Ana Sayfa / Sağlık / Koronavirüs Salgını Nasıl Başladı

Koronavirüs Salgını Nasıl Başladı

Koronavirüs Salgını Nasıl Başladı ?

Koronavirüs salgını ilk kez Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde görülmüş ve kısa süre içerisinde de tüm Dünyayı etkisi altına almıştır. Ölümcül hastalıklara sebep olan korona virüsü Çin de ise bir yarasa’dan insanlara bulaşarak yayılmaya başlamıştır.
Tamamen hayvan kaynaklı olarak alınan korona virüsü zamanla yayılarak ölüme neden olmuştur. İlk olarak 1960 yılın da görülmüş ancak o dönemler de bu kadar yayılmamıştır. Korona virüs kolaylıkla hayvanlarla temas halinde olunması durumunda diğer insanlar bulaşır ve zarar verir. Şu an bile bütün ülkelere yayılmış ve birçok kişi bu hastalıktan dolayı vefat etmiştir.

Koronavirüs Nasıl Yayılır ?

Koronavirüs kişiden kişiye yayılabilen bir hastalık olmakla birlikte bunun ne kadar kolaylıkla gerçekleştiği ise henüz tam olarak net değildir. Ülkemizde kişiden kişiye yayılsa da ta anlamıyla yayılma durumu henüz tespit edilmemiştir.Şu anda bu virüs ülkemizde kolay bir şekilde yayılmamaktadır ve bu nedenle Türkiye’de birisinin bu virüse yakalanma olasılığı da oldukça yüksektir. Birçok doktor korona virüsünden korunmak için maske ve eldiven kullanımının yapılmasını önermektedir. Özellikle insanlar arasında ki mesafe de çok önemlidir. Dışarıya çıkıldığı zaman en az 3 adım olmalıdır. İnsanlardan çok rahat bir şekilde bulaşan korona virüsü solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle gerekli koruma yöntemleri yapılmazsa ciddi anlam da ölümlere neden olmaktadır.

Korona Virüs Bulaşıcılık Oranı

Korona virüs hastalığına yakalanmış olan bir kişiden virüs kapma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu hastalıktan 65 yaş ve üzeri kişiler daha çok etkilenir. Ölüme sebep olduğu için genellikle yaş sınırı yüksek olan kişiler daha fazla dikkat etmesi gerekir. Özellikle gençler de çok fazla riski bulunmadığı için birçok doktor gençler için korona virüsüne yakalandıysanız bile bunun farkına varmadan da atlatmış olabilirsiniz der. Ancak yaşlı olan kişilerle görüşmeye devam ederseniz korona virüsünü kapma olasılığınız da daha fazla olacaktır. Bu nedenle kuru öksürük, boğaz ağrısı ve ateş ile karşılaştığınız zaman mutlaka doktora görünmeli ve korona virüs testi yaptırmak da daha sağlıklı olacaktır.

Kontrol Ediliyor

Coronavirüs (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir

Coronavirüs (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir Coronavirüsün genellikle belirtilieri öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığıdır. Fakat bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir