Ana Sayfa / Efsane Futbolcular / Hiç Bir Zaman Unutulmayacak Efsane “Gheorghe Hagi”

Hiç Bir Zaman Unutulmayacak Efsane “Gheorghe Hagi”

Hiç Bir Zaman Unutulmayacak Efsane “Gheorghe Hagi”

Gheroghe Hagi! Sadece bu ismi duymak bile pek çok futbolseveri heyecanlandırıyor olsa gerek. Zira o, dünya futbolunun gördüğü en önemli yetenekler arasında.

Hagi, Köstence’de başlayan futbolculuk yaşamını Galatasaray’da tamamladı. Kariyeri boyunca, Real Madrid, Barcelona, Galatasaray gibi büyük takımlarda forma giydi.

Romanya milli takımında yıldızının parladığı sıralarda Steaua Bükreş’te oynuyordu. Onun yeteneğini fark eden Real Madrid, çok geçmeden Hagi’yi kadrosuna kattı. 2 sezon Real Madrid’de kalan Hagi, daha sonra İtalya’nın Brescia takımına transfer oldu. 2 sezon sonra da tekrar İspanya’ya, Barcelona’ya gitti.

Kariyerinin bu dönemlerinde, kulüp bazında istediği başarıları pek fazla yaşayamayan Hagi, onun hayatını değiştirecek takıma, Galatasaray’a 1996 yılında transfer oldu.

Aslında Gica için asıl hikâye bundan sonra başlıyordu. Zira kariyerinin en önemli başarılarını (4 yıl üst üste şampiyonluk, UEFA kupası, Süper kupa) daha sonraki 4 yıl içerisinde kazanacaktı.

Türkiye’ye geldiğinde 31 yaşındaydı ve medya tarafından “yaşlı” olarak nitelendiriliyordu. Ancak o, her şeye kulaklarını tıkadı ve futbol oynadı. 40’lı metrelerden attığı inanılmaz goller, o dönemler dünya devi olarak lanse edilen takımların futbolcularına attığı estetik çalımlar, serbest vuruş golleri, akıl dolu asistleri vs. onu parlayan bir yıldız haline getirdi.

Türk futbol tarihine damgasını vurdu. Şahsi kanaatime göre Türkiye’ye gelmiş en iyi yabancı futbolcu olarak hiçbir zaman yeri değişmeyecek şekilde hafızalara kazındı. Sadece Galatasaray taraftarları değil, tüm futbolseverler, onu izlemekten büyük keyif alıyordu.

Romanya’da yüzyılın futbolcusu ilan edildi. Futbolculuk kariyerini 2001 yılında Galatasaray’da sonlandırdı.

 

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir