Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Olimpiyatlar / OLİMPİYATLAR

OLİMPİYATLAR

OLİMPİYATLAR

Olimpiyatlar ülkelerin tanıtımı ve gelişmesi için bulunmaz fırsatlardır. Olimpiyat oyunları, her dört senede bir düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası düzeydeki spor organizasyonudur. Oyunlarda birçok spor dalında değişik ülkelerden gelen sporcular birbiriyle rekabet etmekte, ülkelerine altın madalya kazandırmak için yarışmaktadırlar.

Yapılan olimpiyat oyunları vesilesiyle devletler arasında kültürel ilişkiler de kurulmaktadır. Böyle paylaşımlara fırsat oluşturması da çok önemlidir. Bu tür organizasyonlar devletler ve bireyleri bir yakınlaşmaya götürmektedir. Spor ile uluslararası ilişkiler bu zeminde birbiriyle ilişkilenerek, devletler için önemi artmaktadır. Ayrıca olimpiyatların ulus devletleri tanıtma fonksiyonu da çok önemlidir.

Olimpiyatı düzenleyen ülke için eşsiz bir reklam olanağı oluşur. Bütün dünyanın gözü olimpiyatların yapıldığı yere çevrilmektedir. Sporcuların elde ettikleri başarılar da reklamda rol oynamaktadır. Bu nedenle tüm ülkelerden sporcular olimpiyatlara sıkı bir şekilde hazırlanmaktadırlar. Ülkelerin tanıtımı söz konusu olunca, bu sporculara devlet teşvikleri de gündeme gelmektedir.

Her ülke kendi sporcularının oyunlarda başarılı olmasını doğal olarak istemektedir. Fakat bundan da önemlisi oyunlarda Fair-Play çerçevesinde centilmence sporcuların birbirleriyle yarışmaları ve oyunlara kati bir şekilde siyaset ve propaganda katmamaları gerekir. Bireyler ve toplum üzerinde böyle özelliklere/etkilere sahipken, spor toplumlar arası ilişkilerde de fayda sağlayıp kullanılmaktadır.

Sporun özellikleri ya da fonksiyonları içinde dünyada kardeşlik ve barışa zemin oluşturması da sayılabilmektedir. Tüm dünyada spor organizasyonları da izleyici kitleler tarafından çok sevilmekte ve ilgi ile takip edilmektedir.

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir