Başlıca Haberler
Ana Sayfa / İnternet / Web Tasarıma Nereden Başlanmalıdır ?

Web Tasarıma Nereden Başlanmalıdır ?

Web Tasarıma Nereden Başlanmalıdır ?

Özel başlangıç ​​noktanız şüphesiz arka planınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Ancak, herkes için iyi bir ilk adım, Web ve Web sayfalarının nasıl çalıştığına dair temel bir anlayış elde etmektir. Bu kitap size bu temeli verecektir. Temelleri öğrendikten sonra, belirli alanlarda öğreniminizi ilerletmeniz için Web ‘de ve kitapçılarda bol miktarda kaynak vardır. Web tasarımında, kendiniz için küçük bir siteden tam bir kariyere sahip olmaktan çok sayıda katılım vardır. Tam hizmet sunan bir Web sitesi geliştiricisi olmanın ya da sadece bir yetenekte uzman olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Gidebileceğiniz birçok yol var. Web tasarımına katılımınız sadece hobici seviyesindeyseniz veya yayınlamak istediğiniz bir veya iki Web projeniz varsa, kişisel araştırmanın (bu kitabı okumak gibi) bir kombinasyonunun mevcut avantajlardan yararlanabileceğini görebilirsiniz. Şablonlar ve hatta Adobe Dreamweaver gibi görsel bir Web tasarım aracına yatırım yapmak, eldeki görevi yerine getirmek için ihtiyacınız olan her şey olabilir. Birçok Sürekli Eğitim programı, Web tasarımı ve üretimine giriş dersleri sunmaktadır.

Web tasarımını veya prodüksiyonunu kariyer olarak izlemekle ilgileniyorsanız, becerilerinizi profesyonel bir seviyeye çıkarmanız gerekir. İşverenler bir Web tasarım derecesi gerektirmeyebilir, ancak yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi gösteren çalışma örnek sitelerini görmeyi beklerler. Bu siteler, sınıf ödevlerinin, kişisel projelerin veya küçük bir işletme veya kuruluş için basit bir sitenin sonucu olabilir. Önemli olan, profesyonel görünümlü ve iyi yazılmış, temiz HTML, stil sayfaları ve sahnelerin arkasındaki komut dizileridir. Bir giriş seviyesi işi almak ve bir takımın parçası olarak çalışmak, daha büyük sitelerin nasıl oluşturulduğunu öğrenmenin ve Web tasarımının hangi yönlerini takip etmek istediğinize karar vermenize yardımcı olabilecek harika bir yoldur.

Bir Web tasarımcısı Ne Yapar?

Yıllar geçtikçe, “ Web tasarımı” terimi, kullanıcı deneyimi tasarımından, belge biçimlendirmeye, ciddi programlamaya kadar birçok farklı disiplini kapsayan bir süreç için bir catchall haline geldi. Bu bölümde en yaygın rollerden bazıları açıklanmaktadır. Küçük bir Web sitesi tasarlıyorsanız, çok şapka giymeniz gerekecek. İyi haber, muhtemelen fark etmeyeceksin. Evinizin günlük bakımının yarı zamanlı şef, ev erkeği, muhasebeci, diplomat, bahçıvan ve inşaat işçisi olmanızı gerektirdiğini düşünün, ancak sizin için sadece evin etrafında yaptığınız şeyler.

Aynı de, bir solo Web tasarımcısı olarak, yarı zamanlı bir grafik tasarımcısı, yazar, HTML yazarı ve bilgi mimarı olabilirsiniz, fakat sizin için sadece “ Web sayfaları yapmak” gibi hissedeceksiniz. . Orada olmayan yetenekleri doldurmak için kiralayabileceğiniz uzmanlar da var. Örneğin, 1993’ten beri Web siteleri oluşturuyorum ve müşterilerim etkileşimli özelliklere ihtiyaç duyduğunda programcıları ve multimedya geliştiricilerini işe almaya devam ediyorum. Bu, iyi yaptığım kısımlara odaklanmamı sağlıyor (benim durumumda, içerik organizasyonu, arayüz ve görsel tasarım). Büyük ölçekli Web siteleri hemen hemen her zaman bir avuç dolusu yüzlerce numaradan oluşan bir ekip tarafından oluşturulur. Bu senaryoda, ekibin her üyesi site oluşturma sürecinin bir yüzüne odaklanır. Bu durumda, mevcut becerilerinizi (yazma, Photoshop, programlama, vb.) Ve ilgi alanlarınızı yeni ortama kolayca uyarlayabilirsiniz. tasarım, geliştirme, içerik stratejisi ve multimedya: “ Web tasarımı” şemsiyesi kapsamındaki sayısız rol ve sorumluluğu dört çok geniş kategoriye ayırdım. tasarım Ah, tasarım! Oldukça basit görünüyor, ancak bu basit gereksinim bile siteler oluşturmaya geldiğinde bir dizi uzmanlığa ayrılmıştır. Burada, bir sitenin tasarlanmasıyla ilgili yeni iş tanımlarından sadece birkaçı vardır, ancak disiplinlerin sıklıkla örtüştüğünü ve “ tasarımcı” olarak adlandırılan kişinin, genellikle bu sorumlulukların birden fazlasından (hepsi olmasa bile) sorumlu olduğunu unutmayın. Kullanıcı Deneyimi, Etkileşim ve Kullanıcı Arayüzü tasarımı Çoğu zaman, tasarım düşündüğümüzde, bir şeyin nasıl göründüğünü düşünürüz. Web ‘de, işin ilk konusu, sitenin nasıl çalıştığını tasarlıyor. Renkleri ve yazı tiplerini seçmeden önce, sitenin hedeflerini, nasıl kullanılacağını ve ziyaretçilerin bunu nasıl etkilediğini belirlemek önemlidir. Bu görevler Etkileşim tasarımı (IxD), Kullanıcı Arayüzü (UI) tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi (UX) tasarımı disiplinleri kapsamına girer.

Web Tasarıma Nereden Başlanmalıdır ?

Bu sorumluluklar arasında çok fazla örtüşme var ve bir kişi veya takımın her üçünü de ele alması nadir değildir. Etkileşim tasarımcısının hedefi, siteyi mümkün olduğunca kolay, verimli ve zevkli hale getirmektir. Etkileşim tasarımı ile yakından ilişkili olan, kullanıcıların içerikte gezinmek veya görevleri tamamlamak için kullandıkları belirli araçların (düğmeler, bağlantılar, menüler vb.) Yanı sıra sayfanın işlevsel organizasyonuna daha dar bir de odaklanan Kullanıcı Arayüzü tasarımıdır. . Web tasarım alanında daha yeni bir iş başlığı Kullanıcı Deneyimi tasarımcısıdır. UX tasarımcısı daha bütünsel bir bakış açısı kazanır – site ile ilgili tüm deneyimin elverişli olmasını sağlar. UX tasarımı, kullanıcıların gözlemlerini ve görüşmelerini temel alan katı bir anlayışa dayanır. Donald Norman’a göre (bu terimi terfi eden), kullanıcı deneyimi tasarımı, “kullanıcının ürünle olan etkileşimini tüm yönleriyle içerir: nasıl algılandığı, öğrenildiği ve kullanıldığı”. Görsel tasarım içeren bir Web sitesi veya uygulama için, kullanıcı arayüzü, içeriğin kalitesi ve mesajı ve hatta genel site performansı.

Başarılı olmak için deneyim kurumun markası ve iş hedefleriyle uyumlu olmalıdır. IxD, UI veya UX tasarımcısı tarafından üretilen belgelerin bazıları şunları içerebilir: Kullanıcı araştırma ve test raporları Kullanıcıların ihtiyaçlarını, isteklerini ve sınırlamalarını anlamak, sitenin veya Web uygulamasının tasarımının başarısının merkezinde yer alır. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre tasarlamanın bu yaklaşımı, Kullanıcı Merkezli tasarım (UDP) olarak adlandırılır ve çağdaş tasarımın merkezinde yer alır. Site tasarımları genellikle, sitenin sorunları nasıl çözebileceğine veya nasıl kullanılacağına dair daha iyi bir anlayış elde etmek için röportajlar ve gözlemler dahil olmak üzere kullanıcı araştırmasıyla başlar. tasarımcılar, tasarımlarının kullanılabilirliğini sağlamak için tasarım sürecinin her aşamasında bir dizi kullanıcı testi yapmaları için tipiktir. Kullanıcılar içeriğin nerede bulunacağını veya bir işlemde bir sonraki adıma nasıl geçeceklerini bulmakta zorlanıyorsa, o zaman çizim tahtasına geri döner. Tel çerçeve şemaları Bir tel çerçeve şeması, her bir içerik türü ve pencere öğesi için yalnızca ana hatları kullanan bir Web sayfasının yapısını gösterir . Bir tel çerçeve şemasının amacı, ekran taşınmasının nasıl bölünmüş olduğunu göstermek ve herhangi bir dekorasyon veya grafik tasarım olmaksızın navigasyon, arama kutuları, form elemanları vb. Gibi işlevsellik ve içeriklerin yerleştirildiğini göstermektir. Genellikle, geliştirme ekibinin ne yapması gerektiğini bilmesi için işlerin nasıl yapılması gerektiğine dair talimatlar eklenmiştir. Öykü panosu ve kullanıcı akış şemaları Bir storyboard, tipik bir kullanıcının bakış açısından bir site veya uygulama aracılığıyla yolu izler (UX lingo’daki bir kişi). Genellikle ekran görüntüleri veya ekranla etkileşimde bulunan kullanıcılardan oluşan bir senaryo ve “sahneler” içerir.

Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hikaye panosu, görevleri gerçekleştirmek, olası seçenekleri gerçekleştirmek için atılması gereken adımları göstermeyi ve ayrıca bazı standart sayfa türlerini tanıtmayı amaçlamaktadır. , basit bir film şeridini göstermektedir. Bir kullanıcı akış şeması, bir sitenin veya uygulamanın bölümlerinin bir hikayeyi anlatmaktan ziyade teknik ayrıntılara odaklanma eğiliminde olduğunu gösteren bir başka yöntemdir. Örneğin, kullanıcı bunu yaptığında, sunucuda bu işlevi tetikler. tasarımcıların üye kaydı veya çevrimiçi ödemeler gibi bir süreçte adımlar için bir kullanıcı akış şeması oluşturması yaygındır. Görsel ( grafik) tasarım Web görsel bir ortam olduğundan, Web sayfaları sunum ve tasarıma dikkat gerektirir. Bir grafik tasarımcısı, sitenin iyi bir ilk izlenim oluşturduğundan ve temsil ettiği kuruluşun markasına ve mesajına uygun olduğundan emin olmak için sitenin “görünüşü ve duygusu” – logolar, grafikler, tip, renkler, düzen vb. – yaratır. . Görsel tasarımcılar tipik olarak, ‘te gösterildiği gibi, sitenin nasıl görünebileceğine dair eskizler oluşturur. Ayrıca, grafik dosyaları Web üzerinden teslimat için optimize edilmiş bir de üretmekten de sorumlu olabilirler (bkz. Görüntü optimizasyonu teknikleri için 21. Bölüm, Yalın ve Ortalama Web grafikleri). Ticari sitelerin görsel tasarımını profesyonel olarak yapmak istiyorsanız, grafik tasarım eğitiminin yanı sıra Adobe Photoshop (endüstri standardı) veya Adobe Fireworks uygulamasında güçlü bir uzmanlık öneriyoruz. Öğrendikleriniz Bu bölümden çıkarılacak ders: “Her şeyi öğrenmek zorunda değilsiniz.” Ve her şeyi öğrenmek istiyorsanız bile, bir kerede öğrenmeniz gerekmiyor. Sakin ol ve endişelenme. Diğer iyi haber ise, birçok profesyonel aracın mevcut olmasına rağmen, özgürce mevcut veya ucuz araçları ve mevcut bilgisayar kurulumunuzu kullanarak temel bir Web sitesi oluşturmak ve çok para harcamamakta ve çalıştırmanız mümkün. Yakında göreceğiniz gibi, Web sayfalarını oluşturmaya başlamak çok kolaydır. Bu kitabı okurken ne zamana kadar basit sayfalar oluşturabileceksiniz. Oradan, hileler çantanıza eklemeye devam edebilir ve Web tasarımında özel nişinizi bulabilirsiniz.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Borsa Sistemi Nasıl İşler

Borsa Sistemi Nasıl İşler Borsa uzun yıllardır kullanılan bir ticaret ağı olup günümüzde de hala …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir