Ana Sayfa / Takımlar / AFC Ajax

AFC Ajax

AFC Ajax

Takımlar ve Şehirleri yazı dizimizin ilk takımı ve şehri çocukluk yıllarımızın efsanevi takımlarından olan Ajax ve memleketi Amsterdam. Üzerinden kırmızı kalın şerit geçen beyaz forması ve atak oyunuyla mahallede teke tek turnuvalarda en gözde iki-üç takımdan birisiydi Ajax. Şimdilerde özellikle Avrupa’da eski günlerini aramakla meşgul ismini mitolojik bir savaşçıdan alan bu kulüp. Biraz tanıyalım Ajax’ı.

Kısaca Amsterdam

Dünyanın ilk kapitalist ve gelişmiş ülkelerinden birisi olan Hollanda, çıkardığı özgürlükçü yasalarla ve “kırmızı sokaklarıyla” sık sık dünya gündemine gelen bir ülke. Belirli kafelerde marijuana kullanılabilen ve haşhaşlı kek yenilebilen, ötenazi (hastanın tedavisi olmayan durumlarda ölümü talep edebilmesi) hakkını ilk kabul eden ülke olarak da bilgi yarışmalarının sorularında karşımıza oldukça çok çıkar.

Amsterdam, çevresiyle beraber 1 milyonu aşan nüfusuyla Hollanda’nın en kalabalık şehridir. Hollanda’nın başkenti olmasına rağmen hükümeti bulundurmaz. Amstel Irmağı’nın yanına kurulmuştur ve kanallarıyla ünlüdür.

Kısaca Ajax

Kulüp1900 yılında kurulduktan sonra Ajax’ın “büyük takım” olmasını sağlayan Jack Reynolds olmuş. Jack Reynolds kulübün başında tam 35 sene kalmış ve herkesin bildiği Ajax’ın o muhteşem altyapısını oluşturmuş.

Ajax Avrupa arenasına ise 1961 yılında çıkmış ve ilk kupasını 1971 yılında kazanmış. 1971 yılından başlayarak art arda 3 kere Şampiyon Kulüpler Kupasını kazanan kulüp her zaman üst sıralarda olmaya alışık bir yapıya sahip.

Aslında Ajax’tan bahsediyorsak sözün çoğunu mutlaka Ajax’ın altyapısı almalı. Avrupa’nın en prestijli altyapılarından birisine sahip Ajax. Hollanda’nın dünya futboluna kazandırdığı birçok futbolcu Ajax’tan çıkma. Bizim kulüplerimizin aksine altyapısına çok değer veren Ajax, genç yetenekleri titizlikle seçiyor ve seçtiği onlarca futbolcudan ancak bir ya da iki tanesi A takıma kadar çıkabiliyor.

Ajax altyapısı aynı A takım tarzında çalışıyor. Böylelikle A takıma çıkan oyuncular ayrıca sisteme alışmak durumunda kalmıyorlar. Kulübün ana taktiği ise günümüz Türk futbolundan oldukça uzak bir taktik: 4-3-3. Kulübün genel futbol felsefesi atak ağırlıklı göze hoş gelen futbol oynamak ve topu kendi yarı alanından olabildiğince uzakta tutmak.

Ajax TIPS adını verdiği bir model geliştirmiş. Buna göre yetiştirdiği oyuncular tekniğe sahip(Teknique), ön görüsü olan(Insight), kişilikli(Personality) ve hızlı(Speed) kişiler olmak zorunda. Ajax maçarını 1996’dan beri yaklaşık 52 bin kişilik Amsterdam Arena’da oynuyor

Hakkında: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir