Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Dünyadan Futbol / Yeşil Sahalarda Şiddet, Holiganlık

Yeşil Sahalarda Şiddet, Holiganlık

Yeşil Sahalarda Şiddet, Holiganlık

Futbol taraftarlarının tutku seviyesi bazen sorunlara neden olur. Hobiler arasındaki çatışmalar şiddete neden olabilir. Bazı şiddetli çatışmalar kasıtlı olarak çoğu zaman ultras (veya holiganlar) olarak adlandırılan örgütlü kişiler veya gruplar tarafından kışkırtılır.

Bu fenomenin kökeni İngiltere’ye aittir. Aslında İngiliz taraftarlarının kendi kulüplerini ya da milli takımlarını teşvik etmek için yurt dışına seyahat ettikleri zamanki kötü şöhretinden dolayı bazen “İngiliz hastalığı” olarak adlandırılmaktadır. Ancak örgütlü şiddet sadece İngilizce bir fenomen değil, İtalya’nın Ultras’ı, Brezilya’da Twisted Organized ve Arjantin’deki Barras Bravas gibi diğer ülkelerde de boy göstermektedir.

Ultrasın şiddeti, fanlar ile trajediler arasındaki kavgalardan (örneğin, Heysel Stadyumu felaketi ve Futbol Savaşı) değişen derecelerde şiddet içermekteydi. Stadyumların içinde ve dışında, hırsızlık, dayak ve hatta silah sesleri ile çok sayıda vahşet cinayeti yaşandı.

2004’ten bu yana şiddet seviyesi biraz azalmış gibi görünüyor, ama tamamen ortadan kalkmadı. Bu konularda uzmanlaşan polis birimleri ve uluslararası düzeyde güvenlik güçleri arasındaki işbirliği, bu şiddet gruplarını örgütlemeyi zorlaştırdı. Ancak, maçlardan sonra sokak çatışmalarına hala sık rastlanıyor.

Taraftarların şiddeti oyuncuları da etkiledi, ancak çok daha az sıklıkta. Örneğin, İtalyan oyuncu Christian Vieri, Inter Milan’ın hayranlarından, ekibinin oyunundaki tavrıyla restoranını yakmakla tehdit eden bir mesaj aldı.

Çok daha ciddi bir olay, Kolombiyalı oyuncu Andrés Escobar’ın, 1994 Dünya Kupası’nı oynadıktan sonra Kolombiya’ya döndükten kısa bir süre sonra öldürülmesiydi. Bir cinayet, Kolombiya’nın ortadan kaldırılmasına neden olan bir hedefe sahip olmasından kaynaklanmış olabilirdi.

Futbolda şiddet, oyundaki oyuncular arasında da görülür. Kötü şöhretli örnekler,

  • 1934 Dünya Kupası’nda Bordeaux Savaşı : İtalya-Çekoslovakya arasında oynanan final maçı
  • 1954 Dünya Kupası’nda Bern Savaşı : Macaristan-Brezilya arasında oynanan çeyrek final maçı
  • 1962 Dünya Kupası’nda Santiago Savaşı : Şili-İtalya arasında oynanan grup maçı
  • İngiltere’de düzenli bir sezon oyunu, Bramall Lane Muharebesi
  • 2005 yılında Aston Villa’ya karşı İngiltere Premier Ligi maçında, Lee Bowyer ve Newcastle United takım arkadaşları Kieron Dyer arasındaki mücadele

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir