Ana Sayfa / Bilim Dünyası / Giyilebilir Teknolojiler Nedir ?

Giyilebilir Teknolojiler Nedir ?

Giyilebilir Teknolojiler Nedir ?

Fiziksel elektronik cihazlardan yeni ‘akıllı kumaş’ tiplerine kadar, kıyafetlerimizin giyilme nedenleri değişiyor. Bu, veri paylaşım alışkanlıklarımızı ve sağlık hizmetlerinin sunum şeklini nasıl değiştirecek? ‘Giyilebilir teknoloji’ terimi, tüm dünyada hızla geliştirilmekte olan çok çeşitli teknoloji türleri ve materyalleri için geçerlidir. ‘Giyilebilir’ terimini kullanırken akla ilk gelen teknoloji parçalarından biri, küçük boyutlu bilgisayar sistemi ve ekranlı gözlük kombinasyonunu temsil eden Google’ın ‘Cam’ teknolojisidir. Bu teknoloji parçasının etrafındaki medyanın dikkatine rağmen, Avrupa Parlamentosunun 2013 yılında ‘Büyüme Sürücüsü Teknik Tekstiller’ konulu Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’nin kendi inisiyatifine dayanan bir dizi ‘giyilebilir teknoloji’ grubu var. teknolojiler, burada “alternatif malzemeler” i içeren “teknik tekstil” olarak tanımlanmaktadır. Bunlar, hafif, esnek, ısıya dirençli, vb. gibi yeni ve avantajlı özellikler ve “yeni teknolojiler” olarak tanımlanmıştır. Google Glass gibi daha çok yönlü ve kolaylıkla giyilebilir; ya da ‘şeylerin internet’i’ gibi mevcut teknolojik sistemlerin ‘işlevsel bileşenleri’. Giyilebilir teknolojilerin önemi, aynı zamanda, nanoteknoloji ve mikro elektronik gibi giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi için hayati önem taşıyan Horizon 2020 programı aracılığıyla, dolaylı olarak ‘kilitleyici teknolojilere’ destek sağlayan Avrupa Komisyonu tarafından da kabul edilmiştir. Beklenen etkiler ve gelişmeler Belirli teknoloji parçalarının kullanılması açısından, bu alandaki eğilim, bilgisayar teknolojisinin bir kullanıcı tarafından giyilebilecek kadar göze çarpmayan bir biçimde sürekli küçültülmesine doğru daha fazla eğilmiştir.

Google Glass, bu anlamda, modern akıllı telefonların mevcut işlevlerini, hareket halindeyken erişim için son derece taşınabilir bir cihazla birleştiren, giyilebilir teknolojinin en belirgin parçalarından biridir. Şirket ayrıca, kan pıhtılarının tespitini geliştirmek için bir cihaz geliştirirken, Microsoft, vital vücut işaretlerini izleyen bir bileklik spor izleyicisinin ayrıntılarını yayınladı. Tedavileri daha etkili bir şekilde sunma potansiyeline sahip başka ürünler de geliştirilmektedir. AB tarafından finanse edilen ‘i-Care’ projesi, yakın zamanda, klinisyenlerin tedaviyi daha iyi kişiselleştirmelerini sağlayacak yara iyileştirme sürecini izlemek için giyilebilir bir cihaz üretti. “Akıllı” veya “teknik” kumaşlar biçiminde giyilebilir teknolojiler de son derece uzmanlaşmış özelliklere sahip olarak geliştirilmektedir. Daha fazla aşırı çevresel strese direnen kıyafetler, örneğin, EURIPIDES projesinden gelişmekte. Bu, şirket içinde geliştirilen yeni, ısıya dayanıklı malzemeden yararlanan itfaiyecilerin “akıllı ceket” ayrıntılarını yayınladı. Kumaşlar, kullanıcıların yerel ortamlarının gerçek zamanlı izlenmesini sağlamak için farklı tipte sensörleri gömmek amacıyla geliştirilmektedir.

Giyilebilir Teknolojiler Nedir ?

AB tarafından finanse edilen başka bir proje olan Dephotex, giyilebilir yenilenebilir enerji teknolojilerini yenilemenin ön saflarında yer alıyor. Fotovoltaik malzemelerin rahatça giyilebilecek kadar hafif ve esnek hale getirilmesi için yöntemlerin geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Bu, örneğin akıllı telefon gibi mevcut teknolojilerin çok yönlülüğünü artırabilir, örneğin onları ‘hareket halindeyken’ yeniden şarj etme ve geleneksel bir priz kullanmadan ekleme. Toplumdaki daha büyük bir gömülmeden ortaya çıkabilecek beklenmedik etkiler? Giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi, hem hastaların aldıkları tıbbi bakım türü hem de bu bakımın nasıl sağlandığı konusunda büyük bir potansiyel sunmaktadır. Bakımın uzaktan sağlanması birçok fayda sağlayabilir, ancak bu erişimin genişletilmesinden kimler yararlanacak? Yaşlılar gibi bir tıp merkezine gitmek zor olan insanlar potansiyel olarak fayda sağlarlar ancak yüz yüze bakım ciddi ölçüde azalırsa doktor ile hasta arasındaki ilişki nasıl değişebilir? Sağlık için ana hatlarıyla belirtildiği gibi, giyilebilir teknolojilerin uygulamaları, büyük miktarda veri toplama ve asimilasyon gerektirecektir. ‘Akıllı’ saatler gibi giyilebilir teknolojinin günlük formları, otomatik olarak sosyal ağ hesaplarına bağlanır ve potansiyel olarak kişisel verileri otomatik olarak paylaşır.

Bu bağlamda bilgi gizliliği kavramı, bu tür teknolojilerin kullanıcı paylaşımını kolayca ve süratle paylaşabilmesi için önemli bir tehdit altında olabilir. Örneğin, giyilebilir teknolojilerden elde edilen bilgileri hangi amaçla toplayabilir, depolayabilir ve analiz edebilir? Bazı toplum mensupları, kişisel dini veya kültürel görüşlere veya inançlara aykırı olan giyim veya teknolojiyi giymekten özellikle rahatsız olabilirler. Giyilebilir teknolojilerin bu konuda dezavantajlı veya avantajlı etkileri neler olabilir? Erkek veya kadına, belki de çocuklara veya yetişkinlere yönelik önyargılı bir tüketici tabanı, böyle bir teknoloji için istenmeden geliştirilebilir mi? Bu, toplumun belirli kısımlarını takılabilir teknolojilerin yararlarından dışlama etkisine sahip olabilir mi? Giyilebilir teknolojiler, yeni teknolojiler ve kültür türlerinin ortaya çıkması için ortaya çıkan sonuçların ortaya çıkmasıyla, mevcut teknolojiyi basit bir şekilde transfer etmekten ziyade modayı dönüştürmek için bir fırsat sağlayabilir. Pratik açıdan bu, geliştirilmekte olan bir şişirilebilir çevrim kaskı olan Hövding gibi ‘modaya uygun’, ancak oldukça pratik teknoloji parçalarının geliştirilmesine yol açmıştır. Farklı teknolojilerin giyim ile entegrasyonunu destekleyen şirketler yeni bir pazar payı bulabilirler.

Giyilebilir Teknolojiler Nedir ?

Bunun, AB genelinde ekonomilerin gelecekte bunu kolaylaştırmak için ihtiyaç duyabileceği beceriler açısından ne anlama gelmesi gerekir? Önleyici Yasa Oluşturma Kişisel Bilgilerinizi ‘Nesnelerin İnterneti’ aracılığıyla (genellikle sağduyuyla) izlemek ve analiz etmek için tasarlanan giyilebilir teknolojilerin kullanımı, veri koruma ve gizlilikle ilgili soruları gündeme getirmektedir. Bu, hem kamunun gizliliğini, hem de Google Cam takan bir kullanıcının izinsiz fotoğrafları çekmesi durumunda, ve verilerin otomatik olarak “bulut” a şeffaf olmayan bir şekilde yüklenebileceği bireysel kullanıcıları içerir. Giyilebilir monitörlerden yararlanan hastanelerin büyük miktarda bilgi toplaması muhtemeldir, ancak toplanan veri miktarının bu kadar yüksek olduğu durumlarda ‘bilgilendirilmiş onay’ nasıl verilebilir? Ayrıca, tıbbi cihazlar bireysel olarak düzenlenebilir, ancak mevcut mevzuat tıbbi kullanım için öngörülen verileri sağlayan tıbbi olmayan cihazları nasıl kategorize eder (özellikle de invaziv, kalp izleme cihazları)? İşyerinde giyilebilir teknolojinin kullanımı konusunda, özellikle çalışanların faaliyetlerinin izlenmesinde de tartışmalar olmuştur. Veri koruma ve gizlilik meseleleri göz önünde bulundurulduğunda, ayrıca yanıtlanması gereken etik sorular da vardır:

Bir çalışanın işyerinde mahremiyete ne kadar hakkı olmalı? Bu durumda ‘işyeri’ sınırı nerede olurdu? Tıbbi ihmal, aynı zamanda, giyilebilir teknolojilerin daha fazla kullanılması nedeniyle hasta bakımının önemli ölçüde değişmesi durumunda politika yapıcılar ve yasa koyucularla da ilgilidir. Hasta-doktor ilişkisi teknolojiye göre karmaşıklaşırsa ne olur? Teknolojik bir kusur hala ihmalden sorumlu olur mu? Teknoloji, doktorlar gibi profesyonellerin uyması gereken yasal standarda nasıl etki eder?

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Mobil Reklamcılık Nasıl Gelişti, Mobil Reklamcılıkta Bilinmesi Gerekenler

Mobil Reklamcılık Nasıl Gelişti ?  Mobil reklamcılık, markaları, ajansları ve pazarlamacıları geleneksel ve dijital medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  forumhizmeti@gmail.com  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.