Ana Sayfa / Genel / SPORUN TOPLUMA ETKİSİ

SPORUN TOPLUMA ETKİSİ

SPORUN TOPLUMA ETKİSİ

Olimpiyat oyunlarının düzenlenme amacı tüm dünyada sporu sevdirmek, sporcuların gelişmesini teşvik etmek, olimpiyat fikri ve organizasyonu etrafında ülkeler arasında ilişkiler, iletişim ve kültür paylaşımına zemin hazırlamak, Dünya’da kardeşlik ve barışı tesis etmektir.

Spor en yaygın toplumsal kurumlardan bir tanesidir. Finansal harcamaları, katılımcıların ve seyircilerin sayısı, filmler, kitaplar, sporla ilgili karikatürler, harcanan süre, spor malzemeleri, sporun dokümanları olarak belgelenebilir. Kısaca, spor birimleri, toplumsal insan davranışları ve toplumsal kurumlarla bağlantılıdır. Bu yüzden sosyal bilimler çerçevesinde ele alınıp değerlendirilir. Bu bilgiler çeşitli yerlerde kullanılır.

Spor sadece bireyden topluma doğru gelişen bir olgu değildir. Aynı zamanda toplumun spora bakış açısı dolayısıyla sporu yönetim ve organizasyonu büyük önem taşımaktadır. Günümüzde dünya ülkelerinin çoğunluğu spora büyük önem vermekte ve uluslararası spor organizasyonlarında ön sıralarda yer almak için mücadele etmektedir.

Sportif başarılar ulusal saygınlığın bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kızgınlığını kontrol etme, kurallara uyma, problem ortaya çıktığında serinkanlı olma, başkalarıyla uzlaşma ve eleştirileri kabul etme gibi bireyin kendini kabul etmesini sağlayan beceriler bulunmaktadır.

Bağımsız olarak çalışma, verilen yönergeleri yerine getirme, boş zamanlarını uygun bir şekilde kullanma ve ihtiyaç duyduğunda yardım isteme gibi bireylerin başarılı olmalarını sağlayan becerilerdir. Arkadaşlarını takdir etme, ihtiyaç duyduğu zaman arkadaşlarından yardım isteme veya onlara yardım etme, arkadaşlarını oyuna davet etme, kolaylıkla arkadaşlık kurma iletişim sağlama, tartışmalara katılma gibi arkadaşlık ilişkilerini olumlu yönde geliştiren sosyal beceriler olarak görülür.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

League Of Legends Soru ve Cevap

League Of Legends Soru ve Cevap LoL ( League of legends ) soru cevap Temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir