Ana Sayfa / İnternet / Bilgisayar Terimleri Nedir ? Bilgisayar Rehberi

Bilgisayar Terimleri Nedir ? Bilgisayar Rehberi

Bilgisayar Terimleri Nedir ?

 İnsanların bilgisayarları kullandığı bazı farklı yolları düşünün. Okulda, öğrenciler kağıtları yazmak, makaleler aramak, e-posta göndermek ve çevrimiçi derslere katılmak gibi işleri yapmak için bilgisayarları kullanır. İş yerinde, insanlar verileri analiz etmek, sunumlar yapmak, ticari işlemler yapmak, müşteriler ve iş arkadaşları ile iletişim kurmak, üretim tesislerinde kontrol makineleri kurmak ve başka pek çok şey yapmak için bilgisayar kullanıyor. Evde, insanlar faturaları ödemek, çevrimiçi alışveriş yapmak, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak ve bilgisayar oyunları oynamak gibi görevler için bilgisayar kullanıyorlar. Ve unutmayın ki, cep telefonları, iPods®, BlackBerries®, araç navigasyon sistemleri ve diğer birçok cihaz da bilgisayarlardır. Günlük hayatımızda bilgisayar kullanımı neredeyse sınırsızdır. bilgisayarlar, programlanabilecekleri için çok çeşitli şeyler yapabilirler. Bu, bilgisayarların tek bir iş yapmak için tasarlanmadığı, ancak programlarının yapmasını istedikleri herhangi bir işi yapabilecekleri anlamına gelir. Bir program, bir görevi gerçekleştirmek için bir bilgisayarın izlediği yönergeler kümesidir. Örneğin, , yaygın olarak kullanılan iki programdan, Microsoft Word ve Adobe Photoshop’tan ekranlar gösterir. Microsoft Word, bilgisayarınız ile belgeler oluşturmanıza, düzenlemenize ve yazdırmanıza olanak veren bir sözcük işlem programıdır.

Adobe Photoshop, dijital kameranızla çekilen fotoğraflar gibi grafik resimlerle çalışmanıza izin veren bir resim düzenleme programıdır. Programlar genellikle yazılım olarak adlandırılır. yazılım bir bilgisayar için çok önemlidir, çünkü bilgisayarın yaptığı her şeyi kontrol eder. bilgisayarlarımızı kullanışlı hale getirmek için kullandığımız tüm yazılımlar, programcılar veya yazılım geliştiriciler olarak çalışan kişiler tarafından yaratılır. Bir programcı veya yazılım geliştiricisi, bilgisayar programlarını tasarlamak, oluşturmak ve test etmek için gerekli eğitim ve becerilere sahip bir kişidir. bilgisayar programlama, heyecan verici ve ödüllendirici bir kariyer. Bugün, programcıların iş, ilaç, devlet, yasa uygulama, tarım, akademisyenler, eğlence ve diğer birçok alanda kullandıkları işleri bulacaksınız. Bu kavramları keşfetmeye başlamadan önce, bilgisayarlarla ilgili birkaç temel şeyi ve nasıl çalıştıklarını anlamanız gerekir.

Bu bölüm, bilgisayar bilimi üzerinde çalışırken sürekli olarak güveneceğiniz bir bilgi temeli oluşturacaktır. İlk olarak, bilgisayarların yaygın olarak yapıldığı fiziksel bileşenleri tartışacağız. Ardından, bilgisayarların verileri nasıl sakladıklarına ve programları nasıl yürüttüklerine bakacağız. Son olarak, Python programlarını yazmak için kullanacağınız yazılıma hızlı bir giriş yapacağız. donanım donanım terimi, bir bilgisayarın yapıldığı tüm fiziksel aygıtlara veya bileşenlere başvurur. Bir bilgisayar tek bir cihaz değil, hepsi birlikte çalışan bir cihaz sistemi. Bir senfoni orkestrasındaki farklı enstrümanlar gibi, bir bilgisayardaki her cihaz kendi rolünü oynar. Bir bilgisayar için alışveriş yaptıysanız, muhtemelen mikroişlemciler, bellek, disk sürücüleri, video görüntüleri, grafik kartları vb. Bileşenleri listeleyen satış literatürüne rastladınız. bilgisayarlar hakkında çok fazla bilginiz yoksa veya en azından bir arkadaşınız varsa, bu farklı bileşenlerin neler yaptığını anlamak zor olabilir. ‘de gösterildiği gibi, tipik bir bilgisayar sistemi aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur: • Merkezi işlem birimi (CPU) • Ana bellek • İkincil depolama aygıtları • Giriş aygıtları • Çıkış aygıtları CPU Bir bilgisayar, görevleri gerçekleştirdiğinde Bir program bunu yapmasını söyler, bilgisayarın programı çalıştırdığını veya çalıştırdığını söylüyoruz. Merkezi işlem birimi veya CPU, aslında programları çalıştıran bir bilgisayarın parçasıdır.

Bilgisayar Terimleri Nedir ?

CPU, bir bilgisayardaki en önemli bileşendir çünkü bilgisayar olmadan, yazılım çalıştıramadı. En eski bilgisayarlarda, CPU’lar vakum tüpleri ve anahtarlar gibi elektrik ve mekanik bileşenlerden oluşan devasa cihazlardı. böyle bir cihazı göstermektedir. Fotoğraftaki iki kadın, tarihi ENIAC bilgisayarla çalışıyor. Birçok kişi tarafından dünyanın ilk programlanabilir elektronik bilgisayarı olarak kabul edilen ENIAC, ABD Ordusu için topçu balistik tablolarını hesaplamak üzere 1945 yılında inşa edildi. Büyük bir CPU olan bu makine, 8 metre boyunda, 100 metre uzunluğundaydı ve 30 ton ağırlığındaydı. Bugün, CPU’lar mikroişlemciler olarak bilinen küçük çiplerdir. , modern bir mikroişlemciyi tutan bir laboratuar teknisyeninin bir fotoğrafını göstermektedir. Eski bilgisayarlarda eski elektromekanik CPU’lardan çok daha küçük olmasının yanı sıra, mikroişlemciler de çok daha güçlüdür. Ana Bellek Ana belleği bilgisayarın çalışma alanı olarak düşünebilirsiniz.

Bu, program çalışırken programın bir programı depoladığı yerdir, ayrıca programın çalıştığı veriler. Örneğin, sınıflarınızdan biri için bir deneme yazmak için bir kelime işlem programı kullandığınızı varsayalım. Bunu yaparken, hem kelime işlem programı hem de kompozisyon ana bellekte saklanır. Ana bellek genellikle rastgele erişimli bellek veya RAM olarak bilinir. Bu, CPU’nun RAM’deki herhangi bir rastgele yerde saklanan verilere hızlıca erişebildiğinden buna denir. RAM genellikle bir program çalışırken geçici depolama için kullanılan geçici bir bellek türüdür. bilgisayar kapatıldığında, RAM içeriği silinir. bilgisayarınızın içinde RAM çiplerle saklanır. İkincil Depolama Aygıtları İkincil depolama, bilgisayara güç olmadığında bile uzun süre verileri tutabilen bir bellek türüdür. Programlar normalde ikincil belleğe kaydedilir ve gerektiğinde ana belleğe yüklenir. Kelime işlem belgeleri, bordro verileri ve envanter kayıtları gibi önemli veriler de ikincil depolamaya kaydedilir. En yaygın ikincil depolama aygıtı türü, disk sürücüsüdür. Bir disk sürücüsü, verileri dairesel bir diske manyetik olarak kodlayarak depolar. Çoğu bilgisayar, kendi kasalarına monte edilmiş bir disk sürücüsüne sahiptir. bilgisayarın iletişim bağlantı noktalarından birine bağlanan harici disk sürücüleri de mevcuttur. Harici disk sürücüleri önemli verilerin yedek kopyalarını oluşturmak veya verileri başka bir bilgisayara taşımak için kullanılabilir.

Harici disk sürücülerine ek olarak, verileri kopyalamak ve diğer bilgisayarlara taşımak için birçok aygıt türü oluşturulmuştur. Uzun yıllar boyunca disket sürücüleri popülerdi. Disket sürücüsü, verileri sürücüden kaldırılabilen küçük bir diskete kaydeder. Ancak disketlerin birçok dezavantajı vardır. Sadece az miktarda veri tutuyorlar, verilere erişim yavaştır ve güvenilmez olabilirler. Disket sürücülerinin kullanımı son yıllarda USB sürücüler gibi üstün cihazlar lehine önemli ölçüde azaldı. USB sürücüler, bilgisayarın USB (evrensel seri veri yolu) bağlantı noktasına takılan küçük aygıtlardır ve Giriş Aygıtları Girişi, bilgisayarın insanlar ve diğer aygıtlardan topladığı verilerdir. Verileri toplayan ve bilgisayara gönderen bileşen, giriş aygıtı olarak adlandırılır. Ortak giriş cihazları klavye, fare, tarayıcı, mikrofon ve dijital kameradır. Disk sürücüleri ve optik sürücüler de giriş aygıtı olarak kabul edilebilir, çünkü programlar ve veriler bunlardan alınır ve bilgisayarın belleğine yüklenir. Çıktı Aygıtları Çıktı, bilgisayarın insanlar ya da diğer aygıtlar için ürettiği herhangi bir veridir.

 

Bilgisayar Terimleri Nedir ?

Bir satış raporu, isim listesi veya grafik görüntüsü olabilir. Veri, formatlayan ve sunan bir çıktı aygıtına gönderilir. Ortak çıkış cihazları, video görüntüleri ve yazıcılardır. Disk sürücüleri ve CD kaydediciler de çıkış cihazları olarak kabul edilebilir, çünkü sistem kaydedilmek üzere onlara veri gönderir. yazılım Bir bilgisayar işlev yapacaksa, yazılım isteğe bağlı değildir. bilgisayarın yaptığı her şey, sistemi kapatıncaya kadar açma kapama düğmesini açtığınızda, yazılımın kontrolü altındadır. İki genel yazılım kategorisi vardır: sistem yazılımı ve uygulama yazılımı. Çoğu bilgisayar programı bu iki kategoriden birine açıkça sığar. Her birine daha yakından bakalım. Sistem yazılımı Bir bilgisayarın temel işlemlerini kontrol eden ve yöneten programlar genellikle sistem yazılımı olarak adlandırılır. Sistem yazılımı tipik olarak aşağıdaki program türlerini içerir: Uygulama yazılımları bilgisayarı günlük işler için yararlı kılan programlar, uygulama yazılımı olarak bilinir. Bunlar, normalde zamanlarının çoğunu bilgisayarlarında çalışan insanların harcadığı programlar. , bu bölümün başında, yaygın olarak kullanılan iki uygulamadan ekranlar gösterir: Microsoft Word, bir kelime işlem programı ve Adobe Photoshop, bir resim düzenleme programı. Diğer uygulama yazılımı örnekleri, elektronik tablo programları, e-posta programları, web tarayıcıları ve oyun programlarıdır. Bir bilgisayarın belleği, bayt olarak bilinen küçük depolama yerlerine bölünür.

Bir bayt, alfabenin bir harfini veya küçük bir sayıyı depolamak için yeterli hafızadır. Anlamlı bir şey yapabilmek için, bir bilgisayarın çok sayıda bayt içermesi gerekir. Çoğu bilgisayar bugün milyonlarca, hatta milyarlarca bellek baytına sahip. Her bayt, bit olarak bilinen sekiz küçük depolama konumuna ayrılmıştır. Bit terimi, ikili basamağı temsil eder. bilgisayar bilimcileri genellikle bitleri, açık ya da kapalı olabilen küçük anahtarlar olarak düşünürler. Bitler gerçek “anahtarlar” değildir, en azından geleneksel anlamda değildir. Çoğu bilgisayar sisteminde, bitler, pozitif veya negatif bir yükü tutabilen minik elektrik bileşenleridir. bilgisayar bilimcileri açık pozisyonda bir anahtar olarak pozitif yükü ve kapalı pozisyonda bir anahtar olarak negatif yükü düşünürler. , bir bilgisayar bilimcisinin bir bellek baytını düşünebilme biçimini göstermektedir: her biri açık veya kapalı konuma çevrilmiş olan anahtarların bir koleksiyonu olarak.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

TOGG Yerli Otomobil

Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG 2017 yılında çalışmaları başlamış 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir