Ana Sayfa / Gündem / “15 vatandaşımızı arama emekleri devam ediyor”

“15 vatandaşımızı arama emekleri devam ediyor”

[ad_1]


asil, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki koordinasyon toplantısının peşinden düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Batı Karadeniz’de 11 Ağustos’ta yaşanmış olan sel felaketinin üstünden bir ay geçtiğine işaret etti.


Sel felaketi öncesi Bozkurt ilçesi Mamatlar köyüne 453 kilogram yağış düştüğünü belirten asil, “özetlemek gerekirse, oldukça yoğun, görülmedik bir halde, insanoğlunun ve yaptıklarımızın da çaresiz kalmış olduğu bir tabloyla bizi karşı karşıya bıraktı. Hem Kastamonu’yu hem Sinop’u hem de Bartın’ı etkiledi ve ilçelerimizi de etkiledi. Kayıplarımız oldu.” diye konuştu.


“Benim oldukça zor gecelerimden biriydi”


yaşanmış olan felaketin ebatlarına dikkati çeken asil, şu şekilde devam etti:


“Şunu söyleyebilirim. İnsan hayatında zor günler, zor geceler vardır. Benim oldukça zor gecelerimden biriydi. Benim ne kadar zor gecemse çatıların üstünde kalıp devletinden aman bekleyen, imdat dileyen insanların da benden daha zor gecesiydi ve günüydü. 82 vatandaşımız rahmeti rahmana kavuştu ve onları defnettik. 15 vatandaşımızın arama kurtarma emekleri 459 personelle havadan, karadan ve denizden hala devam ediyor. Rahmeti rahmana kavuşan yurttaşlarımıza Cenab-ı tanrı’tan rahmet yakınlarına, akrabalarına, hemşehrilerimize baş sağlığı dileklerimizi tekrardan iletiyoruz. Arama kurtarma çalışmalarında bulunduğumuz yurttaşlarımızın da başta akrabaları olmak suretiyle sabır diliyoruz.”


Gayretlerinin bu aşamada da devam ettiğini aktaran asil, afet mevzusunda devletin gerek daha ilkin yaptıklarıyla, afet öncesi almış olduğu tedbirlerle afet anında yaptıklarıyla ve afet sonrası yaptıklarıyla süreci yürüttüğünü belirtti.


Daha ilkin meydana getirilen yatırımların daha büyük bir faciayı önlediğini aktaran Bakan asil, şunları söylemiş oldu:


“Bartın’a da gittiğimizde ve birçok yere gittiğimizde orada da tanık olduk. Burada belediye başkanlarımız, kaymakam arkadaşlarımız da var. Onların ilçelerine gittiğimizde de tanık olduk. Daha ilkin taşkın riski için meydana getirilen bilhassa tahkimatların aslına bakarsak daha büyük bir faciayı iyi mi önledikleri, bu mevzuda meydana getirilen her bir yatırımın aslına bakarsak bu büyük afette bir vesileyle koruyucu bulunduğunu hep birlikte gördük ve daha büyük felaketlerin sonucunun oluşmasını engellediğine de hep birlikte tanık olduk. gene bizim çalışmalarımız güne ilişik emekler değildir. meydana getirilen tespitler, yatırımlar çerçevesinde görülmektedir.”


“hem de bilhassa afet mevzusunda geçen yıl afetlere hazırlık yılıydı.” diyen asil, şunları kaydetti:


“Bu yıl afet eğitim yılı. Pandemi olmasına karşın 25 milyon insanımıza karşı karşıya eğitim verdik ve bu hedefimiz yıl sonu itibarıyla 50 milyon idi. Oluşturduğumuz bir video var. 11 milyon insan tam zamanlı olarak izledi. gene bu yıl Türkiye’de afetlerle ilgili mühim bir meseleye adım atmıştık. Bu il risk afet planlarını hazırlama idi. özetlemek gerekirse depremden, sel baskınına kadar, kaya düşmesinden, toprak kaymasına kadar, yangına kadar, sanayi yangınına kadar illerin afet risklerini azaltmaya yönelik tüm kurumların ortak plan yapması, valilerin ve üniversitelerin koordinasyonuyla… Geçen yıl 6 tanesini tamamlamıştık. Bu yıl 81’ini bitirme mevzusunda bir hazırlığımız vardı. İnşallah, yıl sonu itibarıyla bitmiş olacak. Bundan sonrasında belediyeler, ilçeler neler yapacaklar, yatırımlarını yaptıkları zaman afetsellikleri iyi mi ölçecekler, hangi adımları atacaklar, bu mevzuda emekler devam etmektedir.”[ad_2]

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

5 terörist daha güvenlik güçlerine teslim oldu

[ad_1] İçişleri Bakanlığı koordinesinde, güvenlik Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafınca yürütülen ikna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir