Ana Sayfa / Rehber / Temel Düzey Programcılığa Giriş Rehberi

Temel Düzey Programcılığa Giriş Rehberi

Temel Düzel Programcılık Nedir ?

Bir program, bilgisayarda belirli bir işlevi yerine getirmek için bilgisayar tarafından anlaşılabilir bir dilde (BASIC gibi) yazılmış bir talimat kümesidir. İyi yazılmış bir program, bilgisayar sisteminde belirli bir problem türünü çözmek için özelleştirilmiş bir uygulama paketi oluşturmak için iyi bir şekilde ayrıştırılabilir. Bir bilgisayar programcısı, uygulanabilir ve kabul edilebilir bilgisayar programları geliştirmek için programlama dilleri yapılarını kullanma konusunda yetenekli bilgisayar bilimcisi (profesyonel). Bir yazılım geliştiricisi bir programcıdır. Programcılar genellikle büyük projelerde sistem analistleri ile el ele çalışırlar. Programlama dilleri, bilgisayar tarafından daha sonra yürütülmesi için bilgisayarda kodlanmış talimatların hazırlanmasında kullanılmak üzere oluşturulan veya geliştirilen yapay notasyonel dillerdir. Bunlar genellikle, dilde yazılmış ifadelerin anlamını (semantiği) belirleyen bir dizi kullanım kuralları (sözdizimi) içerir. Her programlama dili kendi tercümanı, yani tercüman veya derleyici ile kullanışlı olabilir. Programlama Programlama, bir bilgisayar programcısı tarafından seçilen programlama dilinin yardımıyla bilgisayar programları geliştirme sanatıdır. Kalitesi, ortaya çıkan program veya yazılımın kalitesiyle test edilen özel bir beceridir. Programlamada, programlama aşamaları uygun bir şekilde takip edilmelidir, yani problem tanımından bakım ve gözden geçirmek gerekir.

TEMEL PROGRAMLAMA

, yeni başlayanların çok amaçlı sembolik komut kodları için bir kısaltmadır.BASIC, yüksek seviyeli bir programlama dilinin adıdır. Dartmouth Koleji, New Hampshire ABD, profesörler John G Kemeny ve Thomas E. Kutz’ın akademik yıllarında 1963-64 yıllarında himayesinde. Dil geliştirildi. Yeni başlayanlara programlama teorisinin temel yapılarını ve öğrenecekleri en kolay programlama dillerinden birini öğretmek. Yüksek seviyeli bir programlama dili olarak BASIC’de yazılı olarak yazılan kod, bilgisayarda çalıştırılmadan önce makine kodundaki denkliğine çevrilmelidir. Bu amaç için bir BASIC tercümanı (yani çevirmen yazılımı) gereklidir. Tercüme için hazır çevrilmiş sürüm, nesne kodu olarak adlandırılırken, tercüman tarafından tercüme edilmeden önce program kaynak kodunu çağırıyoruz. Ancak, tercüman programlamada kullanılan tek çevirici değildir. Derleyiciler, C ++, Pascal, vb. Gibi birçok üst düzey programlama dili tarafından kullanılırken, montajcılar montaj dilleri tarafından kullanılır. Java’nın hem tercümanı hem de derleyicisi vardır Kaynak kod satırını satır ve deyimiyle çevirir Kaynak kodundan bir ara nesne kodu üretmez ve aynı anda kaynak kodunu çevirir ve çalıştırır BASIC Programlama Dilinin Esasları BASIC, BASIC’nin en basit programlama dilidir Diğer HLL dillerine kıyasla öğretmek ve öğrenmek kolay, esnek ve mevcut kodu kodlamak veya değiştirmek kolaydır Basitleştirilmiş dilbilgisi (sözdizimi) ve nispeten daha az sayıda ifade Bu etkileşimli ortamlara uygun çok amaçlı bir dile sahiptir. taşınabilir Bir terminalde programlanabilir Çok yaygın ve birçok mikro ve mini bilgisayarda kolayca kullanılabilir BASIC programındaki her bir talimat ayrı bir ifade olarak yazılır. Tam bir program, böylece temel ifadelerin sırasından oluşur. TEMEL ifadeler, talimatlara kasıtlı bir sıçrama (yani, kontrol aktarımı için bir talimat) verilmediği sürece görünüm sırasına göre yürütülür.

Temel Düzey Programcılığa Giriş Rehberi

Aşağıda, Visual BASIC gibi daha yeni sürümler dışında, BAIC’nin çeşitli sürümleri için geçerli olan bazı genel kurallar yer almaktadır. Her ifade ayrı bir satırda görünmelidir A ifadesi, bir satırın uzunluğunu aşmamalıdır. Her ifade, bir satır numarasıyla (veya deyimden önce verilmelidir. bir tam sayı olması gereken sayı veya etiket). İki ifade aynı satır numarasına sahip olamaz. Programın daha iyi okunabilirliği için istenildiği her yerde boş alanlar eklenebilir. Her bir satır numarasına, satırda gerçekleştirilecek komutun tipini gösteren BASIC anahtar kelimeler takip edilmelidir. Ardışık ifadeler artan sayılara sahip olmalıdır. Bu kurallar BASIC’in bazı sürümlerinde rahat olsa da, bu kurallara bağlı olarak yazılan programlar geçerli kalır. Örnek Bir BASIC programları geliştiren bilgisayarlar, uzunluğu 10 cm olan ve genişliği 8 cm olan bir dikdörtgenin alanını oluşturur. Program 10 LET LENT = 10 20 LET WID = 8 30 LET AREA = LENT * WID 40 BASKI ALANI, LENT, WID 50 TEMEL TEMSİLCİLERİ (veya İSİMLER) TEMEL’de iki tip tanımlayıcı vardır: TEMEL Klavye veya ayrılmış isimler – bunlar önceden tanımlanmış anlamlara sahip olanları tanımlar. LET, PRINT, END, vb TEMEL Kullanıcı tanımlı isimler-bunlar, programcılar tarafından kendi ihtiyaçlarına göre oluşturulan tanımlayıcılardır ve aşağıdakileri oluşturmak için temel kurallar, örn. NAME $, SCORES%, ”CATERORY A” vb. TEMEL’de Kullanıcı Tanımlı Adların Türleri BASIC’de iki tür kullanıcı tanımlı isim veya tanımlayıcı vardır:

Değişkenler ve sabitler. Fonksiyonel operatörler, programcının, bu tür problemleri çözecek olan kodu yazmak yerine programlamayla ilgili bazı problemleri çözmek için BASIC fonksiyon kütüphanesinden arayabileceği veya çağırdığı dahili operatörlerdir. Bu işlevlerin örnekleri arasında şunlar bulunur: COS, SIN, ABS, SORT, TAN, SUM, LEN, vb. Sırasıyla kosinüs, sinüs, mutlak, karekök, teğet, toplama ve kelime uzunluğu fonksiyonları. Çarpma ve bölme, mutlaka bölümlenmeden önce çarpma ile hiyerarşide üsselleşmenin yanında gelir. Toplama ve çıkarma işlemi, aritmetik işlemcilerin hiyerarşisinde sonuncu olarak gerçekleşir; Yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi, çoğaltma ve toplama operatörleri değişkendir, diğerleri ise değildir.

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

TOGG Yerli Otomobil

Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG 2017 yılında çalışmaları başlamış 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir