Ana Sayfa / Gündem / İBB’nin 1000 yeni taksi teklifi UKOME’de reddedildi

İBB’nin 1000 yeni taksi teklifi UKOME’de reddedildi

[ad_1]


İBB UKOME toplantısı, İBB Genel yazman Yardımcısı Orhan Demir’in başkanlığında Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş şov ve Sanat Merkezi’nde yapılmış oldu.


Burada konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, trafik problemi devam etmiş olduğu sürece probleminin çözülmeyeceğini belirtti.


bilhassa trafiğin yoğun olduğu saatlerde taksiye ulaşmanın zorlaştığını ifade eden Aksu, şu şekilde devam etti:


“Trafik problemi çözülmeden 10 bin yeni taksi plakası da çıkarılsa mesele çözülmeyecek. İBB’nin bizlere örnek gösterdiği Londra, Paris benzer halde kentlerde tarifeler yüksek. bizlere de aynı şartlar sağlandığında probleminin çözümüne katkı elde edecektir. İBB’nin yakınma verilerine nazaran 512 milyon seyahat var ve yakınma sayısı 103 bin. Toplam yolculuğun yüzde 1’i bile değil. Toplu taşımada ise yakınma oranı ise yüzde 15. Denetim ve teknoloji ile şikayetler azalacaktır. İzmir’de bir taksiye düşen kişi sayısı 1207 kişi, Ankara’da bir taksiye düşen kişi sayısı 770 kişi ve İstanbul’da bir taksiye düşen kişi sayısı ise 890 kişidir. İzmir’de, İstanbul’dan yüzde 37 daha oldukça taksi başına düşen kişi sayısı fakat İzmir’de taksi sayısı kesinlikle gündeme gelmiyor.”


“Adaletsiz tarifelerle kalite düşmekte ve kısa mesafe sorunları çıkmakta”


Denetim yetkisinin kendileriyle paylaşılmadığını dile getiren Aksu, İBB’nin de bu yetkisini kullanmadığını savundu.


mevcud taksilerin çalışmasıyla ilgili bir sistem geliştirilmesini talep eden Aksu, şu şekilde konuştu:


“Tek kişilik toplu ulaşım kartları 10 TL, 4 kişi 40 TL fakat taksiye binilse 15 TL. Adaletsiz tarifelerle kalite düşmekte ve kısa mesafe sorunları çıkmakta. Yalvarıyoruz, diyoruz ki: Bizim bagaj sorunumuz var. Korsan sorunumuz var. Bu mevzuyla ilgili çözüm istiyoruz. Taksi sayısının artışı siyasal bir vasıta-gereç oldu. İBB Başkanımız siyasal vasıta-gereç haline getirdi. Adalar’da elektrikli vasıta bekleyen kişi sayısı 300 kişi. Yolcu mağdur oluyor fakat bu asla gündeme gelmiyor fakat bizim taksi sayısının artışı gündeme getiriliyor.”


Aksu, şoförlere eğitim verilip denetim yapılmasını talep ederek, sektörün standardını çoğaltmak için hep birlikte emek vermeyi önerdiklerini bildirdi.


“Taksi sayısının artışını uygun görmüyoruz”


Belediye sözcüleri tarafınca “plaka ağası” ve “mafya” benzer halde hakaretlere maruz kaldıklarını kaydeden Aksu, “Biz esnafız. Belediye bizim belediyemiz, yöneticiler ise gelip geçicidir. Şoförler ve Otomobilciler Federasyon olarak teknolojiye geçmeden taksi sayısının artışını uygun görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.


“bizlere gelen şikayetler çeşitlenerek artıyor”


Oturumu yöneten İBB Genel yazman Yardımcısı Demir, Aksu’nun eleştirilerini cevapladı.


Yeni taksi plakası teklifini korumak için çaba sarfeden Demir, “Isıtıp ısıtıp gündeme getireceğiz. şundan dolayı yaptığımız emekler probleminin iki ayağından birisinin sayı, ötekinin kalite bulunduğunu gösteriyor. bizlere gelen şikayetler çeşitlenerek artıyor.” dedi.


Demir, İstanbul’daki taksi sayısının 17 bin 395 bulunduğunu dile getirerek, şu şekilde devam etti:


“parasız olarak İ-Taksi monte ettiğimiz taksi sayısı 14 bin 800. Teknoloji problemi yok. İBB’nin görevi satın alan arayan taksiciyle müşteriyi buluşturmak değil. öteki aplikasyonları da sisteme dahil ettik. Bizi engellemiş olan İBB Meclisi. Bu aplikasyonu denetlemek için karar aldık fakat İBB Meclisinde sunduğumuz teklif reddedildi. tekrardan sunduk, komisyonda. Yolcunun gittiği güzergahı, tutarı gösteren bir sistem olacak. Bu yöntem, İstanbul’daki taksilerin standardını yükseltecek. Biz denetimlerimizi yapıyoruz. Bayramda 400 aracın belgesini iptal ettik. Bugün 8. kez geliyor. 18. kez de gelecek, kabul edilinceye kadar.”


İBB Meclisi Ulaşım Ve Trafik Komisyonu Başkanı Abdullah Özdemir, meclisin engellemede bulunmadığını söylemiş oldu.


İBB’nin bu mevzuyla ilgili teklifi 1 yıl süresince meclise getiremediğini ifade eden Özdemir, “İstanbul’da doluluk oranı yüzde 46, Avrupa’da ise bu oran yüzde 65’tir. Bu açıdan yolcuyla taksiciyi buluşturacak aplikasyon mühim. İki buçuk yıl oldu göreve geldiğiniz ve bir aplikasyonun bunca zaman bitirilmemesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” diye konuştu.


“Doluluk oranı İTÜ’nün raporuna nazaran yüzde 39,3”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise konuşmasında dijital uygulamanın önemini belirtti.


Bu uygulamaların denetime katkı sağladığını kaydeden Yücel, “Uygulama ile taksi şoförünü görebiliyorsunuz, denetleyebiliyorsunuz, şoförü puanlayarak da onu sistem dışına itebiliriz. Taksicilik sisteminde dijital açıdan gelişimi sağlayabiliriz.” değerlendirmesini yapmış oldu.


Yücel, İBB’nin tüm taksilerin ruhsatını veren birim bulunduğunu, dolayısıyla işin teknik tarafına bakınca İstanbul’da taksilerle ilgili alt yapılar düzenlenmeden, vasıta sayısı artınca bunun trafiğe tesirinin büyük olacağını bildirdi.


Taksi doluluk oranlarından da bahseden Yücel, “Doluluk oranı İTÜ’nün raporuna nazaran yüzde 39,3. Singapur’da 65, Londra’da yüzde 55. Bunu yüzde 55’lere taşımamız lazım. ‘Bizim görevimiz taksiciyle müşteriyi buluşturmak değil.’ dediniz fakat bizim görevimiz budur. Taksi doluluk oranını artırmamız lazım.” değerlendirmesini yapmış oldu.


İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, aplikasyonun tüm sorunları halledemeyeceğini savunarak, 1700 taksiciye eğitim verildiğini de sözlerine ekledi.


meydana getirilen tartışmaların peşinden 1000 yeni taksi teklifi 16’ya karşı 11 oyla reddedildi.


 [ad_2]

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Seçim barajı muhalefetin de gündeminde

[ad_1] karşıcılık temsilcileri, seçim barajının düşürülmesine yönelik emekleri Meclis’te değerlendirdi. CHP Grup Başkanvekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir