Ana Sayfa / Gündem / Steam Deck OLED vs. Steam Deck: hata yapmayın

Steam Deck OLED vs. Steam Deck: hata yapmayın

Valve, Steam Deck OLED’in duyurulmasıyla herkesi şok etti. Orijinal modelle benzer cesareti taşıyor ancak daha fazla depolama alanı ve geliştirilmiş ekran, daha sürükleyici bir elde taşınır oyun deneyimi vaat ediyor. Steam Deck OLED incelememiz için cihazla biraz zaman geçirdikten sonra, bunun sadece daha güzel bir ekran eklemekten çok daha fazlası olduğu açıkça görülüyor.

Steam Deck OLED, orijinal modelde mevcut olan birçok sorunu çözerken, orijinal modelin OLED ekran deneyimini de geliştiriyor. Bu Steam Deck 2 değil ama olması da gerekmiyor. İyileştirmeler, Valve’ın fiyatları artırmaması gerçeğiyle birleştiğinde Steam Deck OLED’in ileriye dönük tercih edilen model olduğu anlamına geliyor.

Fiyatlandırma ve kullanılabilirlik

Jacob Roach / Dijital Trendler

LCD ekranlı orijinal Steam Deck, ekstra depolama alanı, çizilmeye karşı dayanıklı bir ekran ve bazı benzersiz dijital ödüller isteyip istemediğinize bağlı olarak 400 ila 650 ABD Doları arasında bir fiyatla Şubat 2022’de piyasaya sürüldü. Başlangıçta üç seçenek vardı – 64GB, 256GB veya 512GB depolama – ancak Valve bundan sonra yalnızca 256GB modeli satacak.

Bu yazının yazıldığı sırada 64GB ve 512GB modeller hala mevcut ancak Valve, bunları yalnızca stoklar bitene kadar satacağını söylüyor. Orijinal modellerin üçü de artık Steam Deck OLED’in mevcut olması nedeniyle yeni ve daha düşük fiyatlara sahip. 64 GB, 256 GB veya 512 GB modeller için sırasıyla 350 ABD Doları, 400 ABD Doları veya 450 ABD Doları harcayacaksınız.

Steam Deck OLED 16 Kasım’da piyasaya sürüldü ve önceki sürümün aksine hemen tükenmedi. Valve’ın iki modeli mevcuttur. 550 dolara 512GB modeli ve 650 dolara 1TB modeli var. 1TB modeli aynı zamanda parlamaya dayanıklı, desenli bir cam ekrana sahiptir.

Jacob Roach / Dijital Trendler

İki modelin yanı sıra Valve, 1TB modelinin yarı saydam kabuklu sınırlı sayıdaki versiyonunu da 680 dolara sunuyor. Bu yazının yazıldığı sırada hala mevcuttur, ancak sonunda tükenecektir.

Fiyatlandırma açısından burada gerçekten kötü bir seçim yok. Anlaşma yapmak istiyorsanız şu anda satın alabileceğiniz en iyi model, 512 GB depolama alanına sahip 450 dolarlık LCD versiyonudur. Verdiğin paranın karşılığını en iyi veren şey bu. Yine de OLED modelleri çok pahalı değil. Valve, depolama alanını artırırken aslında LCD modellerindeki orijinal fiyatlara kıyasla aynı fiyatlandırmayı sürdürdü.

Özellikler

Buhar Güverte LCD’si
Buhar Güverte OLED
Buhar Güverte OLED
İşlemci
AMD Zen 2 CPU 4c/8t 7nm süreci
AMD Zen 2 CPU 4c/8t 6nm süreci
AMD Zen 2 CPU 4c/8t 6nm süreci
Grafik
AMD APU RDNA 2 8c 7nm süreci
AMD APU RDNA 2 8c 6nm süreci
AMD APU RDNA 2 8c 6nm süreci
Veri deposu
16GB LPDDR5 5500MHz
16GB LPDDR5 6400MHz
16GB LPDDR5 6400MHz
Depolamak
256GB SSD
512GB SSD
1 TB SSD
Görüntülemek
7 inç LCD, 1280×800
7,4 inç HDR OLED
7,4 inç HDR OLED
Yenileme hızı
60 Hz
90 Hz
90 Hz
Bağlantılar
Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Pil
40 saat, 2-8 saat
50 Saat, 3-12 saat
50 Saat, 3-12 saat
Ağırlık
1,47 pound
1,41 pound
1,41 pound

Görünüşte Steam Deck OLED, yeni ekran teknolojisine sahip Switch OLED tarzı bir yükseltme gibi görünüyor, ancak durum hiç de öyle değil. Steam Deck OLED, adlandırma şemasının izin verebileceğinden çok daha fazla bir revizyondur. Steam Deck OLED’in ilk sökümünde Valve’ın cihazın neredeyse her noktasına dokunduğu ortaya çıktı. Bu bir yenileme ama büyük bir yenilik.

Daha hızlı bellek, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 gibi yeni nesil kablosuz teknolojiler için destek var. Ağırlık da biraz azaldı ve bu, taşınabilir bir oyun makinesinde her zaman memnuniyetle karşılanır.

Jacob Roach / Dijital Trendler

Ancak en büyük değişikliklerden biri pil ömründe. Daha büyük bir pil ve daha verimli bileşenlerle Valve, genel pil ömrünü %50’ye kadar artırmayı başardı. Artık ideal koşullarda Steam Deck’in 12 saate kadar çalışabileceğini iddia ediyor, bu da beklediğinizin çok ötesinde.

Bunun büyük bir kısmı yeniden tasarlanan APU’dur. Steam Deck OLED, orijinaliyle aynı APU’yu kullanıyor ancak 6 nm’lik bir düğüm üzerine kurulu. Bu, orijinal modelden çok daha verimli olmasına olanak tanıyor ve bu da daha büyük bir pille birleştiğinde pil ömründe büyük iyileşmelere yol açıyor. Ayrıca Steam Deck OLED’in biraz daha hızlı çalışmasına da olanak tanıyor, buna birazdan değineceğiz.

Ekran

Jacob Roach / Dijital Trendler

Steam Deck OLED’in öne çıkan özelliği elbette OLED ekranıdır. Renkler muhteşem görünüyor ve bunun nedeni, OLED’in orijinal modelden biraz daha büyük bir ekrana sahip olmasıdır. Ayrıca HDR desteği ve 1000 nit’e yakın zirve parlaklığıyla çok daha parlak hale geliyor. Bunlar bir el cihazı için çok büyük özelliklerdir ve orijinal ekranın bir oyuncak gibi görünmesini sağlar.

Ekran ayrıca orijinal modeldeki gibi 60Hz yerine 90Hz’dir; bu, oyunları fark edecek kadar yüksek bir kare hızında çalıştırabilirseniz, üzerinde oynadığınız her şeyin çok daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır. Oyuncular yüksek yenileme hızlarının büyük hayranları olduğundan, bu muhtemelen oyun için daha büyük bir değişiklik ve bunun da iyi bir nedeni var. Gibi başlıklarda Ölü Hücreler Daha yüksek yenileme hızının avantajlarından yararlanabileceğiniz Steam Deck OLED, oyunun kurallarını değiştiriyor.

Orijinal ekran fena değil, ancak zar zor. 300 nit parlaklıkla mutlu bir şekilde kırılan 60Hz LCD ekran ve HDR içeriğini kullanma umutlarını boşa çıkarıyor. Rahatsız edici değil ancak en sürükleyici deneyimi arayan oyuncuların OLED modelini seçmesi gerekiyor.

Verim

Steam Deck OLED’in beklenmedik bir avantajı performansıdır. Orijinal modelden çok daha hızlı değil ama yine de daha hızlı. Bazı oyunlarda birkaç kareye bakıyorsunuz veya başka bir deyişle düşük tek haneli performans artışına bakıyorsunuz. Bu sıçrama, 90Hz ekranla birleştiğinde hala büyük bir fark yaratabilir.

Jacob Roach / Dijital Trendler

Oyun grubumuz genelinde Steam Deck OLED en büyük artışı kaydetti. Ölen Işık 2, ancak test ettiğimiz neredeyse tüm yapımlarda birkaç kare öndeydi. Burada söylenmesi gereken önemli bir oyun Ufuk Sıfır Şafak. Steam Deck LCD ile saniyede 60 kareye (fps) ulaşmaya çalışıyordunuz, ancak Steam Deck OLED bu hedefe ulaşıyor.

Bu, büyük ölçüde Steam Deck OLED ile olan deneyimimizdi. Yalnızca birkaç ekstra kare sunabilir, ancak bu kareler gerçekten önemlidir. İyi bir örnek Elden Yüzük. Bu oyun Steam Deck LCD’de gayet iyi çalışıyor ancak açık dünyadayken genellikle 30 fps’nin altına düşüyor. Genellikle 30 fps’nin üzerinde çalıştığı Steam Deck OLED’de durum böyle değil. Buradaki en büyük destek, Steam Deck OLED’in ekstra gücüyle oyunların sınırlarını zorlayan tutarlılıktır.

Jacob Roach / Dijital Trendler

Performans artışı aynı zamanda Steam Deck OLED’i Z1 Extreme’li ROG Ally gibi rekabetçi el bilgisayarlarına çok daha yakın hale getiriyor. Çözünürlüğü eşleştirirken, Steam Deck OLED’in artık ROG Ally’ye çok yakın bir mesafeye geldiğini, LCD versiyonunun ise buna ayak uydurmakta zorlandığını görebilirsiniz.

Steam Deck OLED’in diğer büyük avantajı 90Hz ekrandır. Şöyle bir oyun al Garip Tugay Örnek olarak. Steam Deck LCD’de 80 fps’ye yakın bir hızda çalışabilir, ancak aslında bu ekstra akıcılığı fark etmeyeceksiniz. Bu daha az talep gerektiren oyunlarda Steam Deck OLED, oluşturulan tüm kareleri gerçekten görmenize olanak tanıyarak çok daha iyi bir deneyim sunar.

Steam Deck OLED aynı performansı sağlasa bile burada kazanan o olacaktır. Daha hızlı olması ise işin sadece bir kısmı.

Pil ömrü

Steam Deck OLED, orijinal modelden daha büyük bir batarya ile birlikte gelir ve bu batarya daha verimli bir APU ile birleşerek çok daha yüksek batarya ömrü elde etmesine olanak tanır. Ancak pil ömründeki bu iyileştirmeleri bir bağlama oturtmamız gerekiyor.

Oyunlar arasında tutarlı değildirler, bu nedenle pil iyileştirmeleri, oynadığınız oyuna bağlı olarak fazladan 30 dakikadan birkaç saate kadar değişir. gibi zorlu bir oyunda Diablo4, Steam Deck LCD’sinden 90 dakika geçirebileceğiniz için şanslısınız. Steam Deck OLED’de, şarj cihazınıza ulaşmadan önce iki saatlik sınırı rahatlıkla geçeceksiniz.

Büyük gelişmeler daha az zorlu oyunlarda geliyor. Steam Deck LCD’de pil ömründe tuhaf bir üst sınır var. Gibi oyunlarda bile Ölü Hücreler veya Vampirden Kurtulanlar, beş buçuk ya da altı saatten fazla süre alamazsınız. Steam Deck OLED burada büyük bir gelişme göstererek bu daha az zorlu oyunlarda kolayca sekiz ila dokuz saat arasında pil ömrü sunuyor.

Steam Deck OLED’de fark ettiğimiz ilk şeylerden biriydi. Bir koşuda Ölü Hücreler, OLED modeli 30 dakika içinde pilinin yaklaşık %5’ini tüketti. Orijinalde aynı sürede en az %10 düşüş yaşarsınız.

Steam Deck OLED, yeni Steam Deck’tir

Steam Deck LCD’si (üstte) ve Steam Deck OLED’i. Giovanni Colantonio / Dijital Trendler

Steam Deck OLED’i sadece daha güzel bir ekrana sahip bir Steam Deck olarak yazmak kolaydır, ancak çok daha fazlasıdır. Performans ve pil ömründeki iyileştirmeler, cihazın kullanımını daha iyi hale getirme konusunda büyük bir yol kat ediyor ve bu, elde taşınır cihazda bulabileceğiniz en iyi ekranlardan biriyle destekleniyor.

Valve hala Steam Deck LCD’yi satıyor, ancak üstün bir deneyim istiyorsanız paranızı OLED modeline saklamanız en iyisi.

Editörlerin Önerileri

Hakkında:

Kontrol Ediliyor

Şu anda Netflix’teki en iyi gerilim filmleri

Noel komedileri, aksiyon filmleri ve dramalar var, ancak en azından Netflix’te çok fazla tatil temalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Ediyoruz:portföy aracılığı hizmeti Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
mecidiyeköy escort cratosroyalbet ankara escort
ataşehir escort kurtköy escort gebze escort şişli escort casinoslot ankara escort şişli escort ankara escort istanbul escort adana escort izmir eskort bursa eskort konya escort gaziantep escort malatya eskort antalya eskort mersin escort escort izmir escort bayan ankara escort escort ankara ankara escort Megan Rain HD Porn Hardcore turkish sister Anal Sex Teens