Ana Sayfa / Gündem / “Sinop’ta enerji hatları ve su sorunumuz kalmadı”

“Sinop’ta enerji hatları ve su sorunumuz kalmadı”

[ad_1]


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sinop’un Ayancık ilçesinde sel felaketinin yaşandığı bölgeye helikopterle gelmiş olarak Afet Koordinasyon Merkezi’nde emekler hakkında informasyon aldı.


Daha sonrasında yeni hizmete oluşturulan geçici köprüye hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Enerji ve naturel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile giden Oktay, yapmış olduğu açıklamada, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunmuş oldu.

[Fotoğraf: AA]


“emekleri yerinde görmek ve incelemek için Sinop’tayız”


Son dönemde oldukça büyük afetlerden birinin de Sinop ve Kastamonu başta olmak suretiyle Bartın, Zonguldak, Rize ve Artvin dahil olmak suretiyle Karadeniz Bölgesi’nde yaşandığına işaret eden Oktay, sel afetleri sebebiyle emekleri yerinde görmek ve incelemek için Sinop’ta olduklarını altını çizdi.


Bakanların ilk andan itibaren afet bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Oktay, “Sayın bakanlarımızla tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte olmak için bugün buradayız. Cumhurbaşkanı’mız ilk anda geldiler, bölgeyi ziyaret ettiler, önceki cuma buradalardı. Gerek Bozkurt gerekse Ayancık’ı havadan inceleyerek lüzumlu tüm tedbirleri aldık. Bugün de gene Cumhurbaşkanı’mızın bizlere talimatı, ‘Havadan inceledik fakat siz de yerinde vatandaşlarımızla birlikte olacaksınız, hallerini hatırlarını soracaksınız, her biriyle tek tek ilgileneceksiniz.’ şeklinde. gene bakanlarımızın, tüm kurumlarımızın ilk andan itibaren yaptıkları mevzuda biz de bugün gene acıları paylaşmak ve tekrardan hasarları bir an ilkin ayağa kaldırmak suretiyle buradayız” diye konuştu.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Oktay, Ayancık, Türkeli ve Sinop genelinde, diğeri tüm bölgelerde yaşamını kaybedenlere tanrı’tan rahmet dileyerek, şu şekilde devam etti:


“Havadan Ayancık’ı, Babaçay dahil tüm bölgeyi inceledik. Köylerimiz dahil gene. İlk andaki sel afetinin 331 kilograma kadar metreküpteki yağış vakasını düşündüğümüzde, selin sertliğini düşündüğümüzde, su taşkınının, iyi mi oldukça süratli şekilde şehrin ayağa kalkmakta olduğuna da bizzat şahitlik yaptık burada.”


“Şehirde oldukça ciddi iyileşme gözle görülür durumda”


“Hastanemizin tamamen etkinlik dışı kalması ve orada yurttaşlarımızın iyi mi tahliye edildiğinin tamamımız canlı şahidiyiz. öteki yerlerde iyi mi çatıların üstünde helikopterlerle arama kurtarma ekiplerimiz, AFAD’ımız ve gene Jandarma’mız, diğeri güvenlik güçlerimiz Kızılay’ımız, sivil cemaat örgütlerimiz, yerel yönetimlerimizle birlikte iyi mi canla başla arama kurtarma faaliyetlerinde destan yazıldığının tamamımız canlı şahitleriyiz. Gördük, hamdolsun. Bugün geldiğimiz noktada, birazcık ilkin hastanenin yanında bulunuyorduk. Hamdolsun, temizlik emekleri son aşamaya gelmiş durumda. Dünden itibaren de hastane, poliklinik hizmetlerine başlamış durumda. özetlemek gerekirse en şiddetli etkilenen yerin poliklinik hizmetleri olacağı boyuta kadar şehirde oldukça ciddi iyileşmeyi gözle görülür olarak bugün müşahede etmiş durumdayız.”


“Hasar tespit emekleri oldukça süratli şekilde devam ediyor”


küçük sanayi sitesinde de çalışmaların devam ettiğini özetleyen Oktay, şunları söylemiş oldu:


“oldukça süratli şekilde de sanayi sitemizi ayağa kaldırmış olacağız. Sokak araları da dahil tüm şehirdeki tüm temizlik ve ayağa kaldırma, hasar tespit emekleri oldukça süratli şekilde devam ediyor. Altyapı emekleri da. derhal arkamızda gördüğünüz bu emekler, en güçlü örneklerinden birisidir. Tüm dere yatağında bulunan köprülerimiz kullanılamaz hale erişince şehrin iki yakasını bir araya getirecek şekilde derhal savaşlarda kullanılan araçların düzgüsel sivil hayatta yurttaşlarımız için iyi mi kullanılabileceğiyle ilgili en güzel örneklerinden birisini de burada verdik. Askeri birliklerimizle tüm sivil kurum kuruluşlarımızla bakanlıklarımızla birlikte derhal arkada gördüğünüz Kara Kuvvetlerine ilişik bir köprünün iyi mi ayağa kaldırıldığını hep birlikte tanık olduk. Onun ötesinde oldukça daha güzel bir emek vermeyi derhal arkamızdaki bu kez köprüde gördük. Ulaştırma Bakanlığımızın bu mevzuda hamdolsun oldukça ciddi kabiliyeti var. Sayın Bakan’ımız da ilk andan itibaren burada. Şehirdeki vatandaşlarımızla da görüştük. Bakanımızı artık biz Ayancıklı olarak biliyoruz. derhal derhal tanımayan kalmadı. ‘Herhangi bir derdimiz olduğunda da bakanlarımıza anında derdimizi iletiyoruz’ diyorlar. Enerji Bakanı’mız gene hakeza aynı şekilde buradalar. hakkaniyet Bakanı’mızla birlikte biz de bugün birlikteyiz, bir aradayız.”


“18 saat içinde geçici köprünün yapımı tamamlandı”


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 18 saat içinde geçici köprünün yapımını tamamlayan bir Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:


“bu şekilde bir kabiliyetimiz var, hamdolsun. Dünyada bir olasılık ilk diyebileceğimiz emekler dolayısıyla ulaşım sorununu ilk etapta kökünden çözen bir çabalama. Bu, Ayancık’taki, tüm Sinop genelinde ve diğeri bölgelerimizde, Bozkurt da buna dahildir, birazdan Bozkurt’u da göreceğiz esasen, çalışmaların iyi mi süratli şekilde ayağa kaldırıldığının göstergesi hamdolsun. Bir su problemininin kalmadığını görüyoruz, herhangi bir enerji hatlarında sorunumuz kalmadı. birazcık ilkin AFAD’da da brifing aldık. Sayın Vali’miz, AFAD Başkanı’mızdan ve ilgili kurumlarımızdan brifingler aldık. Köyler dahil hiçbir yerde enerji sıkıntımız kalmadı. yalnız birkaç konutun kendisinde enerjide bir mesele ile ilgili emekler da devam ediyor. iyi mi ki insanlarımızı havadan tahliye ettikse aynı şekilde köylerimize enerji vermekle ilgili bu da gene destansı bir müdahale şeklidir. Helikopterler havadan jeneratörlerin bölgeye iletilmesiyle aynı şekilde barınma ve gene beslenme gereksinimlerini direkt giderilmesiyle iyi mi etkili çalıştığımızı da gene hem yurttaşlarımız yereldeki hem de tüm Türkiye tanık olmuştur.”


“Elektrikte bir sıkıntımız yok, suda bir sıkıntımız yok”


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sinop’un Ayancık ilçesinde yaşanmış olan sel felaketiyle ilgili, “Elektrikte bir sıkıntımız yok, suda bir sıkıntımız yok. Ana yollar dahil köy yollarında herhangi bir sıkıntımız kalmış değil. Tek bir köy yolumuz hariç. Şu anda o köy yoluna odaklanılmış durumda. İnşallah o da en kısa sürede çözülecek ve sonrasında kalıcı yapılar yapılacak” diye konuştu.


Sinop’ta selden maksimum etkilenen yerleşim yerlerinden Babaçay köyünde de incelemeler yaptıklarına işaret eden Oktay, “Barınma ile ilgili birazcık ilkin Babaçay’da da gördük, orada barınma ihtiyacı vardı. Yirmi tane konteyner hazır edilmiş durumda, faaliyette, gerektiği takdirde 50 konteynere çıkaracak şekilde barınma problemi çözülmüş durumda. Ayancık’ta bir barınma sorunumuz yok. Babaçay’da gereksinim halinde 50’ye kadar konteynerle problemi çözmüş durumdayız, tanrı’a şükür.” ifadesini kullandı.


“Cumhurbaşkanı’mız her bir gelişmeyi an ve an takip ediyor”


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hasar tespit çalışmalarının önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi:


“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Sayın Bakanımız da ilk günden itibaren tüm ekibiyle birlikte burada. Tüm yüreğini, diğeri bakanlarımızla birlikte ortaya koymuş durumda. Tüm hasar tespit emekleri devam ediyor. Hem yıkılacak binaların tespiti hem ağır hasarlı, orta hasarlı, hafifçe hasarlı, azca hasarlı binalar tespit edilmiş durumda. Bunların oldukça süratli şekilde gereği yapılacak. Yaralarımızı oldukça süratli şekilde sarıyor olacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mız her bir gelişmeyi an ve an özetlemek gerekirse bunu 24 saat olarak ifade edersem abartmış olmam… şundan dolayı gecenin üçünde yada dördünde yada herhangi bir gelişme olduğunda arayan yada kendisi bilgilendirilen bir liderden bahsediyoruz. Hamdolsun onun liderliğinde tüm kabinemiz, tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, sivil cemaat örgütlerimiz ve vatandaşlarımızla birlikte bu yaraları sarmaya çalışıyoruz.”


“Tek yumruk olanların haricinde kalmak isteyenler oldu”


Türk milletinin tek yumruk olduğuna dikkati çeken Oktay, şu şekilde devam etti:


“İnşallah buradan birlik, beraberlik, dayanışma içinde olduğumuz zaman iyi mi her şeyin üstünden geleceğimizi tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olacağız. Türk milletinin özelliği budur. Herhangi bir sıkıntıda tek yumruk olmasını bilir. Burada da tek yumruk olduğumuzu ve iyi mi olacağımızı gösterdik. Bunu anlamayanlar oldu. Tek yumruk olanların haricinde kalmak isteyenler oldu ve buradan acı üstünden politika hayata geçirmeye çalışanlar oldu. Ne yazık ki onları da gördük. Milletimiz onlara lüzumlu dersleri verecektir. lüzumlu cevabı milletimiz kendisi verecektir. Onlara kalan da bugünden ileride geri dönerek baktıklarında herhalde aynaya bakacak yüzleri kalmayacaktır.”[ad_2]

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Seçim barajı muhalefetin de gündeminde

[ad_1] karşıcılık temsilcileri, seçim barajının düşürülmesine yönelik emekleri Meclis’te değerlendirdi. CHP Grup Başkanvekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir