firma, web sitesi, ürünleri hakkındaki uygulamaları geliştirmeleri dışında farklı uygulamaları da piyasaya sürdükleri görülmüştür. Çünkü “Utility Marketing” ürünleri uzun raf ömrüne sahiptirler, kampanyaların ötesindedirler, yıllarca sürüdürülebilirler, insanların beklentilerine hitap ederler ve her türlü reklam çalışmasından daha canlıdırlar.

 

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir