Ana Sayfa / Genel / Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ? – Makale

Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ? – Makale

Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ?

sosyal platformların ayrıntılı bir analizine dalmadan önce, öncelikle bir çalışma tanımı oluşturmalıyız. Versiyon 1’de, sahadaki etkileşimlerin, katılımcılar arasındaki temel bir ilişki tarafından yönlendirilmesi veya tanımlanması durumunda bir şeylerin sosyal bir platform olduğunu düşünüyoruz. sosyal platformlar inanılmaz derecede güçlü ağ etkilerine sahip olabilir, ancak bu kitaba kadar konuyla ilgili nispeten sessiz olduk. Yine de sessizliğimiz, mekânın zirveye ulaştığına veya sosyal ilişkinin alakasız olduğuna inandığımız anlamına gelmez. Bir önceki bölümde, önümüzdeki yıllarda yakından takip edeceğimiz bazı önemli alanları tartıştık. Ancak belirli dikey ve uygulamaların ötesinde, sosyal platformların vaatleri çok daha temeldir. İnsanların başkalarıyla etkileşime girme ihtiyaçları vardır. Sonuç olarak, şirketlerin her zaman bağlantı kurmamıza, paylaşmamıza, öğrenmemize ve katılmamıza yardımcı olacak yeni yöntemler hayal etmesi için her zaman bir yer olacaktır. 

Beş farklı sosyal platform türünü belirliyoruz:
• Mesajlaşma (örn. WeChat)
• Özel sosyal ağlar (örneğin Facebook)
• Kamu sosyal ağları (örneğin Twitter)
• Kurumsal sosyal platformlar (örneğin, Slack)
• Topluluklar (örn. Reddit) Her birini tartışacağız

 sosyal platformLARIN KATEGORILERI Tahmin edebileceğiniz gibi, yukarıda listelenen beş sosyal platform türü arasında çok fazla çeşitlilik var.
Genel olarak sosyal platformları aşağıdaki kriterlere göre kategorilere ayırırız:
• İçeriğin içeriği: İçeriği özel mi yoksa kamu mı?
• Yayın modeli: İçerik bire bir veya bire birden paylaşılıyor mu?

Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ?

• Bağlantılar: Kişinin bir ilişki kurma amacı olmadan başka bir kişiyi dinlediği asimetrik ilişkiler (yani Takip / Abone Olma) var mıdır? Ya da bağlantılar her iki taraftan da (örn. Arkadaş Ekle, Bağlan) dahil olmayı gerektirir mi?
• İlişkilerin doğası: Katılımcılar arasındaki kişisel ilişki, kişisel çıkar, ortak ilgiyle bağlantı mı yoksa tüm dünyayla bağlantı mıdır? Buna ek olarak, sosyal platformlar aşağıdakiler bakımından farklılık gösterir:
• Kalıcı ve benzer bir şey: Toplumsal ağları paylaşma, paylaşma ve paylaşma, kamusal bir kişilik oluşturma ve bu süreçte dijital bir kağıt izi oluşturma için ikinci bir doğa haline gelir. Hayatımızın büyük bir kısmı halkın gözünde oynandığı için, sarkaç, geniş bir paylaşımdan, şeylerin kısa bir süre sonra kaybolduğu geçici uygulamalara yönelmeye başlıyor. Snapchat, hayatlarının geri kalanında onları izleyen dijital bir iz istemeyen gençler arasında yaygın olarak popülerdir.
• Gerçek isim vs. kullanıcı adı: Bir sosyal ağdaki dinamikleri şekillendiren en büyük etkenlerden biri, kullanıcıların kendilerini gerçek isimleriyle (Facebook ya da Facebook’un kimlik bilgilerine dayanan başka bir siteyle) tanımlamaları gerekip gerekmediğini ya da arkasında anonim kalabilmeleri. bir kullanıcı adı.

Bu kitapta daha sonra bu dinamiklerin çoğunu tartışacağız. Şimdilik, anahtar teslim paketler, ilişkilerin ve etkileşimlerin doğasına gelince farklı sosyal platformların ne kadar değerli olduğunu takdir etmektir. sosyal platform BAŞARI FAKTÖRLERİ Yeni sosyal platformlar inşa etmek için hala çok fırsat var. Ancak, her yeni ağ, doğru nişi bulanları bile çıkarmayacaktır. sosyal platform şirketlerini değerlendirirken göz önünde bulundurduğumuz dört kriter var: 1. Altta yatan ilişkilerin derinliği Sosyal etkileşimler, her sosyal ağın çekirdeğidir ve temeldeki ilişkilerin derinliği bir uygulamanın ne kadar yapışkan olacağını belirler. Genel olarak konuşmak gerekirse, bir ürün veya hizmet, daha fazla kişi tarafından kullanıldığı için kullanıcılarına daha değerli hale geldiğinde ağ etkileri ortaya çıkar. Anahtar faktör, kullanıcı sayısıdır: daha çok daha iyidir. Bununla birlikte, sosyal platformlar için, bir ağın değeri tek başına değil, aynı zamanda kullanıcıların kendileri tarafından da ölçülür. Daha spesifik olarak, yeni kullanıcılar ve mevcut kullanıcılar arasındaki altta yatan ilişkiye ve yeni kullanıcının etkisine bakmalıyız.

Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ?

Yakın bir arkadaş WhatsApp veya Facebook gibi özel bir sosyal ağ gibi bir mesajlaşma platformuna katıldığında, aynı yakın arkadaş Reddit gibi bir topluluğa katıldıkça daha fazla değer elde edersiniz. Twitter gibi bir sosyal ağda, çok fazla etkiye sahip aktif bir kullanıcı (ör. Bir şöhret) daha fazla ilgi çekecek ve tüm kullanıcı tabanı için bir lurkerdan daha fazla değer alacaktır. sosyal platformlar, kullanıcı tabanlarını yalnızca ham sayılar açısından artırmayı düşünmemeli, aynı zamanda belirli kullanıcıların platforma getirdikleri değeri de tartmalıdır. Kullanıcılar, etkileşim kurdukları kullanıcıları ne kadar önemsiyor? İletişim karşılıklı mı (çift yönlü)? Yeni yapılmış olanların yanı sıra çevrimiçi / çevrimdışı ilişkiler var mı? Kullanıcılar diğer ağlardan arkadaşlarını davet ediyor mu? Platformun değerinin, çevrimdışı ilişkileri çevrimiçi hale getirmeye veya çevrimiçi ilişkileri yeni bir ağa (Reddit / Twitter ile gördüğümüz gibi) genişletmeye dayalı olup olmadığını bilmek önemlidir. 2. Günlük kullanım durumu Katılımın, sosyal platformlar için en önemli ölçü olduğu gerçeği göz önüne alındığında, zorunlu değilse, günlük kullanım durumu önemlidir. Bazı önde gelen sosyal girişimlere bakarsak, hepsinin günlük kullanım durumu vardır. Snapchat: insanlar her gün arkadaşlarıyla iletişim kurar. Instagram: insanlar her gün fotoğraf çeker. Pinterest: İnsanlar internette geziniyor ve her gün bir şeyler işaretlemek istiyor. Tabii ki, günlük kullanım durumu olmayan büyük, başarılı işletmeler var. LinkedIn ilk örnek. En çok, LinkedIn iş ararken veya işe bakarken gitmek için gidilecek yerdir.

Platform, Facebook ve Twitter gibi günlük ritüellerin bir parçası haline gelmenin henüz bir yolunu bulamadı. Ancak, kullanıcıların daha düzenli bir şekilde geri gelmelerini sağlamak için bir içerik platformuna geçiş yapmaya çalışıyor. 3. Yerel para kazanma fırsatı Katılım düzeyleri ne kadar yüksek olursa olsun, etkili bir para kazanma stratejisi olmadan bir sosyal platform işletmesi başarılı olmaz. Facebook, Instagram ve Twitter gibi en iyi platformlara bakarsanız, sitenin görsel tasarımı ve kullanıcı deneyimi ile eşleşen yerel reklamlar popülerlik kazanmaktadır. Wall Street Journal, Time, Forbes ve USA Today gibi yayın devlerinin hepsi yerel reklamları tanıttı. Yerel reklamlara doğru itme, iki şey tarafından yönlendirilir. Öncelikle, insanlar sosyal etkinliklerinde rahatsız edilmek istemez. Bu nedenle, doğal içerik gibi görünen ve çalışan reklamlar, kullanıcı deneyimini korumaya yardımcı olur. İkincisi, genel bir yayın yerine belirli kullanıcıları kişiselleştirme veya hedefleme fırsatı nedeniyle, yerel reklamlar dönüşümde daha başarılı olduklarını ve dolayısıyla daha yüksek reklam oranlarını ve para kazanma oranlarını artırdıklarını kanıtlamaktadır. IPG Medya ve Sharethrough’dan yapılan araştırma, tüketicilerin yerel reklamlara baktıklarını göstermiştir. Standart görüntülü reklamlardan% 53 daha sık. 4. İçeriğin kişiselleştirilmesi İçerik oluşturma sürecinin hızı hızlandıkça, insanlar bilgiye boğuluyorlar. Çoğu durumda, kronolojik bir haber akışı, kullanıcılara en ilgi çekici ve alakalı içerik sağlamaz. Bu nedenle, bir platformun hedefi en alakalı ve önemli bilgileri ele almak olmalıdır. Bize göre, Facebook şu anda en iyi haber kaynağı deneyimini sunuyor. EdgeRank’i yıllar önce emekliye ayırdığı için, Facebook, kullanıcıların davranışlarını izlemek ve etkileşime girecekleri yayınları ve içerikleri sunmak için makine öğrenimini kullanıyor. Örneğin, fotoğrafları tıklayan kişiler haberlerine daha fazla fotoğraf gösterir. Facebook’un haber beslemesinin kişiselleştirilmesi, Twitter’ın çoğunlukla filtrelenmemiş zaman çizelgesine karşı büyük bir farklılaştırıcısı.

Sosyal Medya’yı Nasıl Tanıyabiliriz ?

Takip eden bölümlerde, beş farklı sosyal platform kategorisinde her bir oyundaki farklı dinamikleri tartışacağız: mesajlaşma, özel sosyal ağlar, kamu sosyal ağları, kurumsal sosyal ağlar ve topluluklar. Her türün tarihini, kategori lideri (ler) nden öğrenilen dersleri ve ilerleyen sosyal platformları ve eğilimleri değerlendirmenin yollarını araştıracağız. HERHANGİ BİR sosyal platform İÇİN ANAHTAR METRİKLER Her sosyal platform, katılım ve para kazanma seviyeleri ile tanımlanmaktadır. Bölüm 7’deki metriklere daha derin bir dalış yapacağız, ancak bir giriş olarak, üç temel metrik:

• DAU: Günlük Aktif Kullanıcılar
• MAU: Aylık Aktif Kullanıcılar
ARPU: Kullanıcı Başına Ortalama Gelir Bir Sürümde, DAÜ / MAU oranı en önemli olmaktır. Aylık aktif kullanıcıların yüzde kaçı günlük olarak ziyaret ediyor? Bir platform çok ilgi çekici olduğunda, bu sayı% 30-40’ın üzerinde olacaktır. Örneğin, Facebook’un günlük aktif kullanıcıları aylık aktif kullanıcılarının% 65’ini oluşturmaktadır.

Mesajlaşma platformları iletişim kurmamızın birincil yolu haline gelmektedir. Bunun nedeni, mobil cihazların yaygınlığının mesajlaşmayı çok kolaylaştırmasıdır. Michael Wolf’un Tech and Media’nın Geleceği konusundaki güvertesi, mesajlaşmanın kısa bir süre sonra sosyal ağları baskın çevrimiçi etkinlik olarak geçeceğini gösteriyor. Mesajlaşma platformları etrafındaki fırsatlar çok ilginçtir – özellikle iş hayatında ve gündelik hayatta problemlerin çözülmesine yardımcı olmak için mesajlaşmanın nasıl kullanılacağı konusunda. NUMARALARA GÖRE MESAJ VERME UYGULAMALARI Facebook, Google, Apple, yeni başlayanlar ve yatırımcılar için niçin bu kadar önemli bir mesajlaşma uygulaması var?

Cevap basit: Çok büyük bir kullanıcı tabanına sahipler ve insanların zamanlarını geçirdikleri yerlerdir.
Örneğin: • WhatsApp: Şubat 2016’da 700 milyonu aşan, 2016 yılının Ocak ayında 1 milyardan fazla aktif kullanıcı
• Facebook Messenger: 900 milyon aylık aktif kullanıcı (Nisan 2016), Kasım 2014’te 500 milyon MAU, 600 milyon Mart 2015’te ve Haziran ayında 700 milyon.
• WeChat: 760 milyon aylık aktif kullanıcı (Haziran 2016)
• Kakao Talk: 160 milyon kullanıcı (Eylül 2015) Activate Tech ve Media Outlook 2016’ya göre 2,5 milyar insan bugün dünya çapında mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor. Ve rakamlar hala artıyor: 1 milyardan fazla yeni kullanıcı 2018’e kadar mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başlayacak. Mesajlaşmadaki tahmini büyüme, bugün akıllı telefon penetrasyonunun% 25’in altında olduğu Orta Doğu ve Afrika’dan geliyor. Karşılaştırıldığında, akıllı telefon benimsenmesi başka yerlerde% 70-81 arasında değişmektedir.

Akıllı telefonların benimsenmesi gelişmekte olan pazarlarda arttıkça, bu kullanıcılar büyük olasılıkla ucuz ve kullanışlı mesajlaşma platformları aracılığıyla hizmete girecektir. 1. Düz SMS / metin mesajlaşma Bunlar, çıkartmalar, grup sohbeti ve üstüne eklenen diğer ekstralar içeren temel mesajlaşma servisleridir. Küresel başarısı iki şeyden kaynaklandı. İlk olarak, özellikle taşıyıcı tarafından sağlanan SMS’nin pahalı olduğu ülkelerde SMS’ye bir alternatif sağlar. İkincisi, WhatsApp başlangıçtan çapraz platformdu, yani BlackBerry veya iPhone arkadaşlarınızla iletişim kurmaya kilitlenmediniz. 2. Yeni davranışlar Snapchat, yeni bir mesajlaşma davranışı oluşturdu ve web üzerinde paylaşılan her şeyin kalıcı ve potansiyel olarak herkese açık dijital kayıtlarınızın bir parçası olduğu endişesiyle çok başarılı oldu.Benedict Evans şöyle yazıyor: “Bu [hizmetlerin zorlukları] ] bu büyümeyi yaratacak kadar farklı ve çekici bir davranış bulmaktır, ancak bir hile ya da solgunluk ya da alevin olduğu kadar tuhaf ya da spesifik değil. ”3. Platform yaklaşımları Bu, deneyimi kişiden kişiye ötesine genişleten mesajlaşma uygulamalarıdır. Bir geliştirme ortamına mesajlaşma kişi. WeChat, Çin’de bunu başardı, ancak jüri, aynı yaklaşımın, Google, Facebook ve Amazon gibi büyük dikey kategori katilleri olan Kuzey Amerika’da işe yarayıp yaramayacağı konusunda hâlâ belirgindir. Birinci Sürüm’de, güçlü teçhizatın etkilerini kaldıran şirketler hakkında yatırım tezi hazırladık. Yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerindeki veri ağı etkilerinin yanı sıra pazarlardaki ağ etkileriyle ilgili çok uzun süredir konuştuk.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

League Of Legends Soru ve Cevap

League Of Legends Soru ve Cevap LoL ( League of legends ) soru cevap Temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir