Ana Sayfa / Futbol / Beşiktaş / Fanatik müellifleri Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini kıymetlendirdi: Vitor Pereira’nın planı yoktu

Fanatik müellifleri Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini kıymetlendirdi: Vitor Pereira’nın planı yoktu

Faik Çetiner (2022-2023)

Bir teknik adam takımında İrfan Can (son 25 dakikada oyuna girdi) üzere bir silah varsa ve onu birinci 11’de alana sürmüyorsa bundan şu iletiler çıkabilir. Ya bu işi bilmiyor, ya taammüden bu türlü davranıyor , ya da baş yapıyordur. Pereira’nın kıymetli silahlarını kulübede bıraktığı herkesi şaşırtan 11’i maça tutuk başladı. 3’lü defansta Novak sol stoper, Szalai sol kanat beki olmuştu.

Birinci 10 dakika içinde kazanılan penaltıyı Mesut Özil gole çevirince Fenerbahçe cesaretlendi. Josef de Souza’nın şık vuruşuyla gelen beraberlik sayısı maça istikrar getirmişken, Vida’ın ikram pası sonucu gelen gol Fenerbahçe ismine ”piyango” idi. Alanda topa sahip bir Beşiktaş ile, kontratak kovalayan bir Fenerbahçe vardı. Bir kadro meskeninde huzursuz oynuyorsa, teknik adam atak yapardı.

Lider ve arkadaşları…

Pereira yeniden oyunu seyretti, kulübesinde notlar aldı, rakip beraberliği yakaladı, seyirci yansısıyla atılımlar yaptı. İrfan Can’ı MertHakan’ı hatırladı. Hele hele Valencia üzere bir silahı bitime 3 dakika kala oyuna alışı mühiş(!) ataktı. Sonuçta Fenerbahçe ezeli rakibini geçip, şampiyonluk savını sürdürecek iken havluyu tam attı. Bundan sonra Pereira gitse ne muharrir, gitmese ne müellif. Lider ve arkadaşları 5.nci dönemin hazırlıklarına başlasınlar. Yani yeni kupa kıssaları 2022/2023 dönemine kaldı.

Orhan Yıldırım (Kazanan çıkmadı)

Tepeyi yakından ilgilendiren maçta büyük gayret ve heyecan vardı. Fenerbahçe iki kere öne geçmesine karşın, iki puan bıraktı. Kartal uzatmada Batshuayi ile yan direğe takılıp, galibiyetten oldu. Berabere biten maç her iki kadroya da yaramadı. Taraftarlar maç boyunca Beşiktaş aleyhine küfür dolu tezahüratlar yaptı.

Tartışmalı penaltı

Beşiktaş maça baskılı başladı. Oyunu birinci dakikadan itibaren karşı alana taşıdı. Orta alanı kalabalık tutup, savunmayı öne çıkardı. Bunu yaparken kademe anlayışını unuttu. Fenerbahçe birinci atağında penaltı kazandı. Rakipten gelen top, Larin’in eline çarptı. ‘VAR’ onaylı karar tartışma yaratıp, reaksiyon çekti. Mesut Özil 14’te Ersin ile topu başka köşelere gönderdi: 1-0. Geriye düşen Kartal, oyun sisteminden taviz vermedi. 25’’te Souza düzgün vuruşla skora istikrar getirdi: 1-1.

Ne yaptın Vida

Maça ve skora gelen istikrarda oyun ortada giderken, Vida çıktı sahneye. Hırvat savunmacı, rakibe asist yaptı. Berisha bunu geri çevirmeyip golü attı: 2-1. Fenerbahçe 30’da bulduğu ikram gol ile devreyi önde bitirmesini bildi. Fırat Aydınus bu yarıda Mesut ve Szalai’nin kartlarını es geçti. Açık futbol oynayan iki ekip, dev maça yakışır imaj verdi.

Souza fark yarattı

Dev maçta her iki kadronun yıldız isimleri ortaya uygun performans koydular. Lakin maça damgasını vuran hiç kuşkusuz Souza oldu. Brezilyalı futbolcu, oyunu iki tarafta çok tesirli oynayıp, eski ekibine karşı iki de gol atıp, maçın adamı olmayı bildi. Kartal, 59’da Rıdvan’ın ortasında Souza’nın şık baş golü ile bir puanı kapıp döndü: 2-2.

Mehmet Demirkol (Pereira’nın planı yoktu)

Pereira 2. bölgede dinamik bir pres, Lider hoca ise topa sahip olan bir ön alan presi istedi. Fenerbahçe’nin dinamik presinde orta sahayı bypas edip süratle rakip alana inmek temel amaçtı. Bunun doğuracağı süratli geri dönüşlerde sağlam durmak için de muhtemelen bu türlü bir takım tercih etti. Yani takıma nazaran oyun değil, rakip ve ona karşı ürettiği plana nazaran bir takım. Bu türlü olunca İrfan, Sosa, Valencia üzere bu maç kalitesi oyuncular dışarıda kalabiliyor.

Dün de o denli oldu. Ve aslına bakarsanız birinci yarıda istediğini de aldı. Top Beşiktaş’taydı ancak şut istikrarı konut sahibi lehineydi. Szalai’nin sol koridorda kullanılışı, Rossi’nin baskı yapacağı yerlere atılan uzan toplar vs… 2. bölgedeki dinamik baskının yarattığı bahtlar da var. Planlı bir kontratak oyunu değil ancak Portekizli pusu attı diyebiliriz. Belirli oranda işe yaradı.

Josef çok istedi ancak

Doğal bu tip oyunların riskleri de ikinci yarı prestijiyle Başkan hoca tarafından kullanıldı. Oğuzhan’ın oyun girişiyle hamlesi genişlettiler. Süratli sola dönüşlerle Rıdvan’ı zıtta çizgiden kaçırdılar ve Fenerbahçe için baskı yapmak zorlaştı. Beşiktaş bu defa yalnızca topu değil oyunu da aldı. Hem Rosier hem Rıdvan demarke atak silahı oldu. Pereira gol geldikten sonra müdahale etti. Ancak oyunu çevirecek bir plan ortaya koyduğunu söylemek çok sıkıntı. Mesut yorulup Rossi’in zorlayıcılığı olmayınca Beşiktaş tehdit hissetmedi. Lakin onlar da sanırım Souza kadar istemiyordu.

Ali Ece (Vida’ya tedbir almak zor)

Beşiktaş bu dönem oynadığı birden fazla maçta olduğu üzere daha âlâ başlayıp birinci golü yiyen taraf oldu. Larin, penaltı kararı verilen o durumda elini ne yapabilirdi, işte yeni kuralın saçmalığı. Birçok kişi kendi ekibi aleyhine penaltı verilmeden kuralın ne kadar saçma olduğunu anlamıyor. Taraftarlar ‘Kardeşim bizim ligde hangi kuralın uygulanmasında standart var ki?’ diye itiraz etseler, yerden göğe kadar haklılar!

Beşiktaş bu sefer yenik duruma düştükten sonra çabucak dağılmadı. Hatta yeterli bir tepki verdi: Josef’in skoru 1-1’e getiren düzgün şutunda maç başından beri birinci defa Batshuayi savunma ardına koşu kasmadı, sırtı dönük konum alma akıllılığını gösterdi.

Diğer stoper olsa…

Olağan momentumu belirleyen anlarda kıymetli olan kolektif akıl: Beşiktaş lehine bu sezonki Vida’ya tedbir almak, Mesut Özil yahut Fenerbahçe’nin rastgele bir atak oyuncusuna bile tedbir almaktan daha zor! Aslında Hırvatistan çok hoş bir ülke, orta alanları şahane, forvetleri çok güzel lakin Beşiktaş’a gelen stoperleri sıhhatime ziyan verdiler. Esasen Beşiktaş’ta bu kadar formsuz ve yanılgıya meyilli Vida yerine oynatılabilecek stoper alternatifi olsaydı daha evvelki teknik yöneticiler oynatırdı. O yüzden Lider hoca, ikinci yarıya Can yerine Oğuzhan’la başladı. En son Sao Paulo’da oynarken bir maçta 2 gol atan Josef, 59’da Rıdvan’ın kusursuz ortasında bir defa daha skoru eşitledi.

Çebi dünden ders çıkarmalı

Vitor Pereira’nın aslında birinci 11’de İrfan ile başlaması gerekiyordu ve hatta Galatasaray derbi galibiyetinde olduğu üzere Mert Hakan ve/veya Sosa ile. Bir de Valencia’yı 90 artıda oyuna sokmak Pereira ismine adeta tüy dikmek oldu. Maç sonu tenkit oklarının lider Ali Koç’a dönmesi de bu açıdan doğal. Ahmet Işık Çebi’nin bundan ders çıkartıp duygusal değil mantığa uygun bir yeni hoca seçimi yapması şart!

Cem Dizdar (Geçiş oyunu!)

Fenerbahçe gergin, Beşiktaş şaşkın! Başlarken hangi ekibin nasıl oynayacağını kestirebilmek çoğumuz için mümkün değildi. Tekrar de örneğin, Beşiktaş için birtakım ipuçları vardı. Süreksiz görünen hoca Lider Karaveli yetiştiği kültür gereği kadrosunu öncelikle ofans yüklü çıkaracaktı alana. O denli de oldu ve birinci devre bu türlü sürüp gitti. Beşiktaş savunmadan atağa geçerken önemli külfet yaşamasa da ‘’olumsuz düzen’’den çok iki öngörülemez detay nedeniyle iki gol yedi.

Birinci devrenin kontrollüsü Fenerbahçe, moda tabirle, ’’geçiş oyunu’’ arayışını bırakıp ikinci devreye hükümran başladı. Ne var ki, o orta tıpkı birinci devre Beşiktaş’ın yaşadığı üzere beraberliğe getiren golü yedi. Beraberliği bozmak için İrfan Can ile Mert Hakan’ın oyuna girişiyle kaybedecek üzere oldukları tempolarını tekrar yakaladılar. Ancak bu defa de Beşiktaş ‘’geçiş oyunu’’ fırsatı kollar konuma geçmişti. Son Kayseri maçının ‘’dönüştürücüleri ’’Oğuzhan ile Güven’in alana sürülmesiyle fiili değilse de fikri bir tehdit de oluşturdular lakin Fenerbahçe tertibi en azından savunma konusunda oturmuştu. Durum bu türlü olunca da oyunun geri kalanı tehlike yaratmaktan çok bir cins top kapma yarışına dönüştü. Ta ki, son dakikadaki Batshuayi’nin direğe takılan vuruşunu hazırlayan Beşiktaş’ın ‘’geçiş oyunu’’na kadar.

Faturası kesilecek…

Bu maç, genel olarak ülke özel olarak iki ekip için, ‘’gençlik’’ yada ‘’öz kaynak düzeni’’nin beden bulmuş halleri Berke ile Ersin üzerinden çok şey anlatıyor olmalı. Onca yanlışına bir yenisini ekleyen Vida’nın yaptığı ve yapacağı tuhaflıkların faturası muhtemelen Lider Karaveli’ye kesilecek. Meğer Rıdvan Yılmaz gibisi genç oyuncuların yaptıkları yada yapacaklarının onun hanesine bir artısının olamayacağı da rahatça varsayım edilebilir!

Erman Özgür (İki tarafa da yaramadı!)

Kendi alanında oynamasına karşın topu biraz Beşiktaş’a bırakarak başlayan Fenerbahçe planları tutan taraftı. Fırat Aydınus’un verdiği yoruma açık penaltı ve dönemin en makus stoper performansına sahip Vida’nın ferdî kusurlarını uygun pahalandıran Fenerbahçe Berisha ve Mesut’la birinci yarıda istediğini alan taraftı. Beşiktaş ise Josef’in golüne karşın skor olarak daima geri düştüğü için dikine pası arayan, çabuk ve dikine oynamaya çalışan fakat skor olarak geride olan taraf olarak soyunma odasına gitti.

Baskıyı kuramadı

2. yarıya Oğuzhan’la gelen Beşiktaş yeniden topa ve oyuna hakimdi. Larin ve Batshuayi çok etkisiz kalmasına karşın günün yıldızı Josef bir sefer daha sahne aldı. Rıdvan’ın ortasında başla skoru yaptı. Fenerbahçe’de Pereira atak için adeta gol yemeği bekledi. Aslında problem daha geneldi. Fenerbahçe maçın hiçbir kısmında Beşiktaş’a Kadıköy’de bir derbi oynadığını hissettirecek baskıyı kuramadı. Beşiktaş’ın pas oyununu yönetim eden Pjaniç, Oğuzhan oyuna girdikten sonra, Fenerbahçe’nin İrfan ve Mert Hakan ataklarına karşın oyun olarak genelde üstün oldu. Sonuçta alınan sonuç iki tarafa yaramazken, Fenerbahçe pamuk ipliğiyle bağlı olduğu şampiyonluk yarışından daha da uzaklaştı.

Serkan Akcan (Trabzon kazandı!)

Trabzonspor’un en yakın takipçilerindenHatayspor’u yenip, 42 puana ulaştığı bir haftada derbinin berabere bitmesi hem Fenerbahçe hem Beşiktaş için kayıp sayılır. Vitor Pereira’nın tekrar bildiği tertibi 3-4-2-1 ile başladığı maçta Beşiktaş’ın topu Fenerbahçe’den alması güç olmadı. Lider Karaveli, değerli bir teknik adamlık ön görüsüyle Josef’in önüne Can ve Pjanic’i yerleştirdi.Üstüne bir de Ghezzal’ın sağ kenarda tesirli oynaması Vitor Pereira’nın Szalai ile saha kenarında çok erken kriz toplantısı yapmasına yol açtı.

Bu toplantının akabinde Szalai sol kenarı domine etmek için Ghezzal’ın koridorunu fiziğiyle kapatmaya çalıştı. Bunda da başarılı olduğu söylenebilir, çünkü Beşiktaş’ın üçüncü bölgede en çok pas yapan oyuncusu Ghezzal’ın yüzdesi yalnızca 69’da kaldı. Pjanic ve arkadaşları topa sahip olsalar da üçüncü bölgede çok düşük isabetle pas yapınca üst üste top kayıplarıyla rakip ceza alanına ulaşamadılar. Bu da gol beklentilerini gözle görülür formda düşürdü. Erken penaltıyla öne geçen Fenerbahçe’nin oyun usulü yüksek tempoya endeksli olduğundan Beşiktaş’tan fazla kilometre yaptılar.

Karaveli talihi hak ediyor

Alanları kapattılar, Beşiktaş’ın topa nitelikli sahip olmasını kısmen engellediler. Batshuayi’ye, Serdar Aziz’i verip, ceza alanı civarında toptan uzak tutmak güzel bir fikirdi ama bu duruma Beşiktaş’ın aldığı Josef tedbiri maçın mukadderatını değiştirdi. Batshuayi güçlü bir santrfor ve sırtına aldığı stoperleri sürüklerken Josef açılan alanları doldurdu. Brezilyalı orta saha attığı 2 golle gecenin yıldızı olmakla kalmadı, Beşiktaş’ın Kadıköy’deki aktörü oldu. Vitor Pereira’nın oynatmaya çalıştığı futbol şampiyonluk yarışı için ne derece kâfi olur bilinmez ancak Lider Karaveli’nin derbideki öngörü ve atakları Beşiktaş idaresinden bir bahtı hak edecek kadar güzeldi.

Deniz Çoban (Penaltı yanlıştı)

Maçın hakemi Fırat Aydınus, 90 dakika boyunca denetimi elinde bulundurdu. Alanda kendini oyunculara kabul ettirdi.Çok fazla kritik karar vermek zorunda kalmadı. İkili gayretlerin yoğunlukta olduğu maçta, kimi faul ve kart yanılgıları yaptı. 12’de Beşiktaş ceza alanı içinde Larin’in koluna gelen topta penaltı düdüğü çaldı. Konumda Rossi ile çaba halinde olan Larin topu görmüyordu ve kolları doğal pozisyondaydı. Rossi’nin başından seken top beklenmedik biçimle Larin’in koluyla buluştu. Penaltı verilmemesi gerekirdi. 17’de Necip’in sakatlandığı konumda hakem faul düdüğü çalmadı. Konumda faul düdüğü çalınmalı ve beraberinde Mesut’a sarı kart gösterilmeliydi.

Her ne kadar Necip bu durumda sakatlanmış olsa da hareketin özünde görünen şiddetli bir darbe yoktu. 70’te Szalai, Ghezzal çabasında Beşiktaşlılar sarı kart beklediler lakin Fenerbahçeli oyuncunun faulünde sarı kart kafiydi. 43’teCan’ın, Crespo’ya faulünde yanlışsız bir sarı kart çıktı. 63’te Samuel’in, Larin’in ayağına bastığı durumda, Fenerbahçeli oyuncu sarı kart görmeliydi lakin konumda kart çıkmadı. 69’da Rıdvan’ın, Mert’i formasından ısrarlı formda çektiği konumda çıkan sarı kart doğruydu. 74’te Szalai’nin, Ghezzal’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. Tıpkı dakikada oyuncular ortasında yaşanan gerginlikte sarı kartlar çıkabilirdi. Hiç olmazsa kalesini terk ederek olaya müdahil olan Berke sarı kart görmeliydi.

Kırmızı için kâfi değildi

76’da Vida-Novak gayretinde hakemin devam kararı doğruydu. Durumda penaltı yoktu. 77’de Batshuayi ve Serdar’ın birebir durumda gördükleri sarı kart doğruydu. 79’da Crespo’nun, Güven’e faulünde umut vadeden atak yoktu. Hakemin sarı kart görmemesini anlarım lakin taktik faul gerekçesiyle bir sarı kart çıkartabilirdi. 81’de Crespo’nun, Pjanic’in ayağına bastığı durumda sarı kart çıkmalıydı, hakem faul çalmadı.

82’de Szalai-Josef ikili çabasında Szalai için ikinci sarı kart beklendi lakin ısrarlı bir çekme yoktu. Hareket ikinci sarı kart için kâfi değildi. 80’de Oğuzhan’ın, Serdar’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. 90+1’de Ghezzal’ın, Mesut’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. 90+2’de İrfanCan’ın, Vida’nın ayağına bastığı konumda sarı kart çıkmalıydı, çıkmadı.

Umut Eken (Teknik adam oyunu)

Beşiktaş’ın ileride oynama ısrarı, Fenerbahçe’ye baskın talihleri tanıdı. Szalai bile kontrada son topu oynayan adam oldu. Vida’nın sakarlığı sonrası gelen gol de bir baskın atak. Öbür yandan Fenerbahçe’nin açık alan kovalayan bu oyunu, Galatasaray derbisindeki sonuçları vermedi. Atakları finalize edemediler. Korner sayıları 0-7. Bu data değerli. Fenerbahçe atak bitiremediği için korner dahi kullanamadı.

Teknik adamların da yerinde müdahalelerini izlediğimiz bir oyundu. Oğuzhan’ın ikinci yarıdaki varlığıyla Beşiktaş büsbütün hükmetti alana. Birinci yarıdakinin tersine, Beşiktaş dönen topları alınca bu defa baskın talihi vermedi rakibine. O dakikalarda skor 2-2 olunca bir diğer etken devreye girdi! Atmosfer apayrı bir hal aldı. Tribünde rüzgar göndü, saha içinde Fenerbahçe, kulübede Pereira gergin kaldı. Kısa periyodik bu şok sonrası İrfan ve Mert Hakan’ı alana atıp topu almak isteyen Pereira kısmen başarılı olabildi.

Beşiktaş savunmasını yıpratacak Valencia’yı daha evvel alabilir miydi? İrfan-Mert Hakan atılımını pekiştirecek kozu oynamakta gecikti üzere. Valencia tabana daha erken bassa, o değerli dakikalar daha üretken geçilebilirdi. Öbür yandan Lider Karaveli her şeyi düzgün yaptı üzere. Onu bu maçta eleştirebilmek çok güç. Üstte satır ortalarında kalan istatistiği hatırlatarak bitirmek lazım. Kornerler 0-7!

Birinci 10 dakika içinde kazanılan penaltıyı Mesut Özil gole çevirince Fenerbahçe cesaretlendi. Josef de Souza’nın şık vuruşuyla gelen beraberlik sayısı maça istikrar getirmişken, Vida’ın ikram pası sonucu gelen gol Fenerbahçe ismine ”piyango” idi. Alanda topa sahip bir Beşiktaş ile, kontratak kovalayan bir Fenerbahçe vardı. Bir kadro konutunda huzursuz oynuyorsa, teknik adam atılım yapardı.

Lider ve arkadaşları…

Pereira yeniden oyunu seyretti, kulübesinde notlar aldı, rakip beraberliği yakaladı, seyirci reaksiyonuyla atılımlar yaptı. İrfan Can’ı MertHakan’ı hatırladı. Hele hele Valencia üzere bir silahı bitime 3 dakika kala oyuna alışı mühiş(!) ataktı. Sonuçta Fenerbahçe ezeli rakibini geçip, şampiyonluk tezini sürdürecek iken havluyu tam attı. Bundan sonra Pereira gitse ne müellif, gitmese ne müellif. Lider ve arkadaşları 5.nci dönemin hazırlıklarına başlasınlar. Yani yeni kupa öyküleri 2022/2023 dönemine kaldı.

Orhan Yıldırım (Kazanan çıkmadı)

Tepeyi yakından ilgilendiren maçta büyük uğraş ve heyecan vardı. Fenerbahçe iki defa öne geçmesine karşın, iki puan bıraktı. Kartal uzatmada Batshuayi ile yan direğe takılıp, galibiyetten oldu. Berabere biten maç her iki ekibe da yaramadı. Taraftarlar maç boyunca Beşiktaş aleyhine küfür dolu tezahüratlar yaptı.

Tartışmalı penaltı

Beşiktaş maça baskılı başladı. Oyunu birinci dakikadan itibaren karşı alana taşıdı. Orta alanı kalabalık tutup, savunmayı öne çıkardı. Bunu yaparken kademe anlayışını unuttu. Fenerbahçe birinci atağında penaltı kazandı. Rakipten gelen top, Larin’in eline çarptı. ‘VAR’ onaylı karar tartışma yaratıp, reaksiyon çekti. Mesut Özil 14’te Ersin ile topu farklı köşelere gönderdi: 1-0. Geriye düşen Kartal, oyun sisteminden taviz vermedi. 25’’te Souza düzgün vuruşla skora istikrar getirdi: 1-1.

Ne yaptın Vida

Maça ve skora gelen istikrarda oyun ortada giderken, Vida çıktı sahneye. Hırvat savunmacı, rakibe asist yaptı. Berisha bunu geri çevirmeyip golü attı: 2-1. Fenerbahçe 30’da bulduğu ikram gol ile devreyi önde bitirmesini bildi. Fırat Aydınus bu yarıda Mesut ve Szalai’nin kartlarını es geçti. Açık futbol oynayan iki grup, dev maça yakışır imaj verdi.

Souza fark yarattı

Dev maçta her iki kadronun yıldız isimleri ortaya güzel performans koydular. Fakat maça damgasını vuran hiç kuşkusuz Souza oldu. Brezilyalı futbolcu, oyunu iki istikamette çok tesirli oynayıp, eski grubuna karşı iki de gol atıp, maçın adamı olmayı bildi. Kartal, 59’da Rıdvan’ın ortasında Souza’nın şık baş golü ile bir puanı kapıp döndü: 2-2.

Mehmet Demirkol (Pereira’nın planı yoktu)

Pereira 2. bölgede dinamik bir pres, Başkan hoca ise topa sahip olan bir ön alan presi istedi. Fenerbahçe’nin dinamik presinde orta sahayı bypas edip süratle rakip alana inmek temel amaçtı. Bunun doğuracağı süratli geri dönüşlerde sağlam durmak için de muhtemelen bu türlü bir takım tercih etti. Yani takıma nazaran oyun değil, rakip ve ona karşı ürettiği plana nazaran bir takım. Bu türlü olunca İrfan, Sosa, Valencia üzere bu maç kalitesi oyuncular dışarıda kalabiliyor.

Dün de o denli oldu. Ve aslına bakarsanız birinci yarıda istediğini de aldı. Top Beşiktaş’taydı lakin şut istikrarı konut sahibi lehineydi. Szalai’nin sol koridorda kullanılışı, Rossi’nin baskı yapacağı yerlere atılan uzan toplar vs… 2. bölgedeki dinamik baskının yarattığı talihler da var. Planlı bir kontratak oyunu değil lakin Portekizli pusu attı diyebiliriz. Aşikâr oranda işe yaradı.

Josef çok istedi lakin

Alışılmış bu tip oyunların riskleri de ikinci yarı prestijiyle Lider hoca tarafından kullanıldı. Oğuzhan’ın oyun girişiyle atağı genişlettiler. Süratli sola dönüşlerle Rıdvan’ı aykırıda çizgiden kaçırdılar ve Fenerbahçe için baskı yapmak zorlaştı. Beşiktaş bu defa yalnızca topu değil oyunu da aldı. Hem Rosier hem Rıdvan demarke hamle silahı oldu. Pereira gol geldikten sonra müdahale etti. Ancak oyunu çevirecek bir plan ortaya koyduğunu söylemek çok güç. Mesut yorulup Rossi’in zorlayıcılığı olmayınca Beşiktaş tehdit hissetmedi. Fakat onlar da sanırım Souza kadar istemiyordu.

Ali Ece (Vida’ya tedbir almak zor)

Beşiktaş bu dönem oynadığı birden fazla maçta olduğu üzere daha güzel başlayıp birinci golü yiyen taraf oldu. Larin, penaltı kararı verilen o durumda elini ne yapabilirdi, işte yeni kuralın saçmalığı. Birçok kişi kendi grubu aleyhine penaltı verilmeden kuralın ne kadar saçma olduğunu anlamıyor. Taraftarlar ‘Kardeşim bizim ligde hangi kuralın uygulanmasında standart var ki?’ diye itiraz etseler, yerden göğe kadar haklılar!

Beşiktaş bu sefer yenik duruma düştükten sonra çabucak dağılmadı. Hatta âlâ bir tepki verdi: Josef’in skoru 1-1’e getiren âlâ şutunda maç başından beri birinci defa Batshuayi savunma gerisine koşu kasmadı, sırtı dönük konum alma akıllılığını gösterdi.

Öbür stoper olsa…

Doğal momentumu belirleyen anlarda değerli olan kolektif akıl: Beşiktaş lehine bu sezonki Vida’ya tedbir almak, Mesut Özil yahut Fenerbahçe’nin rastgele bir hamle oyuncusuna bile tedbir almaktan daha zor! Aslında Hırvatistan çok hoş bir ülke, orta alanları şahane, forvetleri çok güzel lakin Beşiktaş’a gelen stoperleri sıhhatime ziyan verdiler. Esasen Beşiktaş’ta bu kadar formsuz ve yanılgıya meyilli Vida yerine oynatılabilecek stoper alternatifi olsaydı daha evvelki teknik yöneticiler oynatırdı. O yüzden Lider hoca, ikinci yarıya Can yerine Oğuzhan’la başladı. En son Sao Paulo’da oynarken bir maçta 2 gol atan Josef, 59’da Rıdvan’ın eksiksiz ortasında bir defa daha skoru eşitledi.

Çebi dünden ders çıkarmalı

Vitor Pereira’nın aslında birinci 11’de İrfan ile başlaması gerekiyordu ve hatta Galatasaray derbi galibiyetinde olduğu üzere Mert Hakan ve/veya Sosa ile. Bir de Valencia’yı 90 artıda oyuna sokmak Pereira ismine adeta tüy dikmek oldu. Maç sonu tenkit oklarının lider Ali Koç’a dönmesi de bu açıdan doğal. Ahmet Işık Çebi’nin bundan ders çıkartıp duygusal değil mantığa uygun bir yeni hoca seçimi yapması şart!

Cem Dizdar (Geçiş oyunu!)

Fenerbahçe gergin, Beşiktaş şaşkın! Başlarken hangi ekibin nasıl oynayacağını kestirebilmek çoğumuz için mümkün değildi. Tekrar de örneğin, Beşiktaş için birtakım ipuçları vardı. Süreksiz görünen hoca Lider Karaveli yetiştiği kültür gereği kadrosunu öncelikle ofans yüklü çıkaracaktı alana. O denli de oldu ve birinci devre bu türlü sürüp gitti. Beşiktaş savunmadan atağa geçerken önemli eza yaşamasa da ‘’olumsuz düzen’’den çok iki öngörülemez detay nedeniyle iki gol yedi.

Birinci devrenin kontrollüsü Fenerbahçe, moda tabirle, ’’geçiş oyunu’’ arayışını bırakıp ikinci devreye hükümran başladı. Ne var ki, o orta tıpkı birinci devre Beşiktaş’ın yaşadığı üzere beraberliğe getiren golü yedi. Beraberliği bozmak için İrfan Can ile Mert Hakan’ın oyuna girişiyle kaybedecek üzere oldukları tempolarını tekrar yakaladılar. Ama bu defa de Beşiktaş ‘’geçiş oyunu’’ fırsatı kollar konuma geçmişti. Son Kayseri maçının ‘’dönüştürücüleri ’’Oğuzhan ile Güven’in alana sürülmesiyle fiili değilse de fikri bir tehdit de oluşturdular lakin Fenerbahçe nizamı en azından savunma konusunda oturmuştu. Durum bu türlü olunca da oyunun geri kalanı tehlike yaratmaktan çok bir cins top kapma yarışına dönüştü. Ta ki, son dakikadaki Batshuayi’nin direğe takılan vuruşunu hazırlayan Beşiktaş’ın ‘’geçiş oyunu’’na kadar.

Faturası kesilecek…

Bu maç, genel olarak ülke özel olarak iki kadro için, ‘’gençlik’’ yada ‘’öz kaynak düzeni’’nin beden bulmuş halleri Berke ile Ersin üzerinden çok şey anlatıyor olmalı. Onca yanılgısına bir yenisini ekleyen Vida’nın yaptığı ve yapacağı tuhaflıkların faturası muhtemelen Başkan Karaveli’ye kesilecek. Meğer Rıdvan Yılmaz gibisi genç oyuncuların yaptıkları yada yapacaklarının onun hanesine bir artısının olamayacağı da rahatça kestirim edilebilir!

Erman Özgür (İki tarafa da yaramadı!)

Kendi alanında oynamasına karşın topu biraz Beşiktaş’a bırakarak başlayan Fenerbahçe planları tutan taraftı. Fırat Aydınus’un verdiği yoruma açık penaltı ve dönemin en makûs stoper performansına sahip Vida’nın kişisel yanılgılarını uygun pahalandıran Fenerbahçe Berisha ve Mesut’la birinci yarıda istediğini alan taraftı. Beşiktaş ise Josef’in golüne karşın skor olarak daima geri düştüğü için dikine pası arayan, çabuk ve dikine oynamaya çalışan lakin skor olarak geride olan taraf olarak soyunma odasına gitti.

Baskıyı kuramadı

2. yarıya Oğuzhan’la gelen Beşiktaş yeniden topa ve oyuna hakimdi. Larin ve Batshuayi çok etkisiz kalmasına karşın günün yıldızı Josef bir sefer daha sahne aldı. Rıdvan’ın ortasında başla skoru yaptı. Fenerbahçe’de Pereira atak için adeta gol yemeği bekledi. Aslında sıkıntı daha geneldi. Fenerbahçe maçın hiçbir kısmında Beşiktaş’a Kadıköy’de bir derbi oynadığını hissettirecek baskıyı kuramadı. Beşiktaş’ın pas oyununu yönetim eden Pjaniç, Oğuzhan oyuna girdikten sonra, Fenerbahçe’nin İrfan ve Mert Hakan atılımlarına karşın oyun olarak genelde üstün oldu. Sonuçta alınan sonuç iki tarafa yaramazken, Fenerbahçe pamuk ipliğiyle bağlı olduğu şampiyonluk yarışından daha da uzaklaştı.

Serkan Akcan (Trabzon kazandı!)

Trabzonspor’un en yakın takipçilerindenHatayspor’u yenip, 42 puana ulaştığı bir haftada derbinin berabere bitmesi hem Fenerbahçe hem Beşiktaş için kayıp sayılır. Vitor Pereira’nın yeniden bildiği tertibi 3-4-2-1 ile başladığı maçta Beşiktaş’ın topu Fenerbahçe’den alması sıkıntı olmadı. Başkan Karaveli, kıymetli bir teknik adamlık ön görüsüyle Josef’in önüne Can ve Pjanic’i yerleştirdi.Üstüne bir de Ghezzal’ın sağ kenarda tesirli oynaması Vitor Pereira’nın Szalai ile saha kenarında çok erken kriz toplantısı yapmasına yol açtı.

Bu toplantının akabinde Szalai sol kenarı domine etmek için Ghezzal’ın koridorunu fiziğiyle kapatmaya çalıştı. Bunda da başarılı olduğu söylenebilir, çünkü Beşiktaş’ın üçüncü bölgede en çok pas yapan oyuncusu Ghezzal’ın yüzdesi yalnızca 69’da kaldı. Pjanic ve arkadaşları topa sahip olsalar da üçüncü bölgede çok düşük isabetle pas yapınca üst üste top kayıplarıyla rakip ceza alanına ulaşamadılar. Bu da gol beklentilerini gözle görülür biçimde düşürdü. Erken penaltıyla öne geçen Fenerbahçe’nin oyun şekli yüksek tempoya endeksli olduğundan Beşiktaş’tan fazla kilometre yaptılar.

Karaveli talihi hak ediyor

Alanları kapattılar, Beşiktaş’ın topa nitelikli sahip olmasını kısmen engellediler. Batshuayi’ye, Serdar Aziz’i verip, ceza alanı civarında toptan uzak tutmak âlâ bir fikirdi ancak bu duruma Beşiktaş’ın aldığı Josef tedbiri maçın yazgısını değiştirdi. Batshuayi güçlü bir santrfor ve sırtına aldığı stoperleri sürüklerken Josef açılan alanları doldurdu. Brezilyalı orta saha attığı 2 golle gecenin yıldızı olmakla kalmadı, Beşiktaş’ın Kadıköy’deki aktörü oldu. Vitor Pereira’nın oynatmaya çalıştığı futbol şampiyonluk yarışı için ne derece kâfi olur bilinmez lakin Başkan Karaveli’nin derbideki öngörü ve atılımları Beşiktaş idaresinden bir bahtı hak edecek kadar düzgündü.

Deniz Çoban (Penaltı yanlıştı)

Maçın hakemi Fırat Aydınus, 90 dakika boyunca denetimi elinde bulundurdu. Alanda kendini oyunculara kabul ettirdi.Çok fazla kritik karar vermek zorunda kalmadı. İkili uğraşların yoğunlukta olduğu maçta, kimi faul ve kart yanlışları yaptı. 12’de Beşiktaş ceza alanı içinde Larin’in koluna gelen topta penaltı düdüğü çaldı. Konumda Rossi ile uğraş halinde olan Larin topu görmüyordu ve kolları doğal pozisyondaydı. Rossi’nin başından seken top beklenmedik biçimle Larin’in koluyla buluştu. Penaltı verilmemesi gerekirdi. 17’de Necip’in sakatlandığı durumda hakem faul düdüğü çalmadı. Durumda faul düdüğü çalınmalı ve beraberinde Mesut’a sarı kart gösterilmeliydi.

Her ne kadar Necip bu konumda sakatlanmış olsa da hareketin özünde görünen şiddetli bir darbe yoktu. 70’te Szalai, Ghezzal gayretinde Beşiktaşlılar sarı kart beklediler lakin Fenerbahçeli oyuncunun faulünde sarı kart kafiydi. 43’teCan’ın, Crespo’ya faulünde yanlışsız bir sarı kart çıktı. 63’te Samuel’in, Larin’in ayağına bastığı durumda, Fenerbahçeli oyuncu sarı kart görmeliydi lakin durumda kart çıkmadı. 69’da Rıdvan’ın, Mert’i formasından ısrarlı halde çektiği durumda çıkan sarı kart doğruydu. 74’te Szalai’nin, Ghezzal’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. Birebir dakikada oyuncular ortasında yaşanan gerginlikte sarı kartlar çıkabilirdi. Hiç olmazsa kalesini terk ederek olaya müdahil olan Berke sarı kart görmeliydi.

Kırmızı için kâfi değildi

76’da Vida-Novak gayretinde hakemin devam kararı doğruydu. Durumda penaltı yoktu. 77’de Batshuayi ve Serdar’ın birebir durumda gördükleri sarı kart doğruydu. 79’da Crespo’nun, Güven’e faulünde umut vadeden atak yoktu. Hakemin sarı kart görmemesini anlarım lakin taktik faul gerekçesiyle bir sarı kart çıkartabilirdi. 81’de Crespo’nun, Pjanic’in ayağına bastığı durumda sarı kart çıkmalıydı, hakem faul çalmadı.

82’de Szalai-Josef ikili gayretinde Szalai için ikinci sarı kart beklendi lakin ısrarlı bir çekme yoktu. Hareket ikinci sarı kart için kâfi değildi. 80’de Oğuzhan’ın, Serdar’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. 90+1’de Ghezzal’ın, Mesut’a faulünde çıkan sarı kart doğruydu. 90+2’de İrfanCan’ın, Vida’nın ayağına bastığı konumda sarı kart çıkmalıydı, çıkmadı.

Umut Eken (Teknik adam oyunu)

Beşiktaş’ın ileride oynama ısrarı, Fenerbahçe’ye baskın bahtları tanıdı. Szalai bile kontrada son topu oynayan adam oldu. Vida’nın sakarlığı sonrası gelen gol de bir baskın atak. Öteki yandan Fenerbahçe’nin açık alan kovalayan bu oyunu, Galatasaray derbisindeki sonuçları vermedi. Atakları finalize edemediler. Korner sayıları 0-7. Bu bilgi kıymetli. Fenerbahçe atak bitiremediği için korner dahi kullanamadı.

Teknik adamların da yerinde müdahalelerini izlediğimiz bir oyundu. Oğuzhan’ın ikinci yarıdaki varlığıyla Beşiktaş büsbütün hükmetti alana. Birinci yarıdakinin tersine, Beşiktaş dönen topları alınca bu kere baskın talihi vermedi rakibine. O dakikalarda skor 2-2 olunca bir diğer etken devreye girdi! Atmosfer değişik bir hal aldı. Tribünde rüzgar göndü, saha içinde Fenerbahçe, kulübede Pereira gergin kaldı. Kısa müddetli bu şok sonrası İrfan ve Mert Hakan’ı alana atıp topu almak isteyen Pereira kısmen başarılı olabildi.

Beşiktaş savunmasını yıpratacak Valencia’yı daha evvel alabilir miydi? İrfan-Mert Hakan atağını pekiştirecek kozu oynamakta gecikti üzere. Valencia yere daha erken bassa, o değerli dakikalar daha üretken geçilebilirdi. Öteki yandan Başkan Karaveli her şeyi uygun yaptı üzere. Onu bu maçta eleştirebilmek çok güç. Üstte satır ortalarında kalan istatistiği hatırlatarak bitirmek lazım. Kornerler 0-7!

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi: Bayan futbolunda uzun yıllar kimseye kupa yok

Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi, Mersin Beşiktaşlılar Derneği'nin 30'uncu kuruluş yıldönümü balosuna katıldı. Bir otelde düzenlenen balo büyük ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tavsiye Ediyoruz: instagram takipçi satın al Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
ankara escort istanbul escort adana escort izmir eskort bursa eskort konya escort gaziantep escort malatya eskort antalya eskort mersin escort escort
adapazarı escort sakarya escort sakarya escort torba escort
tolsak.com aviviy.com norkg.com Megan Rain HD Porn Hardcore turkish sister Anal Sex Teens kadıköy escort antalya escort eskisehir escort samsun escort adana escort mersin escort ankara escort izmit escort tekirdag escort sanliurfa escort manisa escort denizli escort mugla escort eskisehir escort mardin escort trabzon escort malatya escort selçuklu escort meram escort inegöl escort seyhan escort yureğir escort