Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Futbol Tarihi / FUTBOLUN TARİHİ

FUTBOLUN TARİHİ

FUTBOLUN TARİHİ

Ülkemizde spor denilince genelde öncelikli olarak futbol geliyor. Uzun yıllardan beri futbol ülkemizin ilgi çeken spor türlerinden biri. Ülkemizde 1880 yıllarının sonunda oynanmaya başlanan futbol zamanla çok büyük sektör haline geldi. İzmir’de futbolun öncülüğünü yapanlardan James La Fontaine 1889’da İstanbul’a yerleşti. Onun gelmesiyle futbol 1880’lerin sonunda İstanbul’da ön plana çıkmaya başladı. İstanbul’da oturan yabancılar ve gayrimüslim Osmanlı vatandaşları, Kadıköy’de futbol oynadılar. Fenerbahçe’nin kuruluş yeri olan Kuşdili Çayırı, futbolun da İstanbul’da ilk oynandığı yerdi. Yabancılar ve gayrimüslim Osmanlı vatandaşları hafta sonları ailece Kuşdili çayırına gidiyor, hem eğleniyor hem de çayırda futbol oynuyorlardı. Ancak zaman Sultan İkinci Abdülhamid dönemi olduğu için futbol sıkı bir takip altındaydı. Osmanlı güvenlik görevlileri futbol oynayanları sıkı sıkı takip edip, durumu merkeze bildiriyorlardı.

Futbolun ilk çıkış yeri olarak Çin biliniyor ancak zamanla tüm Dünyaya yayılması geniş kitlelere seslenmesi kısa zaman içinde olmuştur. Ülkemizde ilk futbol takımı İzmir’de kuruldu. Ülkemizdeki ilk futbol müsabakası: İzmir’de İngilizler arasında oynandı. 1900 yılında, İzmir’de Rumlar, Panionios futbol kulübünü kurdular. Bunu: yine Rumlar tarafından kurulan Apollon futbol kulübü ve Ermeniler tarafından kurulan Pelops futbol kulübü izledi.

Daha sonraları bu gelişmeler hızlandı ve sistematik bir şekil aldı. Kulüpler ve ligler kuruldu. Mali düzen ve finansal disiplin oluştu. Ekonomik anlamda gelişmek için rekabet ortamı oluşmaya başladı. Böylece kalite hedeflendi.

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir