Ana Sayfa / Futbol / Yusuf Sarı: En etkilendiğim oyuncu Luiz Gustavo

Yusuf Sarı: En etkilendiğim oyuncu Luiz Gustavo

Harika Lig’in başkanı Trabzonspor ‘un bu dönem dikkat çeken isimlerinden Yusuf Sarı, doğduğu ülke Fransa’nın basınından Onze Mondial’e özel açıklamalarda bulundu. Marsilya periyodunda en etkilendiği ismi, Trabzonspor ve Türk futbolu hakkındaki görüşlerini, bundan sonraki mesleğine ait beklentilerini anlatan Yusuf Sarı, birçok soruya samimiyetle özel yanıtlar verdi. İşte Yusuf Sarı’nın özel röportajı:

20 Kasım 1998’de Marsilya’dan yalnızca birkaç kilometre uzaklıktaki Martigues’de doğdunuz. Bize çocukluğunuz ve futbola başlama süreciniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

“Martigue’de doğdum ancak Marignane’de büyüdüm. Küçüklüğümde beri ailemle çok sık vakit geçirdim. Ekseriyetle evdeyimdir, fazla dışarı çıkmam. Futbola 5 yaşında Marginane’de başladım. Daha sonra Pennes-Mirabeau, Burel, Port-de-Bouc, Martigues ve Istres üzere birçok kulüpte oynadım”

2015’te 16.5 yaşında Marsilya’ya geldiniz. O gün, sizin için bir manada bir duşun gerçekleşmesi manasına mı geliyordu?

“Olympique Marsilya için oynamak tüm Marsilyalıların hayalidir. Bu formayı giymek katiyen büyük bir gurur kaynağı”

Olympique Marsilya’da gençlerin eğitimi ve gözlemlenmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

“Olympique Marsilya’dayken her şey harikaydı. Tesisler şahaneydi. Başarılı olmak ismine her şeye sahiptik. Benim jenerasyonumdan Maxime Lopez, Bouba Kamara yahut Christopher Rochia üzere isimler buradan çıktı. Elbette pek çok genç de her yerde olabileceği üzere talih bulamadı”

Tüm evreleri geçtiniz ve A ekibe süratle entegre oldunuz. Birkaç isim vermek gerekirse Luiz Gustavo yahut Dimitri Payet üzere oyuncularla idman yapmak nasıl bir histi?

“İlk başta dürüst olmak gerekirse anlamlandıramadım. Bunu fark etmem uzun vakit aldı. Bir hayalim gerçek olmuştu. Steve Mandanda’ya küçükken onu televizyondan izlediğimi söyledim ve sonra orada, onunla idman yaptım. Dünyanın en memnun insanıydım. Şahaneydi. Monaco maçında birinci kere yedeklerdeki anımı hatırlıyorum. Patrice Evra, beni tebrik etmişti. Bu tebrik, onun üzere şahane bir oyuncudan gelince daha da pahalıydı. Lakin soyunma odasında gençlere fazla odaklanılmıyordu. Bizim üzerimizde baskı yaratmak istemediler”

‘Luiz Gustavo, çok üst seviyedeydi’

Sizi en çok etkileyen Olympique Marsilya oyuncusu kimdi?

“Tereddütsüz Luiz Gustavo! Çok üst düzeydeydi. Profesyonelliği, saha için ve saha dışındaki halleri… Çok üst seviyede oynadığını çabucak fark ediyorsunuz. Ardında büyük bir meslek olduğu muhakkak oluyor. Bugün, fırsat buldukça Türkiye’de görüşürüyoruz. Birbirimizi ararız ve birlikte çok eğleniriz. Lakin kadrosuna gol attığım için artık benimle konuşmak istemedi (gülüyor)”

Florian Thauvin sizin için ne kadar değerli bir isimdi?

“Onunla çok yakındık. Üstelik bu durum, bugün de devam ediyor. Önümüzdeki günlerde birlikte oyun oynamamız gerekiyor. Warzone oynuyoruz. Marsilya’da bana çok yardımcı oldu. Her vakit tavsiyelerde bulundu. Her idmandan sonra onun yaptığı şeyleri tekrarldım. İdmanların sonunda birlikte bitiricilik çalıştık. Bana “petit kho” (Arapçada “küçük kardeş”) diyordu. O her vakit benim için özel bir isim olmuştur”

O devirde Marsilya’yı Rudi Garcia çalıştırıyordu. Onunla münasebetiniz hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

“Şahsen beni çok severdi. Beni altyapıdan çıkaran isimdi. Kendisine bugün yine teşekkür ediyorum. Geçenlerde Gervinho, ona bir fotoğrafımı gönderdi. Ve Garcia, “Bu benim küçük adamım” dedi. Onunla her şey uygun gitmişti. Gerçekten yardımcısı Claude Fichaux ile de”

24 Eylül 2017’de Toulouse karşısında birinci profesyonel maçınıza çıktınız. Thauvin’in yerine uzatmada oyuna girdiniz. Nitekim birkaç dakika oynadığınızda yarar sağlanabiliyor mu?

“Açıkçası yarar sağlayamadım. Hoştu zira alana ayak basmak her vakit zevklidir lakin hepsinden öte de hudut bozucuydu. Bir defa topa dokunamadım”

Fransa Kupası’nda dikkat çekmiştiniz. Epinal’de, Bourg-en-Bress’e karşı ve Parc des Princes’te PSG’ye karşı. Bahtını düzgün kullanmayı biliyordun. Sonra neden oynamadınız?

“Marsilya özeldir. Şahsen daha fazla oynamam gerekirdi diye düşünüyorum ancak asla Marsilya’yı kötülemeyeceğim. En sevdiğim kulüp. Küçüklüğümden beri taraftarı olduğum bir kulüp. Lakin sonrasında kendimi göstermek ismine daha fazla talihi hak ettim. Sonrası da bu türlü gelişti. Hiçbir şeyden pişman değilim. Hepsinden kıymetlisi kimseyi suçlamıyorum. Ekip çok uygun oynuyordu ve takım da çok güçlüydü”

‘Hep Türkiye için oynamak istemiştim’

Performansınız doğrultusunda Türkiye Ulusal Kadrosu’na seçildiniz. Türkiye için oynamak kararınız net miydi?

“Evet, daima Türkiye için oynamak istemiştim. Bu karar, ailemi ve etrafımdakileri de çok mutlu etti. Kökenlerime büyük değer veriyorum. Fransa da benim ülkem. Ancak kararım netti ve gerçekte o vakit kendime bu soruyu sormadım bile. Fransa’dan oynama fırsatı sunulmuş olsaydı tahminen bu teklifi düşünebilirdim lakin Türkiye Futbol Federasyonu’ndan teklif geldiğinde bir an bile düşünmedim”

2018-19 dönemi sonunda Trabzonspor’a transfer oldunuz. Bu nasıl gerçekleşti?

“Marsilya ile hala iki yıllık mukavelem olsa da kendime yeni bir meydan okuma bulmalıydım. Başımda öncelik Marsilya’ydı fakat o dönemki sportif yönetici Andoni Zubizaretta artık beni ekipte istemiyordu. Trabzonspor’dan teklif geldi ve hayatım değişti. Türkiye’deki birinci yılımda Marsilya’dan ayrıldığıma biraz pişman oldum. Zira ayrıldığım dönem Marsilya’da sağ kanat bomboş kaldı. Herkes sakatlandı. Ve benimle birlikte yedek bekleyen Marley Ake oynamaya başladı”

Sen Fransız-Türksün. Türkiye sizin için neyi tabir ediyor?

“Fransa’da doğdum. Türkiye benim menşe ülkem. Küçükken Türkiye’ye yalnızca bir yahut iki defa gitmiştim. Türkiye’yi Fransa kadar seviyorum. İkisi ortasında bir tercih yapmıyorum zira Fransa da bana birçok alanda yardımcı oldu”

Türkiye’ye nasıl ahenk sağladınız?

“Bugün bile zorlandığım oluyor. Sanırım tam olarak adapte olmam iki yıl sürdü. Gelmeden evvel Türkçe konuşmamama karşın lisan sorun olmadı. Kürtçe konuştuğum ve Türkçe ile benzerlikler olduğu için az çok fikrim vardı. Lisanı çabuk öğrendim. Ayrıyeten ben İstanbul’da değilim. Bulunduğum yerde canımın istediği anda Marsilya uçağına binemem. Daha kırsal. Bu yüzden bugün hala biraz zor”

‘Kamara, Galatasaray – Marsilya maçındaki atmosfer nedeniyle şok olmuştu’

Türkiye’de futbola olan tutkuyu nasıl açıklarsın?

“Dürüst olmak gerekirse oyun manasında Türklerin en bilgili bireyler olduğunu düşünmüyorum fakat hisler… Bu hakikaten inanılmaz. Marsilya için oynadım lakin kıyaslanamaz. Türkiye’de taraftarlar çok daha ateşli. Bir Galatasaray – Fenerbahçe maçı, bir Olympique Marsilya – PSG maçıyla kıyaslanamaz bile. Galatasaray ile Marsilya ortasındaki maçın atmosferi inanılmazdı. Bouba Kamara’yı aradım şok olmuştu”

Birkaç sakatlığa karşın birinci dönemini hayli düzgün geçirdin. Şampiyonluk için oynadınız ve kupa kazandınız. Süratli bir geri dönüş senin ismine değerli miydi?

“Evet, sakatlanmadan evvel alanda kusursuz başlamıştım. Zubizaretta, o periyotta menajerimi aradı ve ilerlememden çok mutlu olduğunu söyledi. Aslında Trabzonspor’un beni satmasını istedi zira Marsilya’nın satış yüzdesi vardı. Ayrılmamı isteyen o olduğu için transferimin karlı olması ismine uğraştı”

Sonraki dönem Harika Kupa’yı kazandınız ancak daha az oynadın. Bunu nasıl açıklıyorsun?

“Bunun nedenini adaptasyonumun zorluğu ve birçok sakatlığım olduğunu düşünüyorum. Şampiyonluklar kazanmak her vakit keyiflidir. Daha az oynadığınızda bile… Türkiye’yi takip etmeyenler düzeyin yüksek olmadığını düşünebilirler”

‘Şampiyonluk için her şeyi yapacağız’

Trabzonspor, bu döneme mükemmel başladı. Bu kusursuz başlangıcı nasıl açıklarsın?

“Umarım dönem sonunda grup şampiyon olur. Atmosfer harikulâde. Başarımızın temeli bu. Herkes çok uygun anlaşıyor. Şampiyonluk için her şeyi yapacağız. İki yıl evvel son anda kaybettik. Bunu tekrar yaşamak istemiyorum”

Türk futbolunu nasıl görüyorsun?

“Türkiye şampiyonu olmanın düzgün karşılanmadığını düşünüyorum fakat düzey, insanların düşündüğü kadar düşük değil. Bugün Türkiye’de çok büyük oyuncular oynuyor. Genç olmasalar da çaba ediyorlar. Bu oyuncuların varlığının yararlı olduğu tartışılmaz. Tecrübe getiriyorlar. John Obi Mikel yahut Marek Hamsik üzere oyuncuların bir Türk kadrosuna gelmesinin düzgün bir şey olduğu aşikâr. Gençlere yardımcı olabilirler”

Son vakitlerde birinci defa A düzeyde ulusal kadroya çağrıldınız. Ülkenizi memleketler arası alanda temsil etmek nasıl bir his?

“Çok büyük bir şey. Bu hususta çok memnunum. Babama söylediğimde çabucak anlayamadı. Ailem benimle gurur duyuyor. Dürüst olmak gerekirse daha evvel çağrılmayı umuyordum. Bu anı, dört gözle bekliyordum. Cengiz Ünder, Burak Yılmaz, Hakan Çalhanoğlu yahut Çağlar Söyüncü üzere isimlerle oynamak nitekim harika”

‘Ülkemin, Türkiye’nin formasını Dünya Kupası’nda giymek inanılmaz olurdu’

Türkiye, Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası ismine baraj maçları oynayacak. Bir Dünya Kupası’nda oynamanın sizi etkileyen yanı nedir?

“Tekrar çağrılmayı sahiden çok isterim. Ayrıyeten Portekiz’e karşı oynayacağız. Kulüpte daha fazla mühlet almayı başarmam gerekiyor. Bir Dünya Kupası’nda oynamak inanılmaz olurdu. Türkiye’nin, ülkemin formasını bu düzeyde giymek sahiden çok hoş olurdu”

‘Avrupa’ya geri dönmek istiyorum’

Trabzonspor ile yalnızca birkaç aylık mukaveleniz kaldı. Amaçlarınız neler?

“Avrupa’ya geri dönmek istiyorum. Başarılı olacak niteliklere sahip olduğumu biliyorum. Marsilya formasını tekrar giymek benim için büyük gurur olurdu. Lakin geri dönersem oynamak için dönerim. Kendimi yedek kulübesinde göremiyorum. Keyif almak istiyorum”

Bugün konumunuzda oynayan hangi oyunculardan ilham alıyorsunuz?

“Çok açık biçimde hoş oyunu izlemeyi seviyorum. Benimle birebir konumda oynayan Lionel Messi ve Mohamed Salah’ın nasıl oynadıklarını izliyorum. Sıklıkla Xherdan Shaqiri’ye benzetiliyorum. Onun üzere kısa uzunluklu, tıknaz, solak, süratli ve patlayıcıyım”

Yarın hayallerinin kulübüne transfer talihin olsaydı bu hangi grup olurdu?

“Real Madrid”

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Manchester City – Liverpool maç sonucu: 2-2

İngiltere'de haftanın en kıymetli maçında iki dünya devi Manchester City ile Liverpool kozlarını paylaştı. Dünyanın gözü kulağı bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tavsiye Ediyoruz: instagram takipçi satın al Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
ankara escort istanbul escort adana escort izmir eskort bursa eskort konya escort gaziantep escort malatya eskort antalya eskort mersin escort escort
adapazarı escort sakarya escort sakarya escort torba escort
tolsak.com aviviy.com norkg.com Megan Rain HD Porn Hardcore turkish sister Anal Sex Teens kadıköy escort antalya escort eskisehir escort samsun escort adana escort mersin escort ankara escort izmit escort tekirdag escort sanliurfa escort manisa escort denizli escort mugla escort eskisehir escort mardin escort trabzon escort malatya escort selçuklu escort meram escort inegöl escort seyhan escort yureğir escort