Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Rehber / Akıllı Ev Teknolojileri Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Akıllı Ev Teknolojileri Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Akıllı Ev Teknolojileri Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Artık Nesnelerin İnterneti, evimizde faaliyet gösteren elektronik cihazları giderek daha fazla içeriyor. Günlük davranışlarımız ve kişisel ilişkilerimiz nasıl değişecek? Nesnelerin İnterneti (IoT), örneğin akıllı telefonlar ve televizyonlar gibi toplumdaki dijital cihazlar arasındaki artan bağlantı düzeyini açıklar. Bu tür cihazların sayısı, gezegendeki insan sayısını aştığında, Akıllı Evler, içinde yaşadığımız binalarda IoT’nin pratik bir uygulamasıdır. Akıllı Evler, bir iç iletişim aracılığıyla birbirleriyle iletişim kuran bir dizi elektrikli cihazdan oluşur. İnternete de bağlı olan ağ. Böyle bir ‘geleceğin evi’, kullanıcıya günlük enerji ve su tüketimini yönetmede daha fazla esneklik sağlayan akıllı bir izleme ve kontrol sistemi etrafında inşa edilecek. Akıllı evler genellikle her odada kişiselleştirilmiş içerik sunabilen sofistike çoklu ortam sistemleri ile donatılmıştır. Bunlar ya Iot’a (akıllı olmayan elektrikli ev aletleri) bağlı olmayan diğer cihazları kontrol eden ‘akıllı prizler’ gibi cihazların kullanımıyla daha sonra ‘akıllı’ ya da ‘akıllı yapılmış’ olarak tasarlandı. (TR) tüketicilerin yaklaşık% 13’ünün, gelecek yıl sonuna kadar bu teknoloji trendinin önemini gösteren bir ev içi IoT cihazına sahip olacağı tahmin ediliyor. Beklenen etkiler ve gelişmeler Daha fazla evin “akıllı” olmasıyla birlikte hem tüketiciler hem de enerji tedarikçileri için kaynak ve zaman tasarrufu açısından verimlilik kazanımı açısından büyük bir potansiyel vardır.

Akıllı Evler, ev sahiplerine hem doğrudan hem de dolaylı olarak artan enerji tüketimi esnekliği sağlayabilir. Örneğin, bir akıllı ev kullanıcısı, bir akıllı telefon üzerinden bağlanarak ev enerji kullanımını ve çevre koşullarını uzaktan kontrol edebilir. Isı yalıtımı ve LED aydınlatma gibi ‘daha akıllı’ yapı malzemeleriyle birleştirildiğinde, evlerin gelecekteki enerji performansı önemli ölçüde iyileşebilir.

Akıllı Ev Teknolojileri Nedir ?

Akıllı evler sadece enerji tüketimini yönetmekle kalmaz, aynı zamanda yerel olarak üretilen yenilenebilir enerjinin daha yaygın kullanımını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu tür teknolojilerin yerel güç kaynağındaki dalgalanmalara cevap vermesine yardımcı olmada hayati öneme sahip olmakla birlikte, bu aynı zamanda bir bina, şehir veya ülke içindeki daha geniş enerji şebekesine ekstra talep-cevap kapasitesi ekleyebilme kabiliyetine sahip olacaktır. Bunun bir başka yan faydası, evlerin mini şarj istasyonları haline gelmesiyle EV’lerin şarj ağlarının kolaylaştırılması yoluyla Elektrikli Taşıtların (EV) dağıtılmasına yardımcı olmaktır. Akıllı evler ayrıca AB genelinde enerji talebi-tepki stratejilerine katkıda bulunurken, daha az esnek, yenilenebilir enerji kaynakları giderek artan oranda enerji kaynaklarının payını oluşturuyor. Bireysel özelliklere göre enerji tüketiminin uzaktan ayarlanması, regülatörlerin elektrik şebekelerindeki yükün en yoğun zamanlarda azaltılmasına yardımcı olacaktır, örneğin, klimaların geçici olarak kapatılmasıyla, pahalı ‘bekleme güç jeneratörleri’ kullanma ihtiyacından kaçınmak. Toplumdaki daha büyük gömülmeden ortaya çıkabilecek beklenmedik etkiler? Akıllı ev teknolojilerinin kullanılmasının ana itici gücü, yaşam kalitesinde algılanan bir iyileşmenin yanı sıra, maliyet etkinleştirme potansiyeli olarak görünmektedir. Bununla birlikte, akıllı ev teknolojilerinin benimsenmesinden belirli toplumsal zorlukların ortaya çıkacağı da ileri sürülmüştür.

Akıllı ev teknolojilerinin hem özel ev hayatının içinde hem de dışında, sosyal davranışlar üzerindeki etkileri, bireysel mahremiyet ve güvenlik ve evrensel ev teknolojilerinin evrenselliği, henüz politika yapıcılar tarafından henüz tam olarak ele alınmamış olan bazı endişeleri temsil etmektedir. Akıllı evler hakkında yapılan tartışmalar genellikle ‘ev’ stilize bir vizyonunu varsayar. Ancak kentsel alanlarda, apartman dairesi olmayan bloklar, çevre koşullarının tipik olarak bina yöneticileri veya ev sahipleri tarafından kontrol edildiği, önemli bir konut binaları bölümünü içermektedir. Bu durum, özellikle ev sahibi bir kuruluşun bir kiracıya ait kira sözleşmesi olarak ücretlendirmesi durumunda akıllı ev teknolojilerinin bu tür sakinlere ne kadar kontrol sağlayacağı ile ilgili soruları gündeme getirmektedir. Paylaşılan akıllı ev teknolojilerine yönelik ayarların çakışması, çok çalışanlı mülk sahiplerinin sakinleri arasındaki ilişkileri nasıl etkileyebilir?

Akıllı Ev Teknolojileri Nedir ?

Konut sakinleri, akıllı ev teknolojileri tarafından aktarılan verilerin onları toprak ağalarıyla ilişkilerinde dezavantajlı olmadığını nasıl bilebilirdi? Akıllı evler de günlük davranışlarımızı ve ilişkilerimizi değiştirebilir. Evlerin daha verimli bir şekilde yönetilmesi uzaktan sağlanabilirse, bu daha uzun çalışma saatlerine neden olur mu? Dahası, eğer ev işi daha akıllı bir sisteme devredilecekse, bu durum evlerin fiziksel olarak nasıl inşa edildiğini ve dolayısıyla sosyal sorumlulukların tahsis edilmesini etkileyebilir. İnsanlar evlerinden ayrılmak için ‘özgürleştirilmiş’ hissederler ve örneğin kamusal alanlardan daha fazla faydalanırlar mı? Bu nedenle politika yapıcılar için daha değerli olur mu? Sağlık hizmeti sunumunun daha pratik tarafının teslim edilmesi, yaşlı hastalara yönelik kazanlar gibi işletme ekipmanı, akıllı ev teknolojilerinin kullanılmasıyla devrim yaratabilir mi? Bu hizmet sunumunun doğasını ve etkinliğini değiştirir mi? Akıllı evler, hastaların daha bağımsız bir yaşam sürmelerine ve evlere ve kliniğe daha fazla özen göstermelerine olanak sağlayabilir. Bunun, tıbbi hizmet çalışanlarının bu hizmet sunumu biçiminde ihtiyaç duyduğu gerekli beceri ve eğitime ne gibi bir etkisi olabilir? Önleyici yasa yapımı Akıllı evlerde, veri korumasında ve “akıllı ev kullanıcılarının” gizliliğinde yer alan çok sayıda cihaz göz önüne alındığında, acil bir sorun teşkil etmektedir. Her bir cihazın gizlilik politikaları nasıl uygulanır ve bir kullanıcının bunları nasıl takip etmesi beklenir?

AB mevzuatı, bir ürünün “birincil amacı” için neyin gerekli olduğu ile ilgili veri toplanmasını sınırlandırmaktadır; Bu nasıl tanımlanacak ve bu verilerin “sahibi” kim olacak? Dahası, bu veriler, çoğu Avrupa Birliği dışından çıkacak olan internet yoluyla artan saldırılara karşı nasıl korunacaktı? Bu raporda daha önce açıklanan eğilimlere benzer olarak, evde her yerde özel olarak toplanan verilere özel olarak sağlanan yeni mevzuat gerekli olabilir mi? Akıllı konutlarda borçların paylaştırılmasının belirlenmesi de zor olabilir. Örneğin, özel bir arızalı “akıllı ev” ürünü için kimler sorumlu olacak? Bir “akıllı buzdolabı” otomatik olarak gıda siparişi verecekti, mevcut sözleşme yasası nasıl uygulanacak ve siparişin şartları ne olurdu? Böyle ürünler kolayca iade edilebilir ve bir sorun ortaya çıktığında kim sorumlu olur? Dahası, sorulara “Nesnelerin İnterneti” bileşenlerinin sahipliğine ilişkin sorular, örneğin bir buzdolabı ve bir gıda sensörünün iletişim kurmasını sağlayan yazılım patentli olabilir mi? “Akıllı evlerin” en önemli özelliği, standartlaştırılmış teknolojilerden faydalanmaları ve Fikri Mülkiyet Hakları hukukunun aşırı kullanımının bu konuda bir engel oluşturabilmeleridir.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Temel Düzey Programcılığa Giriş Rehberi

Temel Düzel Programcılık Nedir ? Bir program, bilgisayarda belirli bir işlevi yerine getirmek için bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir